Генплан Тернополя чи генфакт?

genplan

Генеральний план населеного пункту- це містобудівна документація, яка визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Акцентую увагу на ключових словах: принципові вирішення розвитку, планування і забудови!

План зонування території- зонінг ( другий після генплану містобудівний документ) – містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання
території для містобудівних потреб у межах визначених зон. Тобто, після затвердження зонінгу, вносити зміни до цільового призначення землі – забороняється!!! Це повинні зрозуміти депутати, міська влада і будівельники.

Ці два визначення мною взяті з чинного на сьогодні Закону України” Про регулювання містобудівної діяльності”. Цей закон , в частині планування і організаціі будівництва, написаний на основі німецького законодавства, є дуже хорошим. Однак, на жаль, як і багато інших законів використовується в нашій країні вибірково.

Мене запитують , в тому числі публічно, як я і депутатська фракція в Тернопільській міській раді оцінюємо проекти підготовлених змін до Генплану і плану зонування територій міста Тернополя . Повторюю. Ми завжди категорично виступаємо проти забудов парків, скверів,спортивних, дитячих територій, зменшення зелених зон , порушення ліній забудов, ущільнення житлового будівництва.

При цьому закликаємо владу міста невідкладно замовити детальні плани забудови територій міста, наявність і дотримання яких дозволить правильно та у відповідності до санітарно- екологічних, будівельних і експлуатаційних норм забудовувати наше місто.

Підготовлені проекти змін до Генплану і плану зонувань ,які готують на розгляд міськоі ради я називаю не Генпланом , а генфактом. Ці зміни приймати не можна!!!
Так , на жаль, сталось, що ще з 90-тих років в місті перестали використовувати генплан прийнятий у радянські часи і розміщення будівель і споруд часто відбувалось в ручному режимі, в першу чергу з врахуванням побажань будівельників, а не потреб розвитку міста та вимог державних будівельних норм (ДБНу). Крім цього, окремі будівельники самовільно захоплювали земельні ділянки , які використовували для будівництва багатоповерхівок. Влада міста, керівники архітектури в таких випадках мовчали, або сприяли цьому процесу. Таким чином посеред садибної забудови часто появлялись острівки багатоповерхівок.

Що робити з цим зараз? Якраз генплан і план зонування повинні спрямувати у певний напрямок розвиток цих “понівечених” територій. Немає іншого виходу!!! Тому в тих місцях, тих зонах, де чергуються багатоповерхівки з приватним сектором має бути визначена ОДНА ЗОНА і не може бути такоі собі архітектурної “мозаїки”, де Ж-3 чи Ж -4 (багатоповерхова забудова) через раз чергується з Ж-1(садибна забудова), як є фактично в запропонованих проектах змін до Генплану і плану зонування. Як в такому випадку можна розробити Детальний план території??? Відповім – це буде зробити неможливо!!! А випадків, коли перемішали високоповерхову забудову з приватною в нашому місті є на жаль багато ! Розробники проекту змін до Генплану і плану зонування зафіксували різні зони поряд одну з іншою в цих проблемних, в архітектурному плані територіях і цим можуть заморозити їх розвиток та використання. В таких зонах, для прикладу, на Новому світі чи в районі Старого парку, не порушуючи чинного законодавства, неможливо вести нове будівництво чи реконструкцію.

Не можна було і раніше в зонах Ж3 чи Ж 4 вести садибну забудову, а в зоні Ж- 1 – багатоповерхову !!! Крім цього, не можна без зміни Генплану і плану зонувань (зміни допускаються один раз на 5 років) змінювати цільове призначення землі. Однак в нас і такі порушення допускались!

Тому лише дотримання норм Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” , а також наявність Детальних Планів Забудови- дозволить правильно вести будівництво і реконструкцію в нашому місті та уникнути конфліктних ситуацій, які періодично виникають.

Для мене також не зрозуміло, як проектний інститут Діпромісто підготував такий проект змін?

Основною метою змін до Генплану має бути уточнення та корегування напрямків розвитку міста Тернополя, а не фіксування і узаконення допущених порушень в будівництві.

Я передав міському голові зауваження нашої фракціі до проекту змін до Генплану і плану зонування , без вирішення яких приймати ці містобудівні документи є неможливо.
Петро Ландяк.

Коментарі вимкнені.