Тернопільська студентка Ярина Тильчак: «Успіх приходить до того, хто багато працює»
Ярина Тильчак – студентка 3 курсу стоматологічного факультету. Староста курсу. Бере активну участь у волонтерській діяльності та в кількох проектах у рамках масштабної освітньої програми «Еразмус плюс». З розповіді про ці проекти й розпочалася наша розмова.
– Разом з іншими учасниками короткотермінової програми молодіжного обміну «Еразмус-плюс» торік у травні я відвідала місто Баликесір у Туреччині, а в жовтні – острів Мадейра в Португалії.
– Поділіться враженнями. Що запам’яталося особливо?
– Ми побували в Баликесірському університеті, де ознайомилися з організацією навчання й викладання, поспілкувалися зі студентами та розповіли про організацію навчального процесу в наших альма-матер. Побачили також Стамбул – історичну столицю Туреччини. Місто з його стародавніми мечетями та іншим пам’ятками мене вразило. Дуже смачними виявилися традиційні страви турецької кухні, особливо, солодощі. Загалом ця самобутня країна з багатою культурою й гостинними людьми мені надзвичайно сподобалася, хотіла б побувати тут знову.
Острів Мадейра – одне з наймальовничіших куточків Португалії. Учасники проекту – представники Грузії, Португалії, Італії та України – обговорили проблеми працевлаштування молоді після здобуття фахової освіти й, зокрема, можливості для реалізації в сфері соціального підприємництва. Відвідали також найкрасивіші місця острова, познайомилися з місцевою культурою та побутом.
Торік я взяла участь у проекті в межах здійснення українсько-польських обмінів молоддю та обмінів молоддю України й Литви. Ми відвідали об’єкти світової спадщини ЮНЕСКО. В Литві це була дивовижна гора Христів неподалік міста Шяуляй – місце паломництва та живий підручник історії війн і повстань. І звичайно, побували в столиці Литви Вільнюсі. Мені затишний Вільнюс з його не надто людними колоритними вуличками нагадав Львів, але, звісно, місто має й свої цікавинки. В Польщі ж ознайомилися з пам’ятками архітектури Кракова та відомим курортним містечком Закопане.
Розповім про іншу пам’ятну подію. Влітку подала заявку та виграла стипендію міжнародної організації, що бореться з проблемами ВІЛ-СНІДу, для участі в молодіжній конференції «AIDS-2018» 20-22 липня в Амстердамі (Нідерланди). На ній йшлося про профілактику ВІЛ-СНІДу. Я брала участь у навчальних воркшопах, очолювала та координувала роботу команди активістів. 23-27 липня під гаслом «Долати бар’єри, будувати мости» в Амстердамі відбулася 22 Міжнародна конференція з питань СНІДу «AIDS-2018», де я працювала волонтером. Конференція зібрала 15 тисяч учасників зі 160 країн – вчених, політиків, лікарів, світових лідерів і людей, які живуть з ВІЛ. Серед гостей були принц Гаррі, Елтон Джон, акторка Шарліз Терон. Сильне враження на мене справив виступ екс-президента США Білла Клінтона. Учасники конференції проаналізували, зокрема, ситуацію із захворюваністю на ВІЛ в Східній Європі та Центральній Азії, країнах Північної Африки й Близького Сходу, де приріст хворих продовжується. Крім того, йшлося про нові дослідження у сфері лікування та профілактики ВІЛ/СНІДу, аспекти використання правових засад для ефективної співпраці з основними групами населення.
Я допомагала представницям з Індії підготувати виставку, присвячену проблемам жіночого статевого здоров’я, долучала відвідувачів до розгадування пізнавального кросворду, розповідала про експонати виставки, де була представлена творчість людей, які борються з ВІЛ-СНІДОМ, статті про них. Організатори конференції подбали про безлімітні квитки на інтер-сіті для волонтерів і в другій половині дня ми, як правило, подорожували, відвідуючи цікаві місця. Тож десять днів у Нідерландах пролетіли дуже швидко.
– Англійською, мовою міжнародних конференцій, спілкуєтеся вільно?
– Так. Мої батьки за освітою – англійські філологи, тож інтерес до вивчення іноземних мов у мене, мабуть, спадковий. У школі улюбленими були уроки англійської та української мов. Також у мене була прекрасна вчителька біології Ірина Миколаївна, яка пробудила в мені цікавість до науки про живу природу. В 10-11 класах я брала участь в обласних олімпіадах з біології та посідала призові місця. Любила також хімію. Школу №26 у Тернополі закінчила із золотою медаллю, склала ЗНО на високий бал і подала документи до медичних університетів у Львові, Вінниці, Києві та до ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, вказавши його в пріоритеті під номером 1. Обрала стоматологічний факультет. Мій дідусь Дем’ян Михайлович був лікарем-стоматологом. Тітка, мамина сестра, пішла його стежками – закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького й нині працює за фахом. Їхній приклад мене надихнув і я вирішила продовжити родинну традицію. Подобається, що стоматологія стрімко розвивається, нові технології дозволяють лікувати зуби цілком безболісно, повертаючи людям гарну та здорову посмішку. Відчуваєш себе митцем. Недарма існує вислів стоматолог – художник посмішки.
Навчаючись за державним замовленням, отримую академічну стипендію. Відвідую студентський науковий гурток з ортопедичної стоматології, який працює під керівництвом кандидата медичних наук Анни Богданівни Воробець, та гурток дитячої стоматології, керівником якого є доцент кафедри, професор Наталя Олександрівна Гевкалюк. Тут я здобула перші навички науково-дослідної роботи, написала свої перші наукові статті.
– Ви також берете активну участь у доброчинних акціях студентів ТДМУ. Розкажіть про них.
– Нещодавно разом з професором кафедри дитячої стоматології ТДМУ Наталією Олександрівною Гевкалюк студенти відвідали дітей – підопічних благодійної організації «Дім милосердя» в Чорткові й провели для них «Урок стоматологічного здоров’я». Після невеличкої театралізованої вистави про те, як потрібно доглядати за зубами, кожній дитині вручили подарунок – зубну щітку та пасту. Гуртківці кафедри ортопедичної стоматології на зустрічі з молодшими школярами однієї з тернопільських шкіл розповіли про правила гігієни ротової порожнини й переконали малечу не боятися відвідувати лікаря-стоматолога. Також я координувала збір коштів, за які студенти-медики придбали подарунки дітям з малозабезпечених сімей та вручили їх у день Святого Миколая.
– Що входить у ваше поняття «відпочинок»?
– Відпочиваю, бавлячись зі своєю маленькою сестричкою – трирічною Юстинкою, читаючи гарні книжки. Улюблені – «Тріумфальна арка», «Позичене життя», «Чорний обеліск» німецького письменника Еріха-Марії Ремарка.
– Ваш улюблений вислів?
– «Роби сьогодні те, що інші не хочуть, а завтра будеш там, де інші вже не зможуть». Успіх приходить до того, хто багато працює, розвивається, вчиться. Я в цьому переконана.
– Про що мрієте?
– Щороку кращі студенти-старшокурсники стоматологічного факультету ТДМУ мають змогу проходити виробничу практику у Вроцлавському медичному університеті (Польща). Мрію, що й мені на 4 курсі випаде така можливість.
– Польську мову знаєте?
– Знаю англійську, а польська для українців нескладна, бо це слов’янська мова. Моя подруга вивчила її за півроку.
Лідія ХМІЛЯР
Джерело: Медична академія
Коментарі вимкнені.