Люди житимуть в смороді через індичатник

Мешканці Великого Ходачкова три роки живуть в тривожному очікуванні. Люди занепокоєні тим, що у приміщеннях колгоспних телятників керівництво ПП «Агропродсервіс- Плюс» планує запустити птахівничий комплекс з вирощування індиків, яке забруднюватиме навколишнє середовище і завдасть шкоди їхньому здоров’ю.

– Майбутній птахівник знаходиться від мого будинку через паркан, а це усього кілька метрів, – бідкається Вікторія Костюченко. – Коли два роки тому придбала цей дім, я не знала, що територія колишніх тваринницьких ферм викуплена і тут планують вирощувати індиків. Якось комерційний директор ПП “Агропродсервіс-Плюс” Іван Бучинський завітав до нас і розповів про птахівник, який тут невдовзі планують відкрити. Пан Іван заспокоїв, що індики знаходитимуться у закритих приміщеннях і ніяких незручностей нам не будуть завдавати. Насамкінець попросив підписати необхідні документи про те, що ми не проти такого “сусідства”, я звісно відмовилася. Коли торік, у листопаді, відбулися перші слухання щодо відкриття індичатника я зрозуміла, що зробила правильно. Адже усі вагомі переваги, які називали представники “Агропродсервіс-Плюс” відразу блякли перед “деякими” незручностями, які завдаватиме птахівничий комплекс. Відео, яке нам продемонстрували із поїздки у село Мамаївці Чернівецької області, де діє такий самий індичат ник, яскраве тому підтвердження. Ви уявляєте як можна жити у постійному смороді, під нестерпний шум вентиляторів, який увесь час закачують повітря. У Ходачкові проблема із постачанням електроенергії, ще при оформленні усіх належних документів начальник Козівського РЕМу попереджував, що сюди електроенергія постачається з перебоями, треба будувати ще одну підстанцію, а коли її збудують… Питання часу, а найбільше коштів. А на птахівничому комплексі спеціальні електричні лампи повинні світити цілодобово. То, що нам тепер майже увесь час сидіти без світла? А у мене троє дітей, наймолодшій донечці 8 років, ми планували тут оселитися разом, адже знімаємо дві квартири у Тернополі, самі знаєте скільки це коштує, тож сподівалися якнайшвидше переїхати сюди, а тепер не знаю що робити. Замовила пластикові вікна, тепер зволікаю їх забирати, адже не знаю, чого чекати далі…

Депутат райради Ольга Деркач була у складі групи, яка відвідувала птахоферму в Мамаївцях. Жінка теж живе у Ходачкові, через дорогу від колишніх колгоспних телятників.
–Я була у Мамаївцях двічі, – розповідає пані Ольга. – Вперше, я разом з односельцями, за власний кошт їздили на мамаївський індичатник, вдруге – разом із представниками ПП “Агропродсервіс-Плюс”. Звісно через діючі норми нас не впустили на територію птахокомплексу. Втім, нам було достатньо побаченого і короткого спілкування з місцевими мешканцям. У Мамаївцях діє п’ять пташиних ферм, шум вентиляторів, які закачують повітря був вражаючий ми просто не чули одне одного, а у нас планують відкрити дев’ять – це удвічі сильніші потужності! Сморід стояв такий, що ми навіть побоялися вийти з машини. При чому там індичатник розміщений з врахуванням усіх санітарних норм та ще й за два кілометри від села, а у нас він буде у самісінькому центрі населеного пункту. Коли ми були в Мамаївцях вперш, то ніхто з місцевих мешканців не захотів з нами спілкуватися, лише один чоловік сказав, що нічого з того доброго нема… Згідно існуючих ветеринарно-санітарних норм працівники птахокомплексу не мають права купувати птицю в інших господарствах і на ринку з метою запобігання занесення збудників інфекцій. А ще усю птицю в господарствах у радіусі 5 кілометрів повинні щепити. Коли ми приїжджали вдруге, то жителі сусіднього села жалілися на погіршення здоров’я, казали, що часто болить усіх голова, а повітря весь час просочене смородом. Влітку дехто навіть не відкриває квартирки, а неприємний запах все-одно проникає в оселі.

Ольга Деркач розповіла, що у понеділок 14 березня цього року на скаргу місцевих мешканців приїжджав представник з ветеринарної служби Тернополя. Він заміряв відстань від пташника до дороги, згідно санітарних норм на потужність у 100 тисяч голів щорічно.  Окрім того, птахівник знаходиться біля дороги державного значення Стрий-Тернопіль, Кіровоград-Знаменка, що по нормам є неприпустимим.

Птахівник повинен бути обгороджений чагарниками та ширококронними деревами, які повинні слугувати природними фільтрами. А мою оселю відділяє від них лише глухий паркан, – каже Вікторія Костюченко.

Обійстя Михайла Проця межує разом із птахокомплексом, чоловіку нещодавно видали одну легеню.

– Лікарі сказали, що мені потрібне свіже повітря, а коли запрацює індичат ник, доведеться дихати випарами. Переїхати жити кудись інакше я не маю можливості, – бідкається пан Михайло.
Птахівничий комплекс передбачає не лише вирощування індиків, а й повністю їхню переробку. Це у свою чергу спалювання пір’я та створення спеціального могильнику, уявляєте, що тут буде, а у нас підшкірні води дуже близько розташовані, то й усі нечистоти потраплятимуть до наших криниць, – додає Ольга Деркач.
Поки що на фермі роботи призупинені, мешканці Ходачкова щоразу проходячи повз тривожно зітхають.

Світлана Пелехата

Коментарі вимкнені.