Роман Заставний розповів про несправедливість, чорні списки та як пройдуть вибори на Тернопільщині
4 жовтня у Центрі комунікацій за підтримки ТМ “Опілля” тернопільська молодь тестувала колишнього мера Тернополя, відомого політика Романа Заставного. Він розповів, чим пожертвував заради виборів, що планує робити у Верховній Раді та як його політична сила боротиметься з фальсифікацією виборів.
— Ви народилися 1 травня. Чи подобається Вам ця дата, чи навпаки заважає?
— В дитинстві мені ця дата дуже не подобалась. Адже 1 травня — День солідарності всіх трудящих. Цей день завжди був вихідним, тому в кожному селі садили картоплю. Тоді я своє день народження дуже не любив. А тепер це плюс. Коли я хочу «сачканути», то можу собі це дозволити і десь не з`явитися, адже це вихідні дні. Це свідчить про те, що в житті і цінності, і погляди на одні і ті самі речі можуть змінюватися навіть дуже кардинально.
— Романе Йосиповичу, виокреміть основні речі, які призводять до розвитку громади міста з досвіду міського голови?
— Найперше варто згадати про активізацію молодіжного руху у 2006 році. Тоді обирали молодіжного міського голову, який безпосередньо працював на постійній основі помічником діючого міського голови, щоб показати молодим людям, що вони можуть щось змінювати в цьому житті. Політика розвитку спорту. В 2007 році був заснований ФК «Тернопіль», створені клуби за місцем проживання в кожному мікрорайоні, які зараз, на жаль, закриваються, позашкільна освіта фінансувалася стабільно, були нагороди для вчителів та стипендії для студентів і т. д.
— Чому ви відмовились балотуватися по мажоритарному округу?
— Тут мені важко відповісти, адже брехати не хочеться, а на емоційному рівні хочеться дуже багато сказати. Не відмовився, а відмовили. Я вважаю, що це не правильно. Я мав іти по мажоритарному округу. Це було б справедливо по відношенню до Тернополя та тої політичної сили, яку я представляю.
— Які були аргументи такого кроку?
— Політична доцільність. Адже була серйозна загроза, що ті домовленості, які мали місце між об`єднаною опозицією та партією «Свобода» не могли перейти в завершальну стадію. І в цій ситуації потрібно було комусь поступитися. Хтось мав би бути мудріший.
— Ви вважаєте, що поступили правильно?
— По відношенню до себе — недобре, по відношенню до міста — недобре, по відношенню до України — це був єдино правильний шлях.
— Як узгоджували списки по мажоритарних округах і чому, наприклад, Народний рух, який входить в Об`єдану опозицію, окремо висуває своїх мажоритарників?
— Спільне висунення відбулося на офіційному з`їзді. Ця ситуація, яка зараз є, це окремі випадки. Вони присутні на Тернопільщині та один випадок на Івано-Франківщині. Це прикрість. Це показує діагноз української політики. Причому прикладом слугують зрілі політики, які вже відбулися, які ніколи в житті не мали б собі цього дозволити. Українська політика на сьогоднішній день дуже схожа на саму древню професію. У прохідній частині списку Об`єднаної опозиції лише 40 діючих депутатів. Це свідчить про те, що після цих виборів відбудеться дуже серйозне оновлення депутатського складу. Я вважаю, що це правильно. Адже, якщо нічого не змінювати, залишиться все, як є.
— Ходять чутки про злиття партій «Фронт змін» та «Батьківщина»? Це об`єднання матиме нову назву?
— Я не та людина, яка на сьогодні має право оголошувати про такі речі. Але не можу лукавити, що не володію цією інформацією. Насправді йдуть консультації і до цього готуються. Думаю, це єдино правильний шлях для політики України.
— Що ви плануєте зробити, щоб були менше сфальсифіковані вибори?
— Хочу сказати, що ми вже достатньо зробили. Хочу на 99,9 % запевнити мешканців Тернополя та на 90% Тернопільської області, що немає зараз варіантів фальсифікації на дільничних та окружних комісіях. Тут опозиція свою роботу зробила. Насамперед було доказано діючій владі, яка була не готова до такого опору та консолідованої дії всіх опозиційних сил, що, коли стало питання про фальсифікацію виборів, ми змогли об`єднатися і відстояти справедливість. У Тернополі ми були приємно вражені, що влада не така сильна, як здається, якщо правильно підготуватися юридично, тактично і проаналізувати ситуацію, що відбувається. З ними можна успішно боротися. Десять провладних партів були викинені з голосування. Можливо, достатньо зухвало, але справедливо, в межах діючого законодавства. Варто сказати, що члени ОВК, які були від провладної партії, зайняли зовсім іншу позицію. Коли вона побачили, що можуть порушити закон і нести за це кримінальну відповідальність, а в них за спиною є громада, яка може їх захистити від цієї влади, вони дуже впевнено почувалися. Я вважаю, що ми тут спрацювати на 99%. У Теребовлянському районі (166 округ) не допустили до реєстрації близько 20 пакетів документів, які були написані в якомусь кабінеті. Аналогічна ситуація відбулась в 164 окрузі. Але варто зазначити, що була велика підтримка людей. В пік було близько 150 людей. Приїхали мікроавтобуси хлопців в джинсах та спортивних штанах, подивились на цю ситуацію і акуратно пішли пити пиво. Вони зрозуміли, що цю ситуацію силовим методом зламати неможливо. Я вважаю, що це та перемога, якої чекали люди. Це перший і важливий крок до перемоги. Я донедавна також мав певний песимізм, що влада, настільки сильна, що вже все вирішено. Це власне те, що влада хоче показати — ви нікуди не ходіть, адже тут вже все вирішено — всіх купили і все вирішили. Але це не так.
— Це стосується всієї України, чи лише Тернопільщини?
— Якщо об`єктивно, на Тернопільщині найкраща ситуація. У всіх комісіях разом з нашими політичними партнерами ми маємо більшість. Ми намагалися синхронно розставити всі посади. Наприклад, в Тернополі немає комісії, де б не було нашого представника в керівних органах. Це означає, що жоден протокол не може бути сфальсифікований. Я вважаю, що через цей наш крок влада може повернутися до іншого методу фальсифікації — списків так званих прихильників партії, які продаються за 200 гривень. Я отримав інформацію із власних джерел, що такий механізм запускається — в Тернополі та районах будуть активно купляти голоси.
— Як ви плануєте з цим боротися?
— Ми будемо вивішувати ці списки в кожному під`їзді на кожному будинку, оприлюднимо на інтернет-виданнях. Я вважаю, що це буде чесно по відношенню до нашого майбутнього.
— Якщо станете депутатом, що плануєте зробити для Тернополя?
— Найперше, це буде питання лобіювання державного бюджету, яке буде відображене в субвенції органам місцевої влади. Адже Тернопіль за всі роки незалежності не мав лобі на рівні Києва. Він нічий і нікому не цікавий. В такій ситуації дуже важко реалізовувати будь-які проекти.
— Як ви вважаєте, чи прийдуть люди на вибори?
— Думаю, що по Тернополю явка буде близько 70%. Колись я спілкувався з американцями, і вони мені сказали, що Україна може змінитися у 2018-2020 році. А зараз вони змінили думку. Кажуть, що наша держава розвивалася занадто швидко і ті процеси, які в інших країнах відбувалися десятки років, в нас скомпресовані. Вони думають, що вже в 2015 році може бути бунт, визріє революційна ситуація на президентських виборах. Наші полити мають багато популізму. Їм треба навчитися говорити людям правду. Так, ці вибори не принесуть відчутних змін. Але, якщо зараз не зробити правильного кроку, то 2015 рік може не відбутися. Не буде підґрунтя, базису для цього.
Коментарі вимкнені.