23 чудотворні ікони оберігають Тернопілля

Рукотворні образи зберігаються у кожному районі

В історії церкви особливе місце займають храмові та просто ікони. Часом із деякими з них трапляються чудеса мироточення, відродження (коли дивним чином самі по собі висвітлюються фарби). Окремі ікони здавна славляться як чудотворні – чи то за їхнім чудесним надбанням або місцезнаходженням, чи за дивами та зціленнями, що з ними пов’язані.

 

Храми пишаються своїми чудотворними іконами. Водночас це дає людям змогу почуватись захищеними у скрутних обставинах, сподіватись на допомогу у, здавалось би, безвихідних ситуаціях. Відтак духовними  оберегами нашого краю здавна вважались два десятки ікон, зокрема:

1. Почаївська чудотворна ікона Божої Матері знаходиться в Успенському соборі Свято-Успенської Почаївської лаври у Почаєві Кременецького району. Ще в 1661 р. монастирські літописці почали занотовувати дива, що відбулися завдяки заступництву ікони Божої Матері. Вважається, що одне з найславетніших див сталося 23 липня 1675 року, коли ікона захистила людей під час оборони Почаївського монастиря і церкви від  нападу турків і татар.

2. Зарваницька чудотворна ікона Божої Матері знаходиться у парафіяльній церкві Святої Трійці (село Зарваниця Теребовлянського району). У 1867 р. відбулася коронація чудотворної святині. Відомості про ікону є у записах Золотниківського костелу. Збереглись і численні свідчення про дорогоцінні подарунки як вияви подяки небесній цілительці за чудесне одужання.

3. Тернопільська чудотворна ікона Божої Матері з церкви Різдва Христового у Тернополі. Збереглись свідчення, що у 1730 році митрополит Афанасій Шептицький визнав сльози на іконі справжніми і проголосив своїм декретом ікону чудотворною.

4. Оригінал Теребовлянської чудотворної ікони Божої Матері зберігається в соборі Св. Юра у Львові. Та є ще дві освячені копії, що знаходяться у катедральному соборі Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці у Тернополі та у парафіяльній церкві Св. Миколая Чудотворця у Теребовлі.

Відомо, що ікона захистила Теребовлю у 1673 році, а Львів – у 1704-му від загарбників.

5. У жіночому монастирі Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії с. Язлівець Бучацького району до наших днів збереглась Язлівецька чудотворна ікона  Божої Матері.

6. Буцнівська чудотворна ікона Божої Матері знаходиться в парафіяльній церкві Непорочного зачаття Пресвятої діви Марії села Буцнів (Тернопільський район). Буцнівська ікона є копією Ченстоховської чудотворної ікони. 25 січня 1737 р. її чудотворність підтвердив львівський митрополит Афанасій Шептицький. Відомо понад сотню чудових зцілень.

7. Решнівська чудотворна ікона Божої Матері «Радість сумуючих» знаходиться у парафіяльній церкві-соборі Преображення Господнього в селі Решнівка Збаразького району. У народі це село називають ще «малим Почаєвом». За два століття перед чудотворним образом відбулося приблизно чотириста чудесних зцілень – як фізично, так і душевнохворих людей.

8. В Улашківцях Чортківського району в монастирі отців-василіан зберігаються дві чудотворні ікони Божої Матері, відомі ще за часів монголо-татарської навали на Україну та пошановані народом ще з ХVІІ ст.

9. Бережанська чудотворна ікона  Божої Матері знаходиться в соборі Св. Трійці у Бережанах. Цю ікону в ХVІІІ ст. привезли з Риму. На початку ХІХ ст. вона прославилась чудесами зцілення від паралічу та поверненням зору.

10. Савелівська чудотворна ікона  Божої Матері зберігається в парафіяльній церкві Св. Івана Хрестителя села Савелівка Монастириського району.

11. Чернихівська чудотворна ікона  Божої Матері знаходиться в парафіяльній церкві Пречистої Матері Божої у с. Чернихівці Збаразького району. Відомо, що у 1578 р. вона оздоровила власника Чернихівців – Франца Коритовського.

12. Городоцька чудотворна ікона  Божої Матері зберігається у парафіяльній церкві с. Городок Заліщицького району. Дивне сяйво довкола попередило плач ікони. Грамотою від 5 серпня 1779 р. митрополит Лев Шептицький проголосив її чудотворною.

13. Кременецька чудотворна ікона Опечаленої Матері Божої знаходиться у Свято-Богоявленському жіночому монастирі Кременця.

14. Освячена копія Білівської чудотворна ікона Божої Матері «Взискання загиблих» є у храмі Казанської Божої Матері в с.Верещаки Лановецького району. Оригінал зберігається у церкві села Білевські Хутори Дубенського району Рівненської області.

15. Освячена копія Свенської чудотворна ікона  Божої Матері знаходиться у храмі Ікони Казанської Божої Матері в с. Верещаки Лановецького району. Під час холери на початку ХХ ст. вона дивним чином уберегла містечко. Оригінал ікони зберігається у Брянську (Росія).

16. Освячена копія Казанської чудотворної ікони Божої Матері, привезена з Єрусалиму, знаходиться в храмі Ікони Казанської Божої Матері с. Верещаки Лановецького району. Оригінал ікони зберігається у Казані (Росія).

17. Коронована ікона Божої Матері зберігається у Збаразькому замку-музеї, який є Національним державним історико-архітектурним заповідником «Замки Тернопілля».

18. Вишневецька чудотворна ікона Божої Матері перебуває у церкві Вознесіння Господнього містечка Вишнівець Збаразького району.

19. Шумська чудотворна ікона Божої Матері знаходиться у храмі Святої Трійці м. Шумська.

20. Печірнянська чудотворна ікона Святого Миколая-Чудотворця зберігається в однойменному храмі с. Печірна Лановецького району.

21. Чудотворна ікона Божої Матері знаходиться у храмі Успіння Пресвятої Богородиці с. Ратищі Зборівського району.

22. Оригінал Чортківської чудотворної ікони Божої Матері перебуває за кордоном, у Польщі, а от копія – у Домініканському костелі Чорткова.

23. Віруючі дуже шанують привезену з грецького Афону ікону «Всецариця» до храму святої Покрови міста Чорткова.

 

З особливою повагою та шаною віруючі звертаються до мощів святих, що зберігаються у наших храмах.

1. Преподобного Іова Почаївського у Печерній церкві Свято-Успенської Почаївської Лаври;

2. Преподобного Афілохія – ченця-цілителя у Печерній церкві біля мощів Іова Почаївського;

3. Блаженної Марцеліни Даровської – засновниці та настоятельки монастиря сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у с. Ялівець Бучацького району. Якщо душа прагне спокою й умиротворення, тут можна зупинитись надовго – при монастирі відкрито готель, а поснідати та пообідати можна у монастирській трапезній: сестри готують смачно. Спілкування з чорницями, спів пташок, журчання річки у монастирському парку допоможуть вашій душі знайти правильні рішення. До того ж можна відвідувати ранкові служби та висповідатись.

4. Частина мощів Іоанна Хрестителя у Троїцькому соборі Бережан;

5. Ікона Великомучениці Святої угодниці Божої Варвари з частинкою мощей зберігається у Свято-Троїцькому соборі Тернополя.

Публікацію підготувала Олена Густенко («Номер один»)

Коментарі вимкнені.