Андрій Грицишин: Тернопільська міська рада прийняла звернення щодо підтримки НАБУ
На сесії Тернопільської міської ради, яка відбулася 15 грудня, депутати прийняли звернення, ініційоване «Об’єднанням «Самопоміч», до Президента України Петра Порошенка та Голови Верховної Ради Андрія Парубія: забезпечити послідовну підтримку антикорупційних реформ, результативну боротьбу з корупцією. Детальніше про це розповідає керівник Тернопільської «Самопомочі» Андрій Грицишин.
– Нещодавно нам довелося спостерігати за безпрецедентною за своїми масштабами, цілеспрямованою атакою на Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), зміщення Єгора Соболєва з посади голови Антикорупційного комітету Верховної Ради. Щоб «поставити на місце» антикорупційні органи, які почали «полювання на крупну рибу»?
– Фракція «Об’єднання «Самопоміч» в Тернопільській міській раді неодноразово висловлювала з цього приводу серйозне занепокоєння. Свою тривогу і водночас чітку громадянську позицію ми висловили у зверненні до вищого керівництва держави, яке прийняли на черговій сесії міської ради. Нашу ініціативу підтримали 28 депутатів із 30. У зверненні підкреслюємо наше велике занепокоєння ситуацією, яка склалася навколо діяльності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та спрямована на його дискредитацію. Незважаючи на те, що українське суспільство високо оцінює роботу цього органу та має до нього довіру. Схвальні відгуки про діяльність НАБУ отримали і від депутатів Європарламенту.
– Успішну діяльність НАБУ ви підтверджуєте статистикою.
– Статистика дає змогу найбільш об’єктивно оцінити роботу цього антикорупційного органу. Так, за два з половиною роки роботи його детективи відкрили 461 провадження. У Державний бюджет відшкодовано 136 млн. грн., вдалось запобігти збиткам на суму 879,9 млн. грн.
Вперше в історії незалежної України порушено провадження проти високопосадових осіб, зокрема повідомлено про підозру Голові Державної фіскальної служби, чинному Голові Центральної виборчої комісії та очільнику Рахункової палати. «Газова справа Онищенка», «Бурштинова справа» є унікальними за розмірами збитків, рівнем посад підозрюваних, кількістю негласних слідчих дій та процесуальних документів.
– Нині НАБУ проводить розслідування злочинів, збитки від яких вимірюються також колосальними сумами. Це свідчить про те, як глибоко вкорінилася в нашому суспільстві корупція.
– Сьогодні НАБУ розслідує злочини, збитки від яких складають 87,2 млрд. гривень! Розширюється коло високопосадовців, які є фігурантами розслідувань. Серед таких 18 народних депутатів, 17 суддів, 7 керівників органів виконавчої влади і двоє керівників правоохоронних органів. Це свідчить про згубні метастази корупції, яка проникла в усі сфери життя. І коли почали корупціонерам наступати, як кажуть, на хвіст, вони, згуртувавшись, вирішили оголосити війну детективам. Їх, як я вже говорив у публічних виступах, дратує сам факт незалежних антикорупційних органів. Це для них неприйнятно, суперечить їхнім уявленням про те, як треба будувати державу, як має функціонувати система влади.
– Суспільство підтримує діяльність НАБУ. Здавалося б, центральна влада повинна лише сприяти цьому органу. Насправді все навпаки.
– Ми у зверненні підкреслюємо, що є свідками неймовірного опору чинних владних структур та маніпуляцій, спрямованих на нівелювання багатомісячної роботи детективів НАБУ. Це стосується взаємних звинувачень у незаконності дій, протистояння Генеральної прокуратури та НАБУ, спроби створити тиск на НАБУ через призначення «контрольованого» незалежного аудитора, постійна дискредитація НАБУ з боку корумпованих депутатів, чиновників та проплачених «експертів» тощо. Особливо ганебною стала ситуація 29 листопада, коли було зірвано спецоперацію НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури із викриття масштабної корупційної схеми в Державній міграційній службі України.
– НАБУ мав би захищати Закон!
– Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України» забороняється незаконне втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність Національного бюро. Їх спроби втручатися у діяльність цієї антикорупційної структури треба розцінювати як зловживання та блокування реальної боротьби з корупцією. Реалізація цієї норми закону потребує не лише часу, але й перш за все сильної спільної позиції голови держави, парламенту та громадянського суспільства щодо незворотності боротьби і протистояння корупції у всіх проявах.
– І яка ваша головна вимога до Президента України та Голови Верховної Ради?
– Тернопільська міська рада просить вжити всіх необхідних заходів для забезпечення та гарантування незалежності НАБУ, в тому числі щодо запобігання будь-яким спробам перешкоджання його діяльності; прискорити проведення реформ у сфері боротьби з корупцією, в тому числі щодо створення антикорупційних судів, що є гарантією підвищення ефективності у роботі НАБУ та спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Спілкувався Василь Шевчук
Коментарі вимкнені.