10 найдивовижніших замків світу
Колись ці споруди служили для оборони від ворогів, були резиденціями монархів чи притулком для тих, хто відійшов від мирського життя. Зараз же ці величні і красиві будівлі тішать око туристів усього світу. Ось десятка найдивовижніших палаців та замків.
1. Палац Потала (Potala)
Палац Потала є найвищою і найбільшою монументальною спорудою Тибету. Розташований на схилі пагорба Марпо Рі, на висоті 130 метрів над долиною Лхаса. Історія палацу бере свій початок з 637 року, коли імператор Тибету Сонгцен Гампо, вирішивши зробити Лхасу столицею, побудував палац. Після заручин з китайською принцесою Вень Чен, імператор розширив палац до 999 кімнат, були зведені стіни та башти та виритий обвідний канал. У його ж сучасному вигляді палац Потала почав будуватися в 1645 році з ініціативи п’ятого Далай-лами. Через три роки була побудована частина комплексу під назвою «Білий палац» (Potrang Karpo), а Потала стала використовуватися як зимова резиденція Далай-лам. Між 1690 і 1694 роками була побудована ще одна частина – «Червоний Палац» (Potrang Marpo).
У будівництві брало участь більше 7000 робітників і 1500 художників. У 1959 році комплекс був незначно зруйнований під час вторгнення китайської армії. На відміну від багатьох інших тибетських пам’яток, палац Потала не постраждав від рук червоних хунвейбінів в 60-х роках ХХ ст., тому його інтер’єр до сих пір зберігся у майже первісному вигляді.
Сьогодні палац Потала є музеєм, що активно відвідується туристами, залишаючись місцем паломництва буддистів та продовжуючи використовуватися в буддистських обрядах. Зважаючи на величезної культурної, релігійної, художньої та історичної значущості, внесений в 1994 році в списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
2. Мон Сен-Мішель (Mont Saint-Michel)
Цей замок знаходиться на штучному острові поблизу узбережжя Нормандії. Сполучення з материком відбувається за допомогою греблі, причому тільки під час відливу, приплив перетворює острів в ізольовану місцевість, оточену водою і мокрим піском. Тому до самої фортеці, зведеної на скелі висотою 78 метрів, під час припливів можна дістатися лише на човнах.
На відміну від інших французьких замків, які спочатку були фортецями або палацами, Мон-Сен-Мішель спочатку був монастирем. У 966 році на острові оселилися ченці-бенедиктинці, що заснували тут абатство. Герцоги Нормандські фінансували будівництво монастиря. У 1017 абат Гільдерберт II почав спорудження центральної будівлі монастиря, яке завершилося у 1520 році. У XII столітті абатство стало одним із центрів паломництва Західної Європи, його вплив і потужність росли. Споруджувалися навіть подоби абатства, наприклад, Гора Святого Михайла в графстві Корнуолл. Абатство діє до цих пір, в ньому постійно проживає близько 50 ченців-бенедиктинців.
Зараз Мон-Сен-Мішель є найпопулярнішим туристичним місцем у Нормандії. Щорічно острів відвідують близько 4 мільйонів осіб. У Франції Мон-Сен-Мішель поступається в популярності тільки Ейфелевої вежі і Версалю. Замок також «увічнений» в безлічі французьких фільмів, мультфільмів і навіть у кількох відеоіграх.
3. Пред’ямскій замок (Predjamski grad)
Кожен замок у світі унікальний, але цей, незважаючи на свої скромні розміри і, здавалося б, простий вигляд, володіє однією особливістю. Він «висічений» в другому за величиною печерному комплексі Словенії. Його назва так і перекладається – «Замок перед печерою».
Історія його створення досить тривала – перші згадки про цю споруду відносяться до ХІІІ століття, але ліве крило, скоріше за все, було висічено ще на початку ХІІ століття. Середню частину добудували в період Відродження, а праве крило – приблизно у 1570 році. Деякі деталі були додані пізніше, але в 1990 році була проведена повна реставрація, після якої замок призвели до того вигляду, який він мав у XVI столітті.
4. Замок Нойшванштайн (Neuschwanstein)
Розташований у Німеччині, поблизу містечка Фусса. Був побудований королем Людвігом II, Баварським, відомим ще в народі як Людвіг Божевільний.
Перший камінь у фундамент замку був закладений 5 вересня 1869 pоку. На жаль, будівництво замку йшло не так швидко, як того хотілося королю. Розмістити в горах такий складний зразок архітектури було досить складно. Величезна кількість художників, архітекторів і майстрових працювало над втіленням ідей і мрій Людвіга. Нереальні терміни, які він часом ставив, вимагали роботи і вдень, і вночі. Будівництво замку було закінчено лише в 1891 році, вже після смерті короля. При будівництві використовувалися найсучасніші на той час технології, був складений детальний проект. На всі поверхи проведено воду, в туалетах облаштований злив, весь замок опалюється. Для виклику своїх слуг король користувався електросигналізацією, а на третьому і четвертому поверхах навіть були телефони.
Нойшванштайн це вже навіть не замок у звичному розумінні цього слова. Це палац, «палац мрії» його творця, який йому так і не вдалося побачити в повному своїй красі.
5. Замок Мацумото (Matsumoto-jo)
Це один з найкрасивіших японських замків. Він побудований «на воді», такий стиль на японському називається «hirajiro». Обидві вежі Мацумото, велика й додаткова, побудовані в період з 1592 по 1614 pp., дуже добре захищені, оскільки в той час в місцевості було досить неспокійно.
У 1635 році, коли військової загрози вже не було, перестала існувати, до замку добудували третю, менш захищену вежу, призначену для спостереження за рухом Місяця та зірок.
6. Замок Хуньяді (Vajdahunyad)
Спочатку це була цитадель угорського короля Сигізмунда Люксембурзького. В середині XV ст. Янош Хуньяді, котрий був був правителем Трансільванії і регентом Угорського королівства, перетворив військову фортецю у замок-резиденцію.
Після смерті Яноша Хуньяді, замок досить часто міняв господарів. Його постійно перебудовували і тому в типово готичному замку можна побачити звідки в готичному замку ренесансні та барокові архітектурні елементи.
Вважається, що саме тут протягом 7 років був ув’язнений правитель Волощини Влад ІІІ Цепеш (більш відомий як Дракула).
7. Замок Марієнбург (Malbork)
Збудований Тевтонським орденом в 1274 році, замок спочатку носив назву Марієнбург («Замок Марії») і з початку XIV ст. був резиденцією Великого Магістра. В 1456 році замок перейшов в руки польського короля Казимира IV.
Через нашестя шведів в XVII ст. та наполеонівських війн замок прийшов у занепад. Після роділу Речі Посполитої берлінські поціновувачі готики зібрали кошти на реконструкцію замку, яка і була розпочата в 1816 році. Друга світова війна лишила на місці замку руїни, однак польське керівництво вирішило відновити замок в довоєнному вигляді.
Це найбільший середньовічний цегляний замок, один з еталонів цегляної готики, пам’ятник Світової спадщини ЮНЕСКО.
8. Паласіо де Пена (Palacio da Pena)
Палац стоїть на вершині пагорба біля португальського міста Сінтра. Вся композиція з гори, замку і прилеглого англійського парку площею 270 гектарів – один з ранніх зразків романтичної ландшафтної архітектури XIX століття. Спочатку на його місці був монастир, котрий був зруйнований землетрусом у 1755 році.
У 1838 році принц Фердинанд фон Саксен-Кобург-Гота, вирішив відновити замок. Він вклав у цей проект величезні кошти, і роботи тривали до самої його смерті в 1885 році. Внутрішні приміщення з оздобленням збережені в тому вигляді, в якому їх залишила остання власниця, королева Амелія, котра була змушена тікати з Португалії в 1910 році. Стиль замку архітектори визначають як еклектичне поєднання псевдосередньовічного та романтичного стилю, баварської та і мавританської архітектури.
9. Замок Левенбург (Löwenburg)
На околиці міста Кассель (Німеччина) в парку Wilhelmshöhe знаходиться замок в середньовічному стилі, що володіє атмосферою стародавнього Діснейленду, якби він у той час існував. Однак, Löwenburg або «Левиний Замок», побудований ландграфів Вільгельмом IX в період з 1793 по 1801 рік як в цікавому стилі «романтичні руїни».
Замок був розроблений королівським архітектором Гайнріхом Крістофом Юссов, який спеціально подорожував по Англії, вивчаючи місцеві романтичні пам’ятки. Сьогодні фахівці вважають замок Левенбург одним з найкращих будівель такого роду. До того ж це один з перших замків у неоготичному стилі.
10. Празький Замок (Pražský hrad)
Празький замок – фортеця міста Праги, резиденція президента Чехії (раніше – чеських королів, деяких імператорів Священної Римської імперії, президентів Чехословаччини). Один з найбільших замків в світі, а згідно книги рекордів Гіннеса – найбільший стародавній замок.
Празький Град близько 570 метрів в довжину і в середньому 130 метрів в ширину. Найвищого розквіту замок досягнув у XIV ст., коли в часи правління Карла IV місто стало резиденцією імператора Священної Римської імперії. У плани Карла IV входило перетворити Прагу на великий європейський центр. Відповідно до цього тут розгорнулися широкомасштабні будівельні роботи.
Замок виключно багатий архітектурними, художніми та історичними скарбами. Архітектурна домінанта – собор святого Віта, кафедральний собор міста. Кілька древніх палаців, сади, є й чимало житлових будинків, у ньому розташована і Золота вуличка – старовинна вулиця Праги, характерною особливістю якої є карликові двоповерхові будиночки, вбудовані в арки колишньої фортечної стіни.
На жаль, щоб побачити цю красу власними очима, треба було здійснити практично навколосвітню подорож
Коментарі вимкнені.