Україна в темряві: Євро-2012 наближається, туристів (не дуже) чекають
Завершився літній туристичний сезон – останній перед чемпіонатом Європи з футболу. Україна готується, будуючи нові аеропорти, готелі, дороги. Натомість інформаційна політика залишає бажати кращого.
Україна – чудова мальовнича країна з красивою природою, архітектурними пам’ятками, вродливими дівчатами. Таке враження може скластися в іноземців після перегляду півторихвилинного відеоролику “Switch on Ukraine” (Увімкни Україну), яким держава рекламує себе перед Євро-2012. Але зрештою складається враження, що Україна досі перебуває в темряві інформаційного простору. На інтернет-сайті Міністерства культури і туризму є лише українська та російська версії, англійська – відсутня. Також немає жодної згадки, наприклад, про те, що в 2012 році Україна прийматиме фінальну частину чемпіонату Європи з футболу. Насправді це сайт колишнього міністертва. Як пояснили у прес-службі, тепер воно опікується лише культурою, а туризмом займається інша структура – Державне агентство з туризму та курортів при Міністерстві інфраструктури. Сайту в агентства на момент написання статті не було.
Запитання без відповідей
Deutsche Welle звернулася до прес-служби Міністерства інфраструктури з такими запитаннями: Наскільки вдалим був курортний сезон в Україні? Скільки туристів відвідали Україну? З яких країн? Як вплинула на туризм в Україні підготовка до Євро-2012? Нам відповіли, що “станом на 01.09.2011 Міністерством культури не передано до Міністерства інфраструктури України відповідних документів з питань реалізації державної політики в сфері туризму і курортів”. Також було сказано, що Міністерством культури і туризму “не здійснювалося централізоване збирання та обрахування статистичної інформації форми 1 – курорт”. За рік до Євро-2012 доля туризму в Україні “зависла в повітрі”, оскільки одна структура цим більше не займається, а інша – в процесі створення.
Не отримавши задовільних відповідей від урядових структур, ми звернулися до туристичних агентств. Користуючись пошуковою системою в інтернеті, ми обрали чотири компанії: дві німецькі та дві українські. Німецькі фірми відразу погодилися на інтерв’ю, українські відреагували по-різному. Директор однієї великої туристичної компанії в Києві спитала: “Навіщо розповідати українцям про іноземних туристів?” Прохання про інтерв’ю вона залишила без відповіді. Натомість керівник одного львівського туроператора погодилася на розмову відразу.
Без реклами нічого не буде
Якщо набрати в пошуковій системі в інтернеті ключові слова “travel to Ukraine”, а саме це перші кроки будь-якого іноземного туриста, у першій десятці не буде жодного посилання на офіційні сайти в Україні. Натомість – на туристичні портали переважно з США та кілька з України, зайшовши на які, можна побачити банери з шлюбними пропозиціями українських дівчат і жінок. Для порівняння – набравши “travel to Poland”, “travel to Latvia” або “travel to Germany”, відразу потрапляєш на сайти державних установ цих країн, де зібрано корисну інформацію для туристів.
Звичні для Заходу державні бюро обслуговування туристів в Україні відсутні, скаржаться представники німецьких туристичних агентств. Бракує рекламних матеріалів, елементарних брошур, – каже Реґіне Штайнер, виконавчий директор турагентства Ventus Reisen з Берліна. Це агентство уже 17 років організовує подорожі німців в Україну. “Попри поширення інтернету, люди з задоволенням тримають у руках брошури з яскравими картинками, але про Україну нічого немає, хіба що доводиться самим друкувати”,- каже Штайнер. За її словами, Україна “залишається маловідомою країною, але вона сама винувата – немає реклами”. Це підтверджує і Мартін Ланґе, директор берлінського турагентства Dreizackreisen – чи не єдиного в Німеччині оператора, що займається виключно Україною. “Ми роками зверталися до українського міністерства туризму з пропозиціями про співпрацю, просили проспекти”,- каже він. Дарма. “Складається враження, що люди не зацікавлені в розвитку країни”.
“Політику ставлення до туристичного бізнесу треба змінювати, – каже директор туристичного агентства “Кий Авіа Вест” у Львові Наталія Гладілова. – Треба створювати такі органи, які б поєднували представників держави і туристичного бізнесу. Такі органи мають стати центрами організації в містах”. Гладілова працює в туристичному бізнесі вже 30 років. Вона переконана, що для приваблення іноземних туристів в Україні потрібна яскрава рекламна кампанія, така, яку проводять, наприклад, Туреччина або Хорватія. “Без державної підтримки нічого не відбудеться, головне – реклама”,- каже директор львівського турагентства.
Невідома Україна
Україна в Європі – це terra incognita, великих туристичних потоків немає, кажуть німецькі туроператори. Агентство Ventus Reisen щороку відправляє в Україну всього близько 400 туристів. За словами виконавчого директора Реґіни Штайнер, це “хороший результат” для України, але якщо порівнювати з деякими регіонами сусідньої Росії, то він таким не видається. Наприклад, лише для відвідин озера Байкал у Сибіру її агентство щороку відправляє вдвічі більше туристів, ніж у всю Україну. Штайнер каже, що німці, як правило, вирішують відвідати Україну тоді, коли вже побували “майже всюди”, тобто це чи не остання країна в Європі, яка їх цікавить. Така ситуація, за її словами, залишається роками без змін.
В Україну, як правило, їдуть ті іноземці, які шукають там своє коріння або мають особливий інтерес до культури, історії чи природи. Натомість класичних “пляжних” туристів мало, каже Мартін Ланґе з агентства Dreizackreisen. Одна з причин – відсутність інфраструктури. Здавалося б, Україна має велике узбережжя Чорного моря і могла б скласти конкуренцію Туреччині або Болгарії. Але західні європейці не поспішають відпочивати в Одесі, Ялті чи на Південному березі Криму “Майже немає місць, які за якістю можна було б порівняти з західними морськими курортами, – каже Ланґе. – Це старі радянські санаторії з їхнім бетонним шармом, не говорячи про сервіс, який просто відсутній”.
Така думка про Україну досить поширена серед західних туристів. Ось що написав на популярному в Німеччині туристичному інтернет-порталі tripadvisor.de один бізнесмен про перебування в готелі в Києві. “Кімната смерділа, як старі сигарети. Не брудна, але й не чиста. Дуже радянська… З сусідніх кімнат було чути українських чоловіків з їхніми “вечірніми леді”, які з великим задоволенням стоять у коридорі після коїтусу та голосно обговорюють…Сервіс типово український: непривітний”. Є й позитивні відгуки. “У готелі була спокійна та приязна атмосфера, хоча персонал погано говорив англійською. Кімната була не дуже велика, але в охайному стані. Хороший ресторан”,- написав один австрійський бізнесмен.
Львів попереду Києва
Для німецьких туристів Київ менш цікавий, ніж, наприклад, Львів. “У Львові серед усіх українських міст відбувається найбільше в плані туризму, – каже Мартін Ланґе. – У Києві є ресторани для багатих українців, вони зроблені в українському стилі, під солом’яними стріхами, з якимись козаками, але все це доволі примітивно. У Львові більше креативу”. “Львів – найживіше місто в Україні”,- цитує одного зі своїх клієнтів директор львівського агентства “Кий Авіа Вест” Наталія Гладілова. За її словами, “у місті постійно щось відбувається – можна просто посидіти на площі Ринок і подивитися виступ циркачів, послухати гарну живу музику”.
Львів – чи не єдине місто в Україні, де в центрі іноземцю неможливо загубитися, бо всюди є назви вулиць та площ англійською мовою. Хоча і у Львові не без проблем. Туристам “не подобається антисанітарія, відсутність обладнаних туалетів та організація львівського транспорту, – каже Гладілова. – Величезна кількість малокомфортабельних маршруток, відсутність великих нормальних автобусів, тролейбусів”.
Чи зміниться ситуація у зв’язку з проведенням Євро-2012? І Гладілова, і її німецькі колеги Штайнер та Ланґе сумніваються. Окрім будівництва нових аеропортів та готелів, вони не помітили великих змін. Усі туроператори кажуть, що період проведення чемпіонату Європи буде для них фактично “мертвим сезоном”, оскільки бронюванням готелів займається на ексклюзивних правах TUI Travel – найбільше у Європі турагентство. “Ми отримуємо запити від футбольних фанатів, але не можемо нічого зробити, оскільки номери в готелях заблоковані”,- констатує Штайнер. “Готелі на 90 відсотків уже замовлені”, – підтверджує львів’янка Гладілова.
Брак тризіркових готелів
Мартін Ланґе з агентства Dreizackreisen сподівається, що після Євро-2012 потік туристів в Україну зросте, але за однієї умови: “Якщо буде збудовано тризіркові готелі”. “Є багато чотири- та п’ятизіркових готелів, у яких зупиняться заможні росіяни та українці, для яких не проблема заплатити 250 євро за ніч, але доступних готелів середньої ланки майже немає”. Серед західних туристів, за словами Ланґе, Україна часто сприймається як країна з високими цінами та низьким сервісом. Він пов’язує це з бажанням швидко заробити гроші. Якщо українці справді хочуть розвивати туристичний бізнес, вони повинні працювати на перспективу, каже керівник берлінського турагентства.
Сам Ланґе любить відпочивати в українських Карпатах, “бо там можна знайти незаймані куточки”. Йому подобається спокій і “життя як 100 років тому”. У Західній Європі такого майже не залишилося, каже німець.
Коментарі вимкнені.