Тернопіль перетвориться на мистецьку столицю

 

У середині квітня багато талановитих особистостей звідусіль з’їдуться до нашого обласного центру. Впродовж трьох днів у рамках проведення мистецького фестивалю «Ї»  на тернополян та гостей міста чекає спілкування з відомими поетами і письменниками, перегляд цікавого короткометражного кіно, виступи музичних гуртів та ще безліч цікавого.

«Організація фестивалю відбувається за підтримки видавництва «Крок», міської ради та розважального комплексу «Максим», — розповідає один з організаторів фестивалю Василь Томчишин. — Коли він проводився вперше, то це був просто фестиваль української сучасної музики та літератури, — Торік ми вже дали йому назву — мистецький фестиваль «Ї». Тернополю бракує подібних заходів, їх потрібно розвивати. 50 відсотків молоді, що відвідує фестиваль — приїжджі з інших міст. Відтак можна говорити й про молодіжний мистецький туризм, який також варто піднімати».

Фестиваль триватиме три дні — з 17 по 19 квітня. Його програма чітко поділена на денну та нічну. Вдень відбуватимуться прес-конференції, зустрічі, презентації, круглі столи. У вечірню пору — читання, літературні вечори для письменників, презентації книг, виступи музичних гуртів, показ документального кіно, зустрічі з режисерами.

«Загалом у фестивалі візьмуть участь близько 50 учасників з різних міст і країн, — розповідає співорганізатор фестивалю Юлія Іванчук. — Програма дуже насичена, щодня відбуватиметься близько 10 подій, які варто побачити кожному. На вулиці Сагайдачного біля пам’ятника Іванові Франку функціонуватиме артмайданчик, наповнений картинами українських художників. Плануємо зробити й фотовиставку.

Особливістю цьогорічного фестивалю є те, що учасників буде значно більше, аніж торік. І серед них — багато відомих. Залучатимуться туристичні локації — артгалерея, острівок закоханих, центральна частина міста, спілка письменників України, книгарня «Є». А також підземелля тернопільського замку, де плануємо зачепити тему війни. Адже мистецтво ніколи не буде осторонь того, що зараз відбувається у державі».

Впродовж вказаних трьох днів у Тернополі спостерігатиметься найбільша за всі роки концентрація відомих талановитих людей. Серед них — Сергій Жадан, Василь Шкляр, Юрій Андрухович, музичний гурт «Один в каноє», брати Капранови, Андрій Любка, Іван Байдак, Марк Лівін і ще багато інших. Запрошені й молоді та маловідомі майстри пера і слова.

Фестиваль відвідають не лише українські митці, будуть і закордонні. Так, з Польщі приїде поетка-перекладачка Анета Камінська, яка перекладає твори українських авторів на польську мову. З Білорусії — Андрей Хаданович, Віталій Рижков, Андрей Адамович і Сергей Прилуцький. Сьогодні вони являються одними з найголовніших рушіїв білоруської опозиції.

На фестиваль приїдуть й режисери «Вавилон 13». Заплановані нічні сеанси документальних короткометражних фільмів на гостру соціальну тематику та подій, що відбуваються не лише на Україні, а й у світі.

Серед запрошених — художник Роман Бончук. Нещодавно він завершив роботу на 27-метровому полотні (два метри у висоту), де змалював останні події на Україні: від початку молодіжного протесту студентів на Євромайдані до теперішніх подій на Сході.

Також спеціально до фестивалю готується до друку книга. Антологія, в яку ввійдуть усі твори учасників «Ї».

Коментарі вимкнені.