Беззаконня тернопільської влади: редактора звільнили, приміщення забрали
29 липня депутати Тернопільської районної ради звільнили головного редактора Ганну Макух, яка очолювала редакцію 12 років, та призначили на цю посаду Наталію Чапрак. Зробили це незаконно, адже саме зараз триває процес роздержавлення друкованих ЗМІ, без згоди колективу, ба більше – ніхто навіть не попередив ані працівників, ані редактора, що це питання розглядатимуть на сесії. Звідси випливає, що керівництво району, зокрема голова РДА Олександр Похилий, який власне й ініціював звільнення Ганни Макух, або любить готувати іншим «сюрпризи», або ж він просто боїться говорити правду в очі, що не притаманне справжнім чоловікам.
Питання відставки внесли потайки
Як розповіли нам у редакції «Подільського слова», після обіду в середу 27 липня до них почали надходити дзвінки від депутатів районної ради про те, що керівництво райдержадміністрації хоче усунути головного редактора з посади і вже збирає підписи депутатів за його відставку. Аби з’ясувати, чи слухи відповідають дійсності, Ганна Макух у четвер вранці, 28 липня, вирішила поговорити про це з головами райдержадміністрації Олександром Похилим та райради Андрієм Галайком. «У коридорі біля кабінету голови РДА я зустрілася із депутатами, які входять до фракції БПП у райраді, – розповідає Ганна Макух. – Вони сказали, що про підписи нічого не знають. В тому ж мене запевнили і керівники району. А вже після обіду мені зателефонував один із депутатів і повідомив, що є необхідна кількість голосів за мою відставку і кандидатура на посаду головного редактора. Якби не той дзвінок, то це питання було б для нас несподіванкою, таким собі сюрпризом керівництва району. Адже в оголошенні про скликання сесії на 29 липня, яке опубліковане у «Подільському слові» та на сайті райради, цього питання не було. Його внесли ввечері перед днем сесії. Ми якраз завершували верстати номер, тож не встигали належно відреагувати на те, що сталося. Але звернення до голів райдержадміністрації та районної ради колектив все ж підготував і зачитав його на сесії».
Звільнення без причини
У зверненнях йдеться, що працівники редакції вважають звільнення їхнього керівника безпідставним. Газета перебуває в процесі реформування відповідно до нового Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ», прийнято рішення про участь часопису в другому етапі реформи. Колективом, відповідно до цього закону, зроблені необхідні кроки, тому така постановка питання грубо порушує закон і свідчить про намагання підступним способом звільнити головного редактора Макух Г.М., ігноруючи позицію трудового колективу. У зверненні працівники «Подільського слова» нагадали депутатам, що в останні роки під керівництвом Ганни Макух газета кардинально змінилася: збільшився її обсяг до 16-ти сторінок, за побажанням читачів введено повноколірні сторінки, зросла читацька аудиторія, в рази збільшилися фінансові надходження, діяльність редакції стала прибутковою. Сьогодні «Подільське слово» – краща районна газета обласного статусу. Тож цікаво, якого ще «ефективного менеджменту газети» вимагали депутати, які й звернулися до голови районної ради з проханням усунути з посади редактора? До речі, жоден із депутатів не виступив із цього питання і не пояснив причини звільнення Г. Макух. На її захист, окрім колективу, став лише екс-голова Тернопільської обласної ради Михайло Миколенко. Заслухали й Ганну Миколаївну. «Я хочу захистити молодь, яка зі мною працює, – наголосила вона. – Прошу їх не подавати заяви на звільнення. Нинішнє рішення депутатів є грубим порушення закону «Про реформування державних і комунальних ЗМІ». Воно було б логічним до 1 січня 2016 року, але не зараз». Працівники редакції сподівалися, що їх підтримають й інші депутати районної та обласної рад, сільські голови, які були присутні на сесії та дотепер називали себе друзями редакції. Принаймні, напередодні вони обіцяли свою підтримку, але згодом від цього відмовилися. Утім, мабуть, навряд чи це би вплинуло на позицію 20-ти із 31-го присутнього депутата, які проголосували за звільнення Ганни Макух. Хоча вже після сесії декого навіть почали мучити докори сумління. Дехто зізнався, що важко було підняти руку «за», але ж партія сказала «Треба!»
Ще одним сюрпризом для колективу «Подільського слова» стало рішення про передачу приміщення редакції газети на баланс районної ради. Дотепер двоповерховий будинок майже у центрі Тернополя перебував на балансі редакції.
Без колективу колектив одружили
У наступному питанні депутати призначили нового головного редактора «Подільського слова» Наталю Чапрак – дружину війта приміського села Підгороднє. Знову ж зробили це без згоди колективу. Для більшості тернопільських журналістів це прізвище мало відоме. Зараз п. Наталя працює директором Медіагрупи «Дім реклами» та головним редактором рекламного видання «У кожен дім» ТОВ «Дім», власником якого є Вадим Перець. Жінка під час представлення розповіла, що її завжди подобалося писати і вона робила це, але під іншим прізвищем, однак яким – не назвала. Поділилася вона й планами на майбутнє, у яких наголосила, що не треба надіятися на те, що найближчими місяцями газета зміниться. Це буде робитися поступово. Хоча логічно позиція будь-якого професіонала, а п. Чапрак позиціонує себе саме так, мала би бути іншою: якщо змінювати, то все й одразу.
Цензура повертається?
Цікаво у тій ситуації те, що рішення про звільнення Ганни Макух прийнято, але причини відставки головного редактора тернопільської районки так ніхто й не озвучив. Хоча про неї не важко здогадатися. Справа в тім, що головний редактор «Подільського слова» Ганна Макух не стала виконувати забаганки так званої демократичної влади і не дозволила перетворити газету в рупор голови РДА Олександра Похилого. Тим паче, згідно із законом про реформування державних ЗМІ, Тернопільська райдержадміністрація вийшла зі складу засновників видання. Готується до цього і районна рада.
Якщо ж зробити короткий екскурс в історію відносин редакції і пана Похилого, то починалося все, як на диво, добре. Чому на диво, бо з попередніми очільниками теж не вдавалося налагодити дружні стосунки, бо їхні вимоги співпадали із захцянками нинішньої влади. Але й ця дружба тривала недовго. Як розповідає Ганна Макух, півтора місяця тому голова РДА Олександр Похилий висловив їй своє обурення з приводу того, що йому не подобалися світлини на першій шпальті. «Чому я на п’ятій сторінці, а на першій якісь механізатори, діти?» – обурювався пан голова. А згодом запахло цензурою: на електронну пошту «Подільського слова» почали надходити листи від заступника голови РДА Андрія Колісника, в якому він (звісно за дорученням О. Похилого – прим. ред.) вимагав у редактора перед друком газети надсилати в райдержадміністрацію сторінки у форматі PDF. Редактор відмовилася від такого листування з адміністрацією. Відтак Олександр Похилий викликав Ганну Миколаївну на килим і знову почав вимагати, аби редакція, перш ніж пускати газету в друк, надсилала йому для перевірки. Редактор, звичайно, відмовилася це робити, категорично виступила проти цензури, а відтак поповнила чорний список намісника Президента.
Якими будуть наступні дії Ганни Макух та колективу «Подільського слова», зможемо дізнатися після 1 серпня, коли Ганна Миколаївна отримає рішення сесії з «мокрою» печаткою та підписане головою райради. З цим документом вона має повне право звертатися до суду, аби відновити справедливість і доказати, що будь-яке крісло, навіть якщо воно надане самим президентом, має здатність розхитуватися. А падають з нього як правило у ту яму, яку викопали для інших.
Олеся Бойко
Коментарі вимкнені.