Через вирубані дерева на вулиці Орлика, будинки можуть зсунутись у річку
Був час, коли Тернопіль займав третє місце за кількістю зелених насаджень в Украні, сьогодні ж він поступається багатьом містам в Україні. І, день за днем, його місце й рейтингу опускається все нижче. Тільки недавно у Тернополі забули про екологічну небезпеку, яке становило сміття, як почався новий скандал. На сьогоднішній день чимало інцидентів щодо вирубки зелених насаджень у місті «вибухають» довкола комерційних, будівельних питань. Гаї, сквери і паркові зони винищують для спорудження будинків, парковки для автомобілів. Про екологічні ж проблеми зараз усі забувають. Воно й не дивно, адже комерція перш за все.
Чи є користь від дерев? Ні, вони ж не приносять прибутку, коли просто собі стоять. А якою великою буде користь, коли ці дерева вирубати і на їх місці побудувати багатоповерхівку. Користь, не для мешканців міста, а перш за все для забудовників.
Про новий екологічний скандал у Тернополі заговорили ще під час свят. На цей раз його спровокували у…церкві. Як?
Почалося усе дуже безневинно. Священнослужителі вирішили очистити територію церкви Св. Володимира і Ольги, мовбито, для того, щоб парафіянам було зручніше паркуватися.
Ось,як отець Варфоломій, пояснював цю ситуацію 18 січня 2013 року, коли тільки мешканці вулиці Пилипа Орлика звернули увагу на наявну проблему:
– Усі зрубані дрова транспортовані для благої справи – зведення храму для парафіян одного із сіл Гусятинського району. Жителі невеличкого села вже давно мріяли про свою святиню, хоча б маленьку» – каже отець.На місці вирубаних насаджень планується зробити площадку для стоянки автомобілів пастви храму.
Парох церкви о. Роман коментує це як турботу про своїх парафіян, які
приїздять на молебень не лише з Тернополя, а й з багатьох куточків області.
Та цим справа не закінчилась. Люди були налаштовані більш, ніж заповзятливо, адже цю зелену зону на вул. П. Орлика висаджували своїми силами, та й пишалися тим, що їхня вулиця є екологічно вигідною, що там можна погуляти з дітьми.
Мешканка цієї вулиці Софія Анрущенко ось як говорить про проблемну ситуацію:
– На цьому місті планують звести нову багатоповерхівку. Ми вражені нахабством. Ті дерева – ялини та берізки – понад сорок років тому садили жителі навколишніх будинків (у тому числі – моя покійна бабуся) та працівники жеку. Згоди у людей на вирубування скверика ніхто не брав!
Природа не важливіше прибутків.
Відгукнулися на незаконну вирубку дерев і місцеві тернопільські екологи, зокрема представники об’єднання “Екологічний Фронт. Тернопіль” . Там вкрай негативно поставилися до проблеми вирубки лісів і вирішили допомогти відстояти позиції мешканців вулиці П.Орлика.
Паркан, яким обгородили територію, де хочуть звести багатоповерхівку, активісти обклеїли різними листівками.
На листівках та парканах активісти «Екологічного фронту» нанесли різноманітні гасла такі як: “Природа важливіше прибутків”, “Церква грабує природу”, “Збережи життя”, “Буржуї грабують-церква покриває”, “… продав душу за прибуток”, “Тернопіль має бути зеленим”, “Природа понад усе” та інші.
Мешканців вулиці вражає ще одне: виявляється вирубка дерев і нова забудова цілком законні Едуард Міляновський, мешкає на вулиці П. Орлика. Чоловік розповідає, що на усі запити громади приходить єдина відповідь : «Видані містобудівні умови, будівництво законне».
– Ситуація насправді дуже прозора – у законі прописано: земля забудовується в межах її цільового призначення. На кадастровій карті територія вулиці Орлика, зокрема територія церкви Св. Володимира і Ольги, залишається в межах громадської забудови. В обласній архітектурі отримали роз’яснення, де написано, що поруч із земельними ділянками храму допускається будівництво житлових будинків церковного причту. В нашій парафії це 5 людей. Тобто, якщо й допускається щось будувати, то тільки помешкання для причту, а не житлова багатоповерхівка.
Начальник управління містобудування, архітектури та кадастру міської ради Василь Бесага на прес-конференції у Тернопільському прес-клубі заявляє, що мовляв забудова на місці зеленої зони є цілком законна:
– Територія на Орлика – зона житлово-громадської забудови, а цільове використання під багатоповерхову житлову забудову. Будувати може будь-яка фізична або юридична особа, відмова тільки коли є невідповідність містобудівним умовам. Як я можу відмовити? Якщо вам щось не до вподоби, то подавайте в суд на церковну громаду, яка за не призначенням використовує землю
В усьому винне ще й недосконале законодавство, за словами, Держекоінспекції , тепер забудовнику не потрібно отримувати дозвіл на вирубку зелених насаджень на початку будівництва. Тож наразі притягнути до відповідальності чи штрафу майже нереально.
Член громадської ради з питань екології та ЖКГ міської ради Валерій Лазарюк на прес-конференції 3 квітня заявив:
– Якщо брати парафію даної церкви, виявилось, що людей зовсім не проінформували про те, що на території їхньої церкви знищують дерева. Голова парафіяльної ради Данило Чепіль прийняв це рішення з дуже вузьким колом осіб. В Тернополі будують культові споруди за рахунок масової вирубки дерев. При укладанні генплану не врахували думку екологів, щодо розвитку зелених насаджень.
Проте не все так просто, вирубка цих дерев може призвести реальних екологічних проблем. Виявляється, що дерева біля церкви на вулиці Орлика були посаджені не просто заради краси – їхнє коріння утримує насипний грунт. Коли їх вирубають –існує небезпека зсуву будинків «просто у річку Серет», про це повідомляють у «Екологічному Фронті» Тернополя.
Чи прислухаються до порад екологів,бажань місцевих мешканців, чи все-таки фінансові потреби важливіші для забудовників, досі актуальне питання, яке вирішуватиме уже суд.
Маргарита Грей
Коментарі вимкнені.