Де на Тернопільщині встановлено перше погруддя Шевченка

Біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Жукові: автор пам'ятника майстер-різьбяр Василь Бідула, справа — його син Степан, помічник у праці; другий зліва (з палицею) сидить Данило Федчишин, муж довір'я Жукова, поруч з ним (здогадно) — посол до Віденського парламенту Тимотей Старух. 1914 рік
Біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Жукові: автор пам’ятника майстер-різьбяр Василь Бідула, справа — його син Степан, помічник у праці; другий зліва (з палицею) сидить Данило Федчишин, муж довір’я Жукова, поруч з ним (здогадно) — посол до Віденського парламенту Тимотей Старух. 1914 рік

“Здавалося б, що може бути цікавого про пам’ятник навіть не у великому місті, а в селі? Але коли починаєш писати статтю на цю тему, то стільки важливих фактів дізнаєшся. А ще скільки загубилося в історичній круговерті”, — написав у соцмережах автор статті в Вікіпедії про перше погруддя Кобзареві на території Тернопілля Микола Василечко.

Згідно з дослідженням, пам’ятник Тарасові Шевченку в с. Жуків — погруддя українського поета Тараса Григоровича Шевченкав селі Жукові Бережанського району на Тернопільщині.

Пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення, охоронний номер 61.

Пам’ятник розташований біля автобусної зупинки. Погруддя виготовлене з гіпсу, висота — 0,5 м, постамент — із каменю-пісковика, висота — 2 м.

Перший пам’ятник Тарасові Шевченку в Жукові споруджений напередодні Першої світової війни в 1912 або 1914 році. Це також перше погруддя Кобзареві на території Тернопілля й одне з перших у Західній Україні. Його виготовив місцевий самоук-різьбяр Василь Бідула за порадою Івана Франка та за ініціативою місцевого пароха о. Сильвестра Лепкого на замовлення жуківської громади.

Пам’ятник зруйнований під час пацифікації в 1931 році, відновлений у 1964 або 1967 році.

Збереглися рідкісні світлини, пов’язані з історією цього пам’ятника.

Коментарі вимкнені.