Відновлюють унікальний козацький цвинтар у Вишнівці
Напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці учні та працівники Вишнівецького професійно-технічного училища №5 і козаки Тернопільського полку імені Максима Кривоноса взяли участь у реквіємі на козацькому цвинтарі у Вишнівці. Панахиду за полеглими в боях за волю України відслужив благочинний у Збаразькому районі митрофорний протоієрей Святослав Шевчук. В урочистостях взяв участь секретар селищної ради Степан Ганиш, – пише Народне Слово
Козацький цвинтар у Вишнівці науковці вважають одним із найдавніших збережених поховань такого типу в Україні і відносять його до першої половини 16-го століття. Тривалий час він зазнавав руйнувань, заростав травою. А нині зусиллями наукових співробітників Національного заповідника «Замки Тернопілля», учнів і працівників Вишнівецького профтехучилища та козаків місцевого козацького куреня імені Дмитра Вишневецького місце останнього спочинку захисників української землі відновлюється і впорядковується. Встановлено деякі імена похованих тут лицарів, зокрема Дмитра з Островиці, Павелка з Бодак, полковника козацького Пилипа та боярина (тобто керівника військового формування) великого князя Андрія Вишневецького.
За словами наукового співробітника Вишнівецького відділення НЗ «Замки Тернопілля» Любові Шиян, дослідження і впорядкування поховань на цьому унікальному цвинтарі продовжуються, бо він повинен стати місцем паломництва нащадків козацького роду з усього світу.
Започаткований цьогоріч реквієм у переддень Покрови Пресвятої Богородиці, що, як відомо вважається покровителькою Українського Війська і козацтва, зокрема, має стати традиційним, особливо для молоді. Бо саме тут, у місцях спочинку славних лицарів України, виховується повага до святинь, гартується воля та формується почуття громадянського обов’язку. Це дуже добре розуміють педагоги та працівники Вишневецького ПТУ №5 та Тернопільського ВПУ №4. Саме їхні вихованці й допомагали впорядковувати цвинтар та взяли участь у панахиді й реквіємі «Козацькая слава не вмре, не поляже».
Юнаки та дівчата рушниками пов’язали дубові хрести на братських могилах, запалили свічечки біля кожного кам’яного хреста, поклали пізні осінні квіти. Схилилися в поклоні перед пам’яттю лицарів землі української, промовляючи слова молитви, слухаючи козацькі думи. І в кожного в серці зародилося відчуття причетності до долі своєї землі, бажання бути бодай на краплю схожими на тих, хто поклав життя на жертовник служіння Україні. Саме на обов’язку захищати й любити свою землю, відстоювати православну віру, як це робили козаки, наголосив о. Святослав. Можливо тому й так проникливо звучала «Молитва до Пресвятої Богородиці» з уст другокурсниці ПТУ № 5 Марічки Слюсарчук.
Наслідувати героїчний козацький чин закликав молодь полковник Тернопільського полку імені Максима Кривоноса Ігор Янів. Науковий працівник Любов Шиян провела коротку екскурсію, висловила думки з приводу справжньої історії Вишнівця.
І учасники, й організатори реквієму сподіваються, що ніколи не заросте стежка до могил, де спочивають ті, хто загинув у боях за волю України.
Коментарі вимкнені.