Євро-2012 в Українi вкотре опинилось пiд загрозою

Вiдомi дiячi Францiї у листi Мiшелю Платiнi вимагають термiново вiдкликати єврочемпiонат з України

Євро-2012 в Українi вкотре опинилось пiд загрозою. Уболiвальники розгубленi. Хтось мудро зауважує, що такого i слiд було чекати. Бо недарма майже нiхто з футбольних збiрних не погодився жити в Українi пiд час чемпiонату. Наче усi знали, що Євро-2012 у нас можуть забрати, ось i готувалися.
Усе почало вирувати з iнiцiативи доньки ув’язненої екс-прем’єрки Юлiї Тимошенко, котра, перебуваючи у США, попросила свiтових лiдерiв бойкотувати футбольну першiсть.

“Свiтовi лiдери не повиннi своєю присутнiстю на стадiонах легiтимiзувати президента Януковича, який наражає європейське майбутнє України на небезпеку, гвалтує демократiю та фiзично позбувається своїх конкурентiв”, — заявила Євгенiя Тимошенко. Притiм вона наголосила, що бореться не лише за свободу матерi, а й за дотримання прав людини в Українi загалом.

Цiкаво, що вже наступного дня слова Євгенiї знайшли вiдгук у французької елiти. Вiдомi письменники та громадськi дiячi Данiєль Сальваторе Шиффер, Люк Феррi та Александр Жарден написали вiдкритого листа Мiшелю Платiнi. Вони просять президента ФIФА “використати останнiй аргумент, який становить величезну небезпеку для iмiджу й економiки України, — бойкот чемпiонату Європи з футболу”.

Тобто, пропонують взагалi скасувати Євро-2012 на територiї нашої держави!

“Ми бачимо, що президент Янукович здатен використовувати найгiршi полiцейськi та судовi методи — як за часiв Йосифа Сталiна, у той час коли Європейський Союз намагається поширювати цiнностi свободи i толерантностi по всьому свiту”, — йдеться у листi.
Як вiдреагує ЄС на цi заклики, наразi невiдомо. Проте сам факт можливого бойкоту Євро-2012 викликав гострi суперечки в суспiльствi. Чи справдi виграє вiд цього українська демократiя?

Про це “Експрес” розмовляв з Євгеном Захаровим, головою правлiння Української Гельсiнської спiлки з прав людини; Вадимом Скуратiвським, вiдомим iсториком, культорологом, полiтологом, академiком НАНУ; Сергiєм Соболєвим, народним депутатом; Анатолiєм Заяєвим, авторитетним футбольним тренером, який із “Таврією” виграв перший футбольний чемпіонат незалежної України.

— Як ви вважаєте, чи пристануть європейськi лiдери на прохання Євгенiї Тимошенко проiгнорувати футбольнi iгри та не з’являтись на стадiонах пiд час матчiв своїх команд? А то й узагалi не посилати нацiональнi збiрнi до України?

Є. Захаров: — Якщо європейцi це зроблять, я їх зрозумiю. Лiберальному полiтиковi, урештi просто поряднiй людинi буде не дуже комфортно перебувати на стадiонi поруч iз нашими можновладцями, якi розправляються з полiтичними опонентами з допомогою репресiй. Одна рiч — вимушенi офiцiйнi зустрiчi, зовсiм iнша — неформальне спiлкування на спортивних
змаганнях. До людей, котрих не поважають, у гостi не ходять
.

Так, у Європi теж притягують до суду полiтикiв. Пригадати хоча б процес над Нiколя Саркозi чи румунським екс-прем’єром Адрiаном Нестасе. Там суспiльство мислить чiтко: отримав власну матерiальну вигоду — винен. Але суд не довiв, що Юлiя Тимошенко поклала грошi до своєї кишенi, а отже, вона об’єктивно є репресованою особою. А проводити чемпiонати в країнi, де є бодай натяк на тоталiтаризм, вважається неприпустимим.

О. Заяєв: — А менi, як спортсменовi iз 60-рiчним стажем, усе це дуже боляче. Я подiляю горе Євгенiї й усвiдомлюю, що донька бореться за маму так, як може. Навiть готовий вийти з нею на вулицю, оббивати “високi” пороги i просити, аби Юлю випустили. Я розумiю, що справедливiсть — понад усе. I свобода навiть однiєї незаконно засудженої людини дорожча, анiж свято для мiльйонiв. Але забрати у вболiвальникiв Євро-2012, або свiдомо перетворити його на фарс — це надто жорстоко. Не розумiю, навiщо треба  змiшувати спорт i полiтику?

В. Скуратiвський: — Хочемо ми цього чи нi, але спорт i полiтика завжди йдуть поруч. Розумiєте, будь-якi змагання передбачають чесну боротьбу. Але хiба вони можуть бути такими в країнi, де сама влада грає не за правилами? Європейцi починають розумiти, що це вже не свято футболу буде, а якась дуже брудна атракцiя, пiсля якої не вiдмиєшся. I чому ви вважаєте, що це буде свято мiльйонiв? Передусiм розважаться тi, хто при владi. А ми ще повиннi їм плескати i дякувати, як вони все гарно органiзували? Але ж насправдi, даруйте, хочеться плюнути…

С. Соболєв: — Чемпіонат Європи з футболу — це не менш вагома подія, ніж Олімпійські iгри. Відомо, що навіть у Стародавній Греції під час Олімпіад припиняли будь-які воєннi дії. На жаль, у нас усе відбувається навпаки. Нинішні Президент та уряд вирішили, що 2012-й повинен бути роком “випаленої землі”, коли в Україні не має бути нікого, крім родини Януковича та його найближчого оточення.

Якщо така політика триватиме, нічого дивного не буде в тому, що лідери держав, які стоять на принципах демократії, бойкотуватимуть єврочемпіонат у країні, де панує диктаторський режим.

— Чи може вплинути бойкот Євро-2012 на розвиток демократичних процесiв в Українi?

В. Скуратiвський: — Iсторiя знає щонайменше 9 бойкотiв Олiмпiйських iгор iз полiтичних мотивiв, починаючи з 1908 року. Але жодного (!) разу вони не дали бажаних результатiв. Для прикладу, 1936-го кiлька країн проiгнорували проведення Олiмпiади в нацистському Берлiнi. Як результат, бiльшiсть призових мiсць на нiй отримали збiрнi фашистських держав —  Нiмеччини та Iталiї. Тобто, вiдбувся такий собi трiумф злих сил. А до чого призвiв бойкот Олiмпiади 1980 року в Москвi? СРСР навiть i не подумав виводити вiйська з Афганiстану, зате “холодна вiйна” набула нових обертiв.

С. Соболєв: — Євроспільнота тепер використовуватиме всі засоби для того, аби припинити розвиток подій в Україні в тому руслі, в якому вони відбуваються упродовж останніх двох років, тобто після приходу Януковича до влади. I бойкот єврочемпіонату може стати одним із тих важелів, які змусять Україну повернутися до демократичних засад.

Є. Захаров:– Не смiшiть. Жоден бойкот не призведе нi до реформування судової системи, нi до справедливих судiв. Я не думаю, що й Тимошенко вийде на волю через бойкот Євро-2012. А те, що якийсь зиск матиме вiд нього простий українець, навiть звучить дивно.

Iрина ЛЬВОВА

-1 thoughts on “Євро-2012 в Українi вкотре опинилось пiд загрозою

  • 22:50 | 13.02.2012 о 22:50
    Permalink

    Яке нафік “Євро”? В Києві – сказ і Богословська, в Запоріжжі – холєра і Сталін, в Одесі – Катерина II і Підрахуй, – тут і так чемпіонат маразму…Але, якщо і відбудеться із футболу чемпіонат, то тільки як афера, котра і “РосУкрЕнерго” зможе переплюнути: http://fraza.ua/interview/31.03.11/113047.html
    Александр Кирш: Евро-2012 — колоссальная афера, она обернется невероятными убытками… Будет потеряно около 20 млрд. долларов
    “Геноцид, прошедший в 30-е годы прошлого века, когда всех, кто хоть чуть-чуть выделялся, моментально скашивали, а в результате выжили только самые тупые и ленивые…”

Коментарі вимкнені.