Українці можуть забути про зарплату до виборів

Сьогодні стало відомо, що уряд переглянув свої прогнози щодо економічного і соціального розвитку країни у наступному році. При цьому, прогнози переглянуті в гіршу сторону: понижене зростання ВВП, динаміка зовнішньої торгівлі і, головне, зростання зарплат українців.

Тепер оптимісти в уряді рекомендують розрахунки зменшити до 3,130 тис грн (з 3,175 тис. грн) середньої зарплати за рік. А песимісти переглянули свій прогноз з 3,127 тис. грн на 3,016 грн.

Цікаво, що ще за декілька місяців до «перегляду» прем’єр-міністр Микола Азаров обіцяв країні «прискорене зростання зарплат у 2012 році». Вторив главі уряду і Президент Віктор Янукович, обіцяючи «прекрасну динаміку у зростанні зарплат».

Обіцяти наступного року зростання зарплат влада була змушена. Адже, наприклад, за підсумками жовтня (це останні дані Держстату) в Україні середній рівень заробітної платні зменшився у порівнянні з вереснем на 0,3% і склав 2, 737 тис. грн. А це, тільки на 108 грн. більше, ніж було зафіксовано в кінці грудня 2010 року.

До того ж Кабміну дісталося дуже багато від критиків за дуже низькі темпи зростання соціальних стандартів у проекті держбюджету на 2012 рік. Тепер ці темпи доводитися ще «уповільнити». На відміну від темпів зростання витрат на держапарат.

«Цього року стало очевидним, що малий і середній бізнес узяв під свій контроль кримінал (та й більший бізнес попав під його вплив). Виходить, що тепер бізнесмени змушені платити 60% з доходу державі, а потім ще 60% «покровителям». Зрозуміло, не всі це можуть платити. І навіть в уряді змушені стримати свій оптимізм щодо розвитку економіки», – розповів Мирослав Якибчук, голова Національного Форуму Профспілок України (НФПУ).

Згодні з оцінкою профспілок ділової активності в країні і професійні експерти ринку праці. «У світлі всього, що відбувається в Україні, у 2012 році не варто чекати різкого підвищення заробітної платні в комерційних структурах. Можливо, буде якась індексація зарплат – на рівні 3-5%, причому відбудеться вона не на початку року (а тільки після того, як працедавці підведуть фінансові підсумки року – з березня-квітня). Взагалі ж, працедавці зараз не налаштовані на те, щоб платити своїм співробітникам більше, ніж платять вже. Масового підвищення і зростання не прогнозується – рівень заробітної платні, з великою часткою ймовірності наступного року для більшості співробітників залишиться на рівні 2011 року», – спрогнозувала виданню Олена Грищук, Генеральний директор рекрутингової компанії «Форсаж».

Крім того, експерти відзначають важливий вплив на доходи українців подій у єврозоні і на експортних ринках. Все це провокує не зростання зарплат в Україні, а скорочення вакансій. А то і нову хвилю звільнень співробітників.

«Сумні сценарії, які вже зараз з’являються в західній пресі, пов’язані з тисячними скороченнями персоналу, цілком імовірно можуть розігратися і в нашій країні. Звільнення в банківській сфері, сфері страхування і у фінансових структурах – це безробітні співробітники корпоративних, інвестиційних та інших спеціалізованих підрозділів. Прийдешні зміни не пошкодують кваліфікованих офісних співробітників і управлінців середньої ланки, тому говорити про підвищення зарплати для них на даний момент не доводиться», – розповіла Катерина Скибська, генеральний директор DOPOMOGA UKRAINE.

«Уряд або перестрахувався, або це насправді реальні цифри. Чи будуть вони ще гіршими – наразі невідомо. Зменшення середньої заробітної платні викличе, зокрема, і зменшення споживчої корзини. А вона, природно, росте сьогодні на тлі зростання інфляції. І цілком може вийти так, що всі люди, які отримють невелику або навіть середню заробітну платню – стануть ще біднішими. І це, у свою чергу, може викликати соціальну напруженість. Адже у людей просто може не залишитися грошей на їжу», – розповів Олексій Зволінській, старший партнер GP Group (HR-аутсорсингове агентство).

До речі, раніше Президент Віктор Янукович обіцяв, що 2012 рік стане роком, коли українці нарешті відчують на собі результат реформ, що проводяться в країні. Напевно, повинні були відчути з кращого боку. Можливо, їх очікування і будуть в поточному році виконані. Принаймні у певної категорії населення – «бюджетників». Не виключено, що ближче до осінніх парламентських виборів влада зроблить черговий «перегляд» своїх прогнозів, щоб додати вчителям, медикам і шахтарями по декілька десятків гривень до зарплати. А заразом і поліпшити загальну статистику із зростання «середньої зарплати» по країні.

-1 thoughts on “Українці можуть забути про зарплату до виборів

  • 09:06 | 15.12.2011 о 09:06
    Permalink

    ага, “середня зарплата” росте завдяки зростанню зарплат багатіїв…

Коментарі вимкнені.