Перший план міста Тернополя (1797)
В 1797 р. план міста опрацював окружний інженер барон Антон фон Посареллі, італієць на австрійській службі. Завдяки йому ми знаємо, як виглядало місто в кінці XVIII ст. Згідно з мапою-схемою, на якій докладно позначено всі вулиці, квартали і будинки з садибами, в місті налічувалося 406 житлових домів і 192 муровані “кам’яниці”. Серед визначних споруд міста в переліку виділені: Домініканський костьол і монастир, три руські церкви, жидівський храм і цвинтар, Регіональна школа, графський замок, магістрат, помешкання бургомістра, поліцмейстера і лейтенанта, полковий шпиталь, чотири кавалерійські конюшні, військова крамниця, пекарня, пошта, торгові будинки, броварня, ґуральня і християнський цвинтар.
Антоній Посареллі був в той період в Тернополі окружним інженером. Копія виконана архітектором будівничим Мацеєм Шварценбергом-Чорним. Що цікаво в даній карті, це те що тут Тернопіль в останній раз постає перед нами містом-фортецею. Австрія станом на 1797 рік правила Галичиною вже 25 років. Багато чого змінилося, а ще більше зміниться років через 10-15, коли прийде до керування містом маршалок Тернопільської шляхти Франциск Коритовський. Тоді вже не буде ні веж, ні брам, ні бастіонів. Наступить нова епоха.
Саме більше, що мене цікавить, хто зробив позначки 1, 2, 3, 4 на карті що показують локалізацію міських фортифікаційних елементів. Якщо Посареллі, то чому немає пояснень до позначок? Можливо це зробив якийсь хлоп з Польщі чисто для себе, або вважаючи, що так він покращив дане зображення. Цього я на разі не знаю. Але пошуки тривають.
Умовні позначення
1 – Львівська брама
2 – Кам’янецька брама
3 – Шевська вежа
4 – Кушнірська вежа
a – Домініканський костел і монастир
b – три руські церкви (Надставна, Середня і Успенська )
c – жидівська синагога (стара)
d – окружні школи
e – замок
f – магістрат (стара ратуша)
g,h.i – військові казарми
k – військовий шпиталь
l – чотири кавалерійські конюшні
m – військовий склад муки
n – пекарня
o – пошта
p – ринок, торгові ряди і склади
r – панська гуральня
q – панський бровар
s – християнський цвинтар
t – жидівське окописько
Коментарі вимкнені.