Історія церковних святинь Вишнівця
Коли переглядати архівні документи, а саме записи періоду окупацій нашої землі Росією, Польщею та Радянським Союзом, то відчувається що чомусь там є багато «білих плям» в нашій історії. А коли почнеш до них уважно придивлятися, то вони розставляються в цілі «білі смуги» або навіть у «білі зони» чи то мимоволі призабуті, чи то не вивчені періоди великих подій нашого рідного краю Тернопільщини. Але на мою думку тоді чужинська влада свідомо присипала попелом забуття нашу історію, а особливо історію наших церков і нашої Віри. Ось і на Вишнівеччині радянська влада також приложила всіх зусиль, щоб стерти з памяті наших людей історію місцевих Святинь, знищували спалюючи церковні документи. Вам для прикладу у 1980 році коли закрили церкву в селі Лози Збаразького району Тернолпільської області, то серед ночі комуністи вивезли частину церковних документів і спалила на полі коло села Кривчики. А в 1962 році після закриття Вознесенської церкви селища Вишнівець велика частина документації пропала безслідно. Для чого знищували церковні історичні цінності? А тоді думали що перепишуть всю історію на свій лад і тим самим затруть свої комуністичні злочини перед майбутнім поколінням.
У 1938 році у нас в селі Мухавець розпочав писати історію Троїцької церкви Протоієрей Кукурік Михайла Іванович. Він багато опитав людей не тільки місцевих, а з навколишніх сіл. Багато раз їздив у Почаїв, в Луцьк де ознайомлювався з архівними документами. До 1945 року у нього вже було зібрано шість товстих папок про історію Мухавецьких церков. Там було також багато світлин, де протягом десятків років наші віряни здійснюють обряди коло церкви і каплички. Також було багато вирізок з різних газет та найбільше зберігалося записів — спогадів про різні події, які висвітлювали історію Троїцької церкви. Але радянські окупанти у червні 1945 року після вбивства його сина Олександра декілька раз проводили обшуки будинку і вилучали різні документи, книги, записи. Тоді представники Вишнівецького РВ НКВС вилучили ці цінні папки навіть не склавши акта. Так ці документи історії Троїцької церкви безслідно пропали. А це була описана дуже цінна історія. Адже там було зафіксовано більше ста спогадів старших людей, які у 1938 — 1939 роках згадували, що їм розповідали їхні дідусі і бабусі. Адже в цей час наша історія передавалася з покоління в покоління від дідуся до внука і так століттями. У теперішній час в архіві Троїцької церкви зберігається тільки один товстий зошит з записами Протоїєрея Кукуріка Михайла, в якому він написав у 1958 році. З його розповідей односельчанам його постійно переслідували, проводили обшуки чи часом він щось не пише і чи немає забороненої літератури. За ним постійно стежили місцеві сексоти та стрибки, особливо ті які проживали коло Мухавецької церкви. Так радянська влада боялася щоб Протоієрей Кукурік Михайло часом не написав правдиву історію Мухавецького Храму. Чому? А тому, що наша Українаська церква гортує людей і люди в цей час постійно ходили на Богослужіння до своєї Святині і не підпорядковувалися атеїстичній комуністичній окупаційній владі. Комуністи і наші люди були вороже настроєні одні проти одних. Тому ця окупаційна комуністична система намагалася знищити не тільки церкви а і історію наших церков. Стерти з людської памяті все що було повязане з нашими Храмами. Але проходить час і знову наші люди по маленьких крупинках за допомогою спогадів старших жителів, переказів один одному, за допомогою архівних документів не тільки в Україні, колишніх газетних статей відновлюють та оприлюднюють цікаві історичні факти історії наших Вишнівецьких Святинь. На сьогоднішній день вже зібрано багато документів і спогадів наших односельчан і я надіюся що завдяки активної участі наших священослужителів наших Храмів та наших патріотично-настроєних односельчан, які шанують та оберігають наші Світині ми ще будемо мати цікаві факти нашої історії.
Але завжди були, є і будуть люди, а це дуже мала частинка, які з великою зневагою ставилися і ставляться до нашої історії і до наших церков. А це наша історія, наша боротьба за свою Українську правдиву віру і присвячується знеменним датам 500-річчю Вишнівецькій Вознесенській Церкві і 130-річчю Вишнівецькій (Мухавецькій) Троїцькій Церкві. Історичні факти двох наших Святинь будуть написані і частково будуть поширюватися в інтернет-газетах для наших парафіян.
МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ
Коментарі вимкнені.