Як в Тернополі прогнозують погоду: екскурсія на “кухню” метеорологів. Частина ІІ

Начальник авіаційної метеорологічної станції цивільної 4 розряду без синоптичного розділу робіт Володимир Кучерка демонструє метеорологічне обладнання..
Начальник авіаційної метеорологічної станції цивільної 4 розряду без синоптичного розділу робіт Володимир Кучерка демонструє метеорологічне обладнання.

Продовження.

Початок – тут.

Окрім використання міжнародних онлайн-даних, тернопільські синоптики не цураються давніх, але надійних механічних приладів, які розташовані на  авіаційній метеорологічній станції.  

Якщо синоптики не несуть відповідальності за правдивість свого прогнозу, то авіаметеорологи можуть і в кримінал загриміти, якщо повідомлять хибні дані, позаяк на кону, серед іншого, цілісність літака і людські життя.

Авіаційна метеорологічна станція цивільна заснована в 1947 році. Знаходиться на території Тернопільського аеропорту. На станції проводяться цілодобові спостереження за станом  погодних умов, які надають галузям  народного господарства та авіації. І хоч Тернопільський аеропорт наразі не діє за призначенням (чартери тут приймали до лютого 2016 р.), спостереження все одно проводяться у світлу частину кожної доби: якщо є польоти – через кожних пів години, за відсутності – щогодини. Інформацію спрямовують диспетчерам “Украероруху”, службам аеропорту та по каналах зв’язку в аеропорти України та світу.

Погодні умови, які унеможливлюють використання летовища:  туман, низька висота нижньої межі хмар – саме через цей показник у січні цього року літак Президента не зміг приземлитися на Тернопільському летовищі, тоді висота нижньої межі хмар була 90 метрів, а потрібно було як мінімум 200 м.

У штаті авіаметеорологічної станції 10 осіб. Начальник авіаційної метеорологічної станції цивільної IV розряду без синоптичного розділу робіт Володимир Кучерка у сфері спостережень за погодою працює 10 років. У травні зі станції через поважний вік звільнилася жінка, яка пропрацювала тут 53 роки.

На робоче місце працівникам добиратися непросто – від в’їзду в аеропорт до станції ще 2,5 км. Але це не заважає фахівцям любити свою роботу, передусім за природній оазис, де розташована станція.

Синоптиків тут немає, спостереження ведуться лише за фактичною погодою. На невеличкому метеомайданчику – у серці станції, – площею 26мх26м, розташовані прилади і обладнання для вимірювання метеорологічних величин. Майданчик огороджено спеціальною сіткою, вічко якої радіусом 10 сантиметрів – для збереження природної поверхні метеомайданчика.

– Приладами анемометром МАРК-60 і анеморумбометром – М-63-М1 визначаємо напрямок і швидкість вітру, – розповів нашому кореспонденту Володимир Кучерка. – Ця інформація по лініях зв’язку надходить на дисплей і  пульт управління в приміщення пункту спостережень.

Ожеледний станок і льодомір.
Ожеледний станок і льодоскоп.

У північній частині майданчика є ожеледний станок для спостереження за ожеледдю, кристалічною та зернистою памороззю і налипанням мокрого снігу. Поруч – льодоскоп, щоб розрізняти кристалічну паморозь від інію. Основне обладнання тут – психометрична будка. В ній розташовані сухий та змочений термометри, а також максимальний та мінімальний термометри, волосяний гігрометр. Основним методом визначення температури  повітря і вологості повітря є психрометричний, заснований на одночасному вимірюванні температури повітря по «сухому» і «змоченому» термометрах. Додатковим методом визначення вологості в зимовий період є гігрометр.  Максимальний та мінімальний термометри відповідно фіксують міжстроковий  мінімум та максимум температур.

У центрі метеомайданчика – найновіший прилад – автоматизований опадомір ВОА-1М, призначений для вимірювання кількості та інтенсивності опадів в режимі подачі даних на монітор, однак через об’єктивні причини він ще не запущений в роботу.

aviameteo165

Не менш цікаве й спостереження за температурою ґрунту. В центрі ділянки розміром 4м на 6м, яка перекопується на глибину 25 см, на поверхні встановлені три термометри: строковий, максимальний та мінімальний, четвертий – колінчатий термометр для вимірювання температури грунту на глибині 10см.

Під час екскурсії ми виміряли радіаційний фон на підставі 5-ти показів із визначенням середнього арифметичного. Нормальна радіація – до 0,025 мкР/год, наш результат – 0,012. Можна спати спокійно:)

Цікавий прилад – гігрогрометр М-19-1. Він використовується лише взимку для вимірювання відносної вологості повітря. В основі приладу – натягнена волосина нефарбованої брюнетки. Волосся – зразковий індикатор вологості – зачіски з об’ємом різко реагують на дощ, дівчата про це знають, як ніхто.

Позаду за термометрами — гігрометр з жіночою волосиною.
Позаду за термометрами — гігрометр з жіночою волосиною.

Увагу привернув металевий столик  з марлею, як пояснив Володимир Кучерка, за допомогою цієї марлі, що має розміри 65 на 65 см, визначають забрудненість атмосферного повітря аерозолями на території метеостанції. Тут екологічно чистий регіон, відтак планшет жодного разу не фіксував небезпечного забруднення повітря.

На 50-метровій відстані від метеомайданчика розташований будиночок з кімнатою спостерігачів та кабінетом начальника. Тут знаходяться комп’ютери, пульти управління, схеми, додаткові прилади для стеження за атмосферою, зокрема барометри. Якщо пропадає електрика – не страшно, бо є дизельний генератор.

Всі прилади Тернопільської авіаметеостанції сертифіковані за міжнародним стандартом, що підтверджує достовірність результатів спостережень.

Про що “втаємниченим” розповідають хмари

Висота нижньої межі хмар вимірюється приладом ІВО-1М, передавач і приймач знаходиться назовні, а  пульт управління в приміщенні метеостанції.

Кожен технік-метеоролог повинен знати кількість, форму та різновиди хмар із відповідними латинськими найменуваннями, прийнятими міжнародною угодою. Особливо важливо знати, з яких хмар бувають опади, з яких – ні. Приміром, перисті хмари бувають на висоті понад 6000 метрів, схожі на пір’їнки, складаються переважно з кристаликів льоду, опади з них на Землю не потрапляють. Шаруваті і шарувато-дощові хмари – низькі,  часто мають сіре чи темне забарвлення і нагадують туман. Ці хмари є змішаними і складаються з краплинок води і з кристаликів льоду. З них випадають облогові дощі та сніг. Купчасті і купчасто-дощові хмари з’являються влітку. Це білі хмари, які поступово ростуть угору, темніють і можуть розрядитися зливою.

На Тернопільщині – глобальне потепління

За словами тернопільських метеорологів, в останні роки на Тернопільщині спостерігаються зміни у температурних показниках: щорічно, починаючи з 1997 року, середня температура повітря перевищує норму в бік потепління. Знаково, 2015-ий був найтеплішим за весь період спостережень – середня річна температура перевищила кліматичну норму більш ніж на 2 градуси. Виявляється, це дуже високий показник, ці два градуси впливають на появу небезпечних явищ, які наносять значних збитків, – град, сильні зливи, нове явище – мікросмерчі – вихри на незначній площі з сильними поривами вітру, які руйнують на своєму шляху все. Мікросмерчі фіксують тільки візуально, у поле зору метеоспостерігачів таке явище ще не потрапляло.

Чому прогноз не збігається з реаліями

Сучасна методика дозволяє спрогнозувати більш точне передбачення на 7 діб, консультативний прогноз – до 10 днів, оглядовий – до місяця. Прогноз погоди на наступну добу виправдовується на 90-97%. За достовірним прогнозом метеорологи радять слідкувати там, де використовують дані Українського Гідрометцентру. До речі, за його прогнозами, до кінця липня температурний фон у Тернополі буде теплішим, ніж зазвичай. Середня загальна температура по області очікується орієнтовно 20,5 градусів тепла.

На території авіаметеостанції працівники доглядають за квітами, вирощують овочі. Романтика!
На території авіаметеостанції працівники доглядають за квітами, вирощують овочі. Романтика!

Ірина Юрко.

Фото автора.

 

Коментарі вимкнені.