Файне місто Тернопіль – підземелля, вишиванки, кухня
Більшість туристів до останнього часу оминало це місто стороною. Або максимум використовуючи його у якості транзиту – дорогою до Львова, або до гірськолижного курорту Буковель. У програмі туристичних фірм Тернопіль не відноситься до топ-маршрутом Західної України. А даремно.
Підземні ходи у історичному центрі міста
“На вихідні до Тернополя” – таким рекламним слоганом місто на річці Серет кілька років тому намагалось привабити до себе відпочивальників. Сьогодні обласний центр має всі можливості, аби стати одним з найпопулярніших туристичних центрів Західної України. По-перше, непогане транспортне сполучення з іншими регіонами. Два потяги Інтерсіті щодня курсують між Києвом та Тернополем, є пряме залізничне сполучення з Дніпром, Харковом та Одесою. Про таке ще декілька років тому можна було лише мріяти.
По-друге, Тернопіль поступово перетворюється на справжнього гастрономічного конкурента Львова. З кожним роком тут відкривається все більше і більше концептуальних ресторанів та модних гастро-пабів. Особливо у центрі міста.
У Тернополі проживає близько 250 тисяч мешканців. Містечко компактне і зовсім невелике за площею. Донедавна воно не розглядалося як цікавий туристичний маршрут. І на це були свої причини – відсутність популярних туристичних маршрутів та атракцій, слабке фестивальне життя. Але головне – слабка промоція міста.
Сьогодні все змінилося. Місто активно пропонує себе як гастрономічну столицю Західної України, а також відриває нові туристичні маршрути. Один з найновіших – екскурсія міськими підземеллями. Мерія Тернополя у самісінькому центрі залишила кілька ділянок для перспективних розкопок, якими вже займаються археологами.
Тарас Ковальчук, керівник міського туристичного інформаційного центру, зустрічає нас пізно увечері біля історичної будівлі Тернопільського замку. “Ви зараз побачите новий туристичний маршрут, про який часом не здогадуються навіть самі мешканці”, – розповідає пан Тарас. – Це тернопільське підзмеллля, яке ми відкрили для відвідування туристів всього рік тому”.
Виявляється, у самісінькому центрі міста на території колишнього замку були розкопані кілька підземних ходів. Після проведення реставраційних робіт сьогодні туристам показують кілька замкових палат та тунель, який веде глибоко під землю. Місцеві археологи та історики впевнені, що відкрите підземелля – це лише частина з великої мережі підземних ходів, якими був оповитий увесь Тернопіль. Поки що такі ходи знайшли під спорудами місцевої прокуратури, кафедрального костелу та замку. Але відкрите для відвідувань туристами лише підземелля у Замку.
Ще одне, можливо навіть цікавіше підземелля, знаходиться під колишнім домініканським костелом, а сьогодні Кафедральним греко-католицьким собором. 300-річні ходи, висота яких понад 2 метри, ведуть аж до Тернопільського замку. Історики впевнені, що якщо копати далі, виявиться, що ці споруди – замок і костел з’єднані ходами. Ба більше – увесь центр Тернополя з’єднаний підземеллями, які значно старіші, ніж саме місто. І якщо виділять кошти, згодом тернополяни отримають унікальний туристичний маршрут по середньовічних підземеллях.
Файне гастрономічне місто
Історичний центр Тернополя щовечора притягує тисячі студентів. Адже Тернопіль – це місто студентів. І не лише з України, але й іноземних. Місцеві виші уже давно активно працюють по залученню на навчання студентів з африканських країн, Ірану та Іраку. Тому для Тернополя є звичною картина, коли африканські студенти увечері залюбки сидять у місцевих гастро-пабах і смакують страви української кухні та місцеве пиво.
Сьогоднішній історичний центр міста – це десятки невеличких креативних пабів, кафе та ресторацій. Акцент більшості з них – на місцеву українську кухню, що є дуже перспективним. Адже тернопільська кухня дещо відрізняється від тієї, яка є у Львові, чи Франківську. Аби підкреслити це, тернопільські ресторатори уже кілька років проводять популярний гастрофестиваль “Галицька дефіляда”, яка збирає любителів галицької кухні з усієї України. І це неабякий виклик Львова та Франківську у боротьбі за українського та іноземного туриста.
Тернопіль щвидко перебрав на себе лідерство і у номінації пивної столиці України. Якщо раніше туристи, які приїздили до міста, неодмінно запитували про фірмовий магазин місцевого пива “Микулинецьке”, то сьогодні у нього з’явився достойний конкурент – “Опілля”. Виявляється, що цей бренд також родом із Тернопільщини. Колишній занедбаний міський пивзавод сьогодні перетворився на популярний загальноукраїнський бренд. Екскурсії на виробництво для туристичних груп і створення інтерактивного музею (які вже давно є у Польщі на відомих пивоварнях) – це лише питання часу.
Раритетні вишиванки, рушники та строї
Одним з нових туристичних об’єктів Тернополя стала мистецька етногалерея “Спадок” подружжя Тараса та Ірини Демкур. Вони вже не один рік збирали раритетний етноодяг з усієї України, а рік тому родина вирішила, аби уся їх колекція стала доступною місцевій громаді та численним туристам. Відтак народилася ідея створити етногалерею. Речі, які в ній представлені – це автентичні ручної роботи вишиванки, рушники та гончарні вироби, багатьом з яких більше 100 років. Таких сьогодні вже не тчуть, бо немає ні якісної бавовни, ні тим більше полотна з конопель.
Найбільше раритетів у галереї, звісно, з Тернопілля. Зокрема, вражають знамениті борщівські вишиванки, для яких характерні два кольори – чорний та червоний. Тут же можна побачити колоритні дівочі плахти та гуцульські строї. Оскільки галерея приватна, то тут немає строгих правил, які існують у державних музеях. Наприклад, туристам дозволяють міряти раритетні речі і фотографуватися у них. Тому багато місцевих туроператорів ставлять у програму турів відвідання цієї незвичної етногалереї.
Для молоді Тернопіль – це ще й популярний молодіжний музичний фестиваль “Файне місто”, який щороку наприкінці липня відбувається на території місцевого іподрому. Три фестивальних дні збирають відомих як українських, так і європейських музичних зірок. Подібний захід – неабияка промоція міста і регіону, адже на цю подію приїздить молодь не тільки з усієї України, але навіть і з інших країн.
А ще Тернопільщина – це замки та історичні руїни замкових споруд. Таких тут більше 30-ти. Найбільше, ніж в інших областях України. І вони справді цікаві туристам.
Володимир Царук
Коментарі вимкнені.