В Україні 25 січня св`яткують Тетянин день
Давня легенда передає нам події того часу. Свята мучениця Тетяна народилася в античному Римі в ІІІ столітті нашої ери в заможній родині. На той час у Римі усі поклонялися своїм богам-ідолам: Юпітеру, Юноні, Мінерві, Афіні… Але в міру наростання загальної кризи Римської імперії, наступає і криза традиційної релігії. Тодішні правителі всіма силами старалися зберегти старі традиції вірування, тому Християнство на той час всюди переслідувалося і жорстоко каралося.
Батько святої Тетяни був таємним християнином і виховав свою дочку у християнській вірі. Коли Тетяна стала повнолітньою, вона вирішила жити в цнотливості і вірно служити Христу. Вірою до правдивого Бога вона дослужилася до сану диякониси – відвідувала і доглядала хворих жінок, у готуванні їх до хрещення тощо. І Христос Бог вінчав наречену Свою мученицьким вінцем.
Після вбивства своїми ж солдатами царя Антонія Геліогабала, до влади було зведено 16-ти літнього Олександра Севира. І хоча його мати була християнка по імені Маммея; Олександр в той же час продовжував служити римським богам-ідолам.
У зв’язку з неповноліттям нового царя, в перші роки його правління влада перебувала майже винятково в руках радників. Головним серед них був міський єпарх, знаменитий юрист й префект Преторії Ульпіан. А префект був дуже жорстокий вдачею й великий ворог християн.
Ці радники від імені юного царя управляли всім. Вони ж і розіслали всюди веління, щоб галілеян (так називали християн) усюди примушувати поклонятися римським богам, загрожуючи їм у випадку непокори лютими мученнями й навіть смертю.
Ось тоді і схопили святу Тетяну. Її дуже сильно і довго катували, примушуючи зректися віри. Але щоразу вона зцілялася, так як завжди біля неї, в зареві небесного сяйва, були чотири ангели. Близько тижня мучителі примушували святу діву відректися від свого Бога. Але усі її мучителі або переходили в християнську віру, або отримували такі ж муки, які наносили віруючій.
Суддя, не знаючи, що ще зробити з нею, виніс їй смертний вирок, і свята Тетяна була усічена мечем. Разом з нею стратили батька її, тому що довідалися, що й він християнин. Спочатку мучителі позбавили його почесного звання, відняли в нього весь його маєток. Засуджений на смерть, він умер від меча разом зі своєю дочкою за ім’я Христове.
А ще цього дня в 1755 році імператриця Єлизавета підписала “Указ про заснування в Москві університету і двох гімназій”. Проект першого в Росії університету був розроблений Михайлом Ломоносовим.
А текст Указу був написаний Іваном Шуваловим – фаворитом імператриці і другом Ломоносова. До того ж день підписання Указу співпав з днем Великомучениці Тетяни, а матір фаворита великої імператриці звали саме Тетяною. З тих пір свята Тетяна вважається покровителькою студентів.
Спочатку воно було офіційним університетським святом, але поступово набуло популярності в усіх студентів.
Цього дня вгадували літню погоду: якщо на Тетяну іде сніг – літо буде мокрим, на Тетяну прогляне сонечко – рано прилетять птахи.
За народними прикметами, у першу неділю після Водохреща у водохрещну ополонку встромляли палицю, щоб голуби та бджоли плодилися; батога – щоб коні ніколи не блукали і завжди слухняно йшли у двір. Також цього дня влаштовують оглядини наречених.
До речі, саме прадавнє ім’я ” Тетяна” у перекладі із грецького означає “упорядниця”.
Коментарі вимкнені.