Десять кроків підтримки для тих тернополян, котрі постять

Наближення до Різдва… Якими способами можна прийти до глибшого розуміння Втілення? Пропонуємо вам символічні десять кроків, завдяки яким на шляху до Різдва зможемо принести Христа до свого серця та сердець інших.

1. Кімната серця

Відкриймо браму свого серця. Коли відкриваєшся, то можеш досвідчити, що в душі в тебе є багато таємничого, незвіданого. Виникає потреба розплутати нитки, скрутити їх до клубочків. Одна з тих ниток точно провадить до Бога, тільки її треба відшукати.

Коли бачиш всередині свого єства так багато всього – необхідного і непотребу, то відчуваєш інстинктивний порив поприбирати, поставити все на свої місця. Коли задумуєшся, що невдовзі саме у внутрішній кімнаті твого серця повинен народитися Ісус, то хочеш Його зустріти якомога краще.

Певний спосіб поприбирати в душі – прийти до сповіді. Затаврована стереотипами й упередженнями, все ж первісно сповідь була і надалі залишається впевненим шляхом до розуміння самого себе, до віднайдення гармонії між своїм розумом і серцем в присутності Бога. «Примирися з собою і мириться з тобою небо і земля!» Звичайно, не буде це легкий шлях і не стане все й одразу зрозуміло після однієї сповіді. Виховувати свою совість і працювати над нею треба постійно і не лише в часі перед Різдвом, але якщо хочемо торжественно прийняти Бога, то можемо зробити цей акт підготовки святині для Дитятка і Його цілющої любові першим, фундаментальним.

2. Причастя

Очищені сповіддю, умиротворені прощенням, втішені любов’ю одвічного Бога, можемо наблизитись впритул до Нього, а також один до одного, без страху й боязні бути зраненими чи неприйнятими.

Після покаяння у вірі приступаємо до Святої Тайни Причастя, готові досвідчити чуда. Відтворюючи радість Різдва, бо у цій вірі Христос народжується в нашому серці, немов у різдвяну ніч.

3. Молитва

Стань на коліна в каплиці навпроти твого дому, сядь в храмі неподалік центральної площі міста, стань перед Богом, де б ти не був і ким би ти не був. Молися. Молися думками, які ніхто не чує, окрім Бога, молися словами, бо з повноти серця говорять уста, молися всією свою поставою. Схилися перед Тим, Хто тебе створив, Хто покликав тебе до життя й любляче споглядає за кожним твоїм кроком. Твоя молитва не мусить бути відшліфована, офіційна… Вона має бути щира, від серця. Це може бути твій крик душі чи мовчазне споглядання свого серця, пісня чи сповідь… Молися спільно з друзями, спільно з людьми, яких не знаєш, разом з тими, хто далеко, щоб стати ближче. Молися тоді, коли не вмієш. Коли не хочеш молитися, молися двічі. Коли не знаєш, що сказати, закрий очі й уповай на Бога, бо Він бачить всі твої радості й проблеми… Наблизившись до Пресвятого Дитяти, хочеться молитися, бо воно, красиве, спить на маминих руках і ніщо, окрім молитви, не може виразити захоплення цією невимовною, довершеною красою невинності.

4. Добрі діла

В різдвяний час є безліч нагод зробити вчинки милосердя – різні акції для сирітських будинків, допомога самотнім сусідам. Але Бог не хоче від нас механічного доброго вчинку. Кажучи слова: «що одному з найменших ви зробили, те мені ви вчинили», Господь закликає нас до внутрішньої постави любові, вчинку від щирого серця. Можемо зробити мало з огляду на кількість, вартість чи навіть якість в очах інших людей, але для Бога цей вчинок матиме найвищу ціну, якщо будемо це робити з покірним серцем, насправді, як для себе самого. Навіть усмішка, потиск руки піднімає гідність людини, яка занепала духом. Не біймося підійти до людини, котра потребує.

Парадоксально, але часом наші найрідніші можуть почуватися найбільш самотніми. В часі приготувань до свят, коли ми жертвуємо стільки сил на прикрашання, готування, миття… Поза всіма довгими списками того, що потрібно докупити, що треба доробити, переповненими головами, очікуваннями, кого запросити й прийняти на свята в гості, ризикуємо загубитися і, не зважаючи на фізичну присутність близьких, все ж бути далеко, загубленими. І просто ізольованими від Христа, забуваючи про Його прихід.

Зробімо добрий вчинок – не переобтяжуймо себе настільки, щоб через втому не бути в стані радіти, а навіть усвідомлювати, що Месія народився і прийшов у світ, щоб нас звільнити. Не турбуймося надмірно тим, що покликано бути атрибутом, а не тягарем свята.

5. Піст

Відмовитися від чогось меншого, щоб отримати більше. Стриматися від їжі, напоїв, розваг, розмов, засобів комунікації – асортимент для вибору широкий. Коли ми від чогось відмовляємося, у чомусь себе обмежуємо, стаємо більш вразливими, відкритими – так само більш готовими прийняти Живого Бога і задуматися над Таїнством Його приходу.

Хто ми? Звідки? Яка таємниця нашого сотворення? Хто наш Творець? Хто це Дитя, котре народжується в стаєнці Вифлеєму? Дозвольмо цим питанням звучати, бриніти, сколихнути наш внутрішній світ.

Таким чином станемо солідарними з тими, хто потребує: зрозуміємо голодного, вбогого, обмеженого в можливостях, відкинутого. Бо якщо не зрозуміємо, то чи справді приймемо до свого серця Христа?..

6. «Пустіть дітей до мене!»

Багато з нас забули, як це бути дітьми, котрі пізнають світ вперше і дивляться на все великими круглими очима.

Спосіб стати ближче до Ісуса – бути як діти. Вірити без огляду на аргументи розуму, відчувати чарівну атмосферу казки, немовби ми були її персонажем.

Спостерігати за дітьми, гратися з ними, переймаючи безпосередність і невгамовну радість. Оптимізм серця дитини залишився в кожному з дорослих. Просто часто ми так глибоко це закопуємо, губимо за нашими обов’язками, що забуваємо – в серці є справжніми дітьми. Прислухаймось, як очікуємо чуда, як чекаємо на краще, як радіємо дрібницям і безповортно прощаємо, не оглядаючись назад, та даруємо, нічого не просячи взамін. Станьмо як діти, бо таким належить Царство Небесне!

7. Гумор, щоб долати гордість!

Кажуть, що диявол є надмірно серйозний, і щоб його швидко подолати, треба мати почуття гумору. Погодьмося з тим, що надмірна серйозність справді шкодить. Ми дбаємо про свою репутацію, щоб з нас ніхто не сміявся, щоб ми були бездоганними в людських очах. І коли щось не вдається, готові під землю провалитися.

Годі! Зупинімось! Одним з найкращих і найвеселіших кроків у напрямі до Христа є радість, веселість, почуття гумору. Зруйнуймо міф про себе самого. Знімімо з голови сім корон, адже вони так тиснуть нам на плечі. Є так багато способів стати простішими: бути також разом з дітьми, сміятися самому з себе, граючи роль у благодійній виставі чи вертепі, дозволити собі помилятися, адже помилятися і виправляти помилки – означає жити.

Можемо також грати у відому гру, якої нас вчила ще Поліанна з однойменного твору Елеонор Портер – гру в радість. Відшукувати деталі, які приносять нам внутрішнє справжнє щастя. Такого справді є багато довкола. Але ми сприймаємо добро органічніше, не помічаємо його як щось необхідне, саме собою зрозуміле, тому незручності нам потрапляють до ока, бо ранять нас і не можемо на них не зважати.

«Радійте і веселіться, бо нагорода ваша велика на небесах!» Слово «радість» у Святому Письмі згадано безліч разів, тому у стократ частіше Бог заохочує нас до радості щоденно, даруючи дрібні подарунки: увагу друзів, любов рідних, працю і відпочинок. Вміймо спостерегти Божі дари і радіти ними, щоб бути достойними прийняти більший дар – чистої Христової любові.

8. Праця

Праця й молитва – це кредо ще перших монахів. Але це також крок, який покликані зробити всі, хто йде за Христом. Щоденна праця – це виявлення в дії нашої готовності служити нашому Творцеві. Адже віра без діл – мертва.

Існує безліч різноманітних способів стати ближче до Бога в процесі своєї роботи. Пам’ятаєте, що Ісус був теслею з Назарету, а Його будні минали в праці?

Наслідуючи терпляче виконання обов’язків, виробляючи в собі поставу готовності до випробувань, ми стаємо також немов Йосиф. Христос закликав своїх батьків до активності: доглядати за ним, вірити Його науці, наслідувати Його, перебувати з Ним у співчуванні й молитвах.

Також праця в Божому винограднику – це наше спільне покликання. Не лише священиків, не лише монахів і монахинь, а всіх тих, хто щирим серцем визнає Ісуса Христа за Бога і прагне Йому щоденно служити. Жнива – великі, а працівників мало. Будьмо в праці натхненними, витривалими, добрими. У світі, збудованому працьовитими руками, не страшно народжуватися. У серці, яке збудоване динамікою віри, з любов’ю народиться Христос!

9. Йти за Ісусом! Щоденна мандрівка, перебування в русі

Тим, хто намагався глибше „копати” у Святому Письмі, а навіть для тих, хто пробігав десь поруч, очевидним є те, що Бог йде з нами разом по житті. Ісус крокує нашими стежками. На роботі, в школі, в університеті, в будний день чи святковий – Він завжди поруч. Коли ти щасливий, коли ти нещасний, сповнений сил чи виснажений, маєш час на Бога чи забув про Нього десять разів – Господь тебе ніколи не зрадить! Ніколи не покине.

Нашим завданням, а навіть місією життя є також крокувати разом з Христом. Бо чим ближче біля Нього ми є, тим більша ймовірність, що будемо справді щасливими. Наше життя – це невпинна мандрівка, це безкрає море, щоб перелетіти яке потребуємо Божої сили і підтримки.

Не зупиняйся! Мандруй за Ісусом, йдучи Його слідами. Коли впадеш, не знеохочуйся! Коли помилишся, знову прощай собі, щоб могти прощати іншим. Слідуй за Спасителем!

10. Втілений Христос через мистецтво

Нарешті ми дійшли до улюбленої тематики різдвяних атрибутів, про які згадували на початку: прикраси – шопки, стаєнки, вертепи, а також безліч інших зовнішніх символів, які допомагають нам передати атмосферу свята. Ми прикрашаємо ялинки, плетемо дідухи, готуємо святовечірні страви, співаємо коляди… Багатство нашої культури будить в серці велику радість. Чим більше є зовнішніх проявів нашої віри, тим вона справді триваліша і йде з внутрішнього переконання серця.

Шлях до народженого Ісуса через мистецтво є вишуканим, співзвучним молитві. Краса різдвяних коляд, вистави про народження Бога, написання численних творів і малювання ікон – все виражає багатогранну славу маленькій Дитині, яка приходить, щоб відновити світ і щоб відкупити його для вічності, пише Дивенсвіт.

Коментарі вимкнені.