Ганна Макух: «Це політична і службова корупція вищого ґатунку, але справедливість таки існує!»
Всі небайдужі до подій, що відбуваються в інформаційному середовищі Тернопільщини, пам’ятають скандал, що виник минулого року навколо районної газети «Подільське слово». Перш ніж розповісти про його продовження, коротко нагадаємо про те, що тоді сталося, для всіх читачів.
Співзасновниками видання довгий час були Тернопільські райдержадміністрація та райрада. Однак наприкінці березня 2016 року, згідно з законом України про роздержавлення друкованих ЗМІ, колектив редакції вирішив «попрощатися» з владою. Відповідно до того ж закону і РДА, і районна рада впродовж місяця після отримання повідомлення про таке рішення повинні були вийти із співзасновників. Перша так і зробила, а друга, порушуючи законодавство, відклала це питання у довгий ящик — вочевидь, ще тоді маючи власні сумнівні плани щодо газети. У будь-якому випадку згаданий Закон уже позбавив раду права затверджувати чи звільняти її головного редактора. Незважаючи на це 29 липня минулого року багаторічного й успішного редактора «Подільського слова» Ганну Макух рішенням сесії Тернопільської райради раптово звільняють з посади при тому, що жодних серйозних претензій до її роботи раніше не було. Колектив редакції, дізнавшись про такий намір влади лише напередодні сесії, терміново підготував відкрите звернення до керівників району на захист свого редактора і своїх прав, однак воно було проігнороване. Як і застереження представників журналістської спільноти про недопустимість звільнення керівника редакції в умовах дії Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ». Відтак відбулася низка ганебних для районної влади подій, частина з яких була навіть зафіксована тернопільською поліцією та внесена в реєстр досудових розслідувань кримінального характеру. Колектив редакції направив відповідне звернення Президенту України. А Ганна Макух, захищаючи справедливість, звернулася до суду…
Розгляд справи у Тернопільському міськрайонному суді тривав вісім місяців. Але 20 березня цього року головуючий суддя Петро Стельмащук виніс рішення, яким рішення Тернопільської районної ради від 29 липня 2016 року № 135 «Про звільнення головного редактора газети «Подільське слово» було визнано незаконним і скасовано. Ось який коментар дав з цього приводу адвокат Валентин Шевчук, який представляє інтереси Ганни Макух:
— Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що рішення Тернопільської районної ради прийняте з грубим порушенням трудового законодавства України, оскільки для звільнення не було жодних законних підстав. Судом доведено, що засновники комунальної газети «Подільське слово» — Тернопільська районна рада і Тернопільська райдержадміністрація — порушили ст. 23 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», де чітко зазначено про обов’язковість дотримання чинного законодавства України про працю під час призначення і звільнення редактора газети. У рішенні суду також обґрунтовано порушення засновниками «Подільського слова» ст. 43 Конституції України, яка гарантує громадянину захист від незаконного звільнення з роботи, а також ст. 3 Конституції України, якою передбачено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю. І це далеко не весь перелік порушень з боку засновників «Подільського слова», встановлених у процесі судового розгляду. Таку оцінку виставив суд діям посадових осіб Тернопільської районної ради і Тернопільської райдержадміністрації, службовим обов’язком яких є дбати про законність.
«Моє звернення в суд було виключно в інтересах встановлення законності та в інтересах колективу, який я очолювала, — коментує вже сама Ганна Макух. – З владою змагатися важко, адже дії посадовців, навіть незаконні, завжди підкріплені коштами платників податків. Грошей у районному бюджеті, виявляється, вистачає на все — і на дорогого приватного адвоката, який сумлінно відбілював беззаконня влади впродовж восьми місяців, і на судові збори, і на інші відшкодування. Це політична і службова корупція вищого ґатунку. Але справедливість таки існує. Суддя Петро Стельмащук чесно виніс професійне рішення, хоча через неабиякий тиск і численні фальсифікації воно далося нелегко…»
Рішення суду про поновлення Ганни Макух на посаді головного редактора газети «Подільське слово» вступило в дію вже через 10 днів після його прийняття. У виконавчому листі йшлося про негайне поновлення. Однак не були б це українські реалії місцевого штибу… Тернопільська райрада звернулася з апеляцією до обласного апеляційного суду, яка розглядатиметься 13 червня. Тим часом за невиконання в належний термін постанови обласної виконавчої служби на відповідача було накладено штраф у кілька тисяч гривень і надано додатковий час для прийняття відповідного рішення, який уже теж минув. А ось і найсвіжіші новини. 1 червня у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області було прийнято постанову про зупинення вчинення виконавчих дій. Мотивація сформульована так: «31.05.2017 року на адресу Відділу надійшла заява Тернопільської районної ради Тернопільської області No 01-97/13 від 30.05.2017 року про зупинення виконавчого провадження у зв’язку із зверненням до Тернопільського міськрайонного суду про заміну сторони у виконавчому провадженні з Тернопільської районної ради на Комунальне підприємство “Редакція газети Тернопільської районної ради і Тернопільської районної державної адміністрації “Подільське слово”».
Ось такий «цікавий» поворот подій, який лише затягує конфлікт. Складається враження, що районна влада навмисно тягне час чи тому, що просто не знає, як вийти із ситуації, ще більше не «заляпавшись», чи має ще якийсь хитромудрий план в обхід закону. Тим часом газета, яка за результатами 2015-го року вперше за всю свою історію вийшла з прибутком і потребувала вже лише невеликого бюджетного фінансування, знову стала майже повністю від нього залежною. Солідні фінансові партнери ( зокрема, і Байковецька об’єднана громада) , вже налагоджена Ганною Макух співпраця з якими мала стати надійним фундаментом для реформування газети, припинили співпрацю з нею. Зупинився і процес роздержавлення газети. До речі, приміщення редакції ( половина двоповерхової будівлі), яке до того 5 років було на її балансі, Тернопільська райрада забрала на свій баланс одночасно із незаконним звільненням головного редактора Ганни Макух. І це теж прикметна інформація для роздумів.
Про все, що відбуватиметься у цій історії далі, ми обов’язково поінформуємо читачів.
Світлана Мичко, Тернопільський прес-клуб.
Коментарі вимкнені.