Роман Заставний: “Україна може вступити в ЄС, але без своїх високопосадовців”
ЄС може підписати Угоду про асоціацію з Україною, але одночасно з цим — запровадити санкції до окремих українських посадовців. Таку думку висловив екс-посол США в Україні Джон Гербст у своїй колонці у The New York Times. Рецепт пана Гербста може бути розв’язанням “гордієвого вузла” проблем, які постійно віддаляють дату підписання бажаної для України угоди. Звичайно, подібний сценарій зовсім не сподобається сьогоднішньому керівництву країни.
Громадський діяч Роман Заставний звертає увагу на те, політика постійних обіцянок української влади давно “дістала” очільників ЄС. Нещодавнє позбавлення захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка депутатського мандата через тиждень після чергових високих обіцянок на самміті “Україна-ЄС” у Брюселі стало промовистим сигналом. Багато політиків тоді поспішили заявити, що двері ЄС для України надовго закрились. Вітчизняне “вибіркове правосуддя” давно породило втому від України у високих європейських кабінетах.
Роман Заставний зауважує, що для України 2013 рік має принципове значення. Зараз ми маємо останній реальний шанс України вскочити у європейський потяг. “На жаль, наступна така можливість для нас відкриється не швидше як через три роки. Адже, у 2014 році відбуватимуться вибори до Європейського парламенту, і Європі буде зовсім не до нас. А у 2015 — чергові президентські вибори в Україні, і ЄС не захоче, щоб угода про асоціацію ставала піар-супроводом кампанії одного з кандидатів”, – звертає увагу Заставний.
Тому рецепт екс-посла Гербста виглядає дуже ймовірною порадою для ЄС. Бо що станеться в разі непідписання угоди? Відмова ЄС від асоціації з Україною буде санкцією для всієї країни за гріхи адміністрації Януковича. Окрім того, це може зіграти на руку меншості, яка віддає перевагу Митному союзові і зближенню з Кремлем. Повернувшись до України спиною ЄС штовхне нас в обійми Путіна. За гріхи одного Януковича буде платити сорокашестимільйонна нація…
Підписавши Угоду про асоціацію з Україною, ЄС може прийняти закон, подібний до прийнятого в США “закону Магністького”, спрямований проти українських посадових осіб, які причетні до позбавлення волі Тимошенко та інших політичних в’язнів. Невиїздні чиновники і депутати, які понад усе люблять свої рахунки в західних банках, серйозно задумаються над верховенством права і демократичними цінностями. “Прості українці отримають вільний доступ до можливостей Євросоюзу, а корумповані лідери країни — залишаться за залізною завісою”, – підсумував Роман Заставний.
Тарас Шахов
Коментарі вимкнені.