У Тернопільській обласній раді вже давно «не всі вдома»…
Як відомо, у Тернопільській обласній раді після позачергових виборів, що відбулися 15 березня 2009 року, найбільшу фракцію має ВО «Свобода» – тоді депутатами від цієї партії стали 50 осіб.
Нагадаю, що підставою для проведення позачергових виборів стала дворічна бездіяльність облради. Тож відповідно до статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Верховна Рада України прийняла постанову про дострокове припинення повноважень ради, посилаючись на п. 2 ч.1 вказаної статті, у якому говориться наступне:
«Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках:
(…)
2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у сроки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання».
Радість ВО «Свобода» від перемоги на тих виборах тривала майже три роки.
На хвилі тогочасних очікувань громадян щодо можливих позитивних змін у роботі обласної ради після зростання представництва в ній членів ВО «Свобода» свободівцям вдалося заручитися їх підтримкою і під час виборчої кампанії 2012 року.
Але після цих чергових виборів до Верховної Ради України ситуація у Тернопільській обласній раді повторилася знову – 23 вересня поточного року мешканці області зможуть «святкувати» дев’ять місяців її чергової тривалої бездіяльності.
Як раніше вже заявляв колишній голова обласної ради, а нині народного депутата України та члена фракції ВО «Свобода» у Верховній Раді Олексій Кайда, робота ради може бути відновлена лише після того, як окружна виборча комісія введе нових депутатів на місце тих, які вибули.
А от скористатися механізмом, який було задіяно для розв’язання аналогічної проблеми у 2009 р., тобто, шляхом дострокових виборів, Кайді з його однопартійцями не дуже хочеться.
Тому на словах він нібито і не проти чергових дострокових виборів, але лише тоді, коли таке рішення приймуть разом представники трьох опозиційних сил – ВО «Свобода», ВО «Батьківщина» та Партії «УДАР».
Якби керівництво ВО «Свобода» так турбувалося про мешканців Тернопільщини, як воно турбується про інтереси киян, вимагаючи проведення нових виборів у столиці України, то вже давно змогло б знайти порозуміння з своїми партнерами щодо виборів на Тернопільщині та відновлення нормальної роботи обласної ради.
А так жителі області мають те, що їх «мають»… за лохів.
Бо для ВО «Свобода» першочерговим завданням є не лише боротьба з діючою владою, але й зі зростаючою конкуренцією з соратниками у опозиційному таборі – ВО «Свобода» не дуже хоче повернення до нового складу обласної ради конкурентів з табору «Батьківщини» так само, як і появи у ній представників «УДАРУ».
Як відомо, після виборів 2009 р. дванадцять представників Блоку Юлії Тимошенко, що були обрані депутатами обласної ради, написали заяви про припинення своїх повноважень. І з тих пір «тимошенківці» відсутні у обласній раді.
Але сподіватися на те, що настрої виборців будь-що залишаться незмінними, напевно, не варто.
Ось що написав відомий тернопільський блогер і громадський діяч Володимир Ханас 5 липня поточного року:
«Від Нового року лише унікально лінивий мешканець тернопільського краю не висловив свого обурення від бездіяльності депутатів.
Лають ТВК, лають ВО «Свобода», лають Хоптяна (голову облдержадміністрації), лають Партію регіонів…
Без участі депутатів від ВО «Свобода» сесія не може відбутися в принципі, оскільки у свободівців блокуючий пакет. (Всі фракції без ВО «Свобода», навіть отримавши депутатське поповнення, не можуть зібрати більше 58 голосів, це при тому, що для прийняття рішень – потрібно 61)…».
За доброї волі ВСІХ фракцій, включно з ВО «Свобода», сесія може відбутися і без недолугої ТВК.».
Тут є, принаймні, дві констатації, важливі для розуміння ролі саме ВО «Свобода» у бездіяльності обласної ради:
По-перше, повноцінна участь ВО «Свобода» у роботі сесії дозволяє припинити бездіяльність обласної ради.
По-друге, без ВО «Свобода» всі фракції не можуть зібрати ту кількість голосів депутатів, які необхідні для ухвали рішень обласної ради.
Отже, ключ до поновлення роботи, або продовження бездіяльності обласної ради знаходиться на даний момент виключно в кишені ВО «Свобода», але вона ним скористатися не бажає…
Що це означає для мешканців Тернопільщини, які сподівалися, що ««Свобода» прийде – порядок наведе»?
І чи буде цей «порядок» саме для людей, а не виключно для лідерів ВО «Свобода».
Один з місцевих знавців політичної «кухні» говорить, що штучний характер кризи у Тернопільській обласній раді очевидний.
За його оцінками, ВО «Свобода» намагається вирішити кілька завдань:
1) Перекласти відповідальність за неприйняття бюджету області на виконавчу гілку влади – обласну держадміністрацію. Нинішній губернатор В.Хоптян є для них чужим не лише тому, що він родом з Хмельниччини, але й тому, що він не є членом ВО «Свобода», чого б їм дуже хотілося.
2) Добитися обрання голови обласної ради з числа членів фракції ВО «Свобода» і таким чином зменшити вплив на депутатський корпус нинішнього першого заступника голови облради Сергія Тарашевського.
3) Максимально консолідувати фракцію у обласній раді, щоб не допустити добровільного виходу з неї нових свободівців, як це зробив влітку цього року Степан Кондира.
За інформацією одного з депутатів Тернопільської міської ради, на сьогодні через вчинок Кондири виникла певна напруга у стосунках між Кайдою як куратором Тернопільської області від фракції ВО «Свобода» у Верховній Раді та головою Тернопільської обласної організації ВО «Свобода» Володимиром Стаюрою.
За його словами, Кайда звинувачує Стаюру в тому, що саме він привів у обласну організацію Кондиру і тому має нести відповідальність за його зраду.
Саме тому, за словами депутата, Стаюру переконують у тому, ніхто інший, як він особисто має активно долучитися до роботи, спрямованої на нейтралізацію негативних наслідків зради Кондири, шляхом його дискредитації серед однопартійців та виборців.
Але Стаюра, за словами депутата, вже висловив побоювання, що такі дії можуть мати зворотній ефект і спровокувати гостру і, можливо, непередбачувану, негативну реакцію Кондири.
Далі буде…
Олекса Поліщук, НК
Бездіяльність ради просто зашкалює! Свобода боїться дострокових виборів і правильно робить, адже у УДАР і Батьківщина забере у неї голоса, тай зрештою буде більше часу для розкрадання коштів…..взагалі потрібно ввести в раду УДАР, навіть бажано так щоб “контрольний пакет” голосів був у їхніх руках, тоді думаю такого безпорядку би не було!