Землю під скандальне будівництво на вулиці Орлика виділили незаконно

Уже два місяця місто «гудить» про церкву св. Володимира і Ольги, що на “Дружбі” (вул.Пилипа Орлика), на території якої спочатку масово почали вирубувати дерева, а згодом, вирішили ще й дев’ятиповерхівку будувати.

22 березня мешканці з вулиць, що належать до виборчої дільниці, по якій був обраний М.Окаринський, були на прийомі в депутата. Відбулася розмова щодо незаконності комерційного будівництва на ділянці, наданій міськрадою релігійній громаді ще у 1999р. для будівництва храму.

Едуард Міляновський розповів  про ситуацію, що коїться навколо побудови багатоповерхівки на території церкви на вулиці Орлика і, що огбоворювали на зустрічі.

–          Я був одним з чотирьох людей, що зустрічалися з Михайлом Окаринським 22 березня. Хочу уточнити Вашу інформацію про цю зустріч, тому що ви у своїй статті опиралися на дуже короткий та емоційний коментар, вивішений на нашій сторінці ВКонтакті “Вулиця Орлика”, а зустріч тривала півтори години і була напрочуд конструктивною і продуктивною. Михайло зобов’язався з’ясувати долю наших подань у міськраду (відповіді на деякі з них ідуть до нас вже більше місяця), та витребувати від свого імені копії всіх дозвільних документів, які надані органами влади для будівництва згаданої Вами багатоповерхівки. Слова Михайла про небажання обговорювати моральну сторону питання значною мірою означали його готовність обговорювати прагматичний аспект питання, тобто його можливу допомогу, а не моральні якості священика. Наші стосунки з депутатом дійсно складні, але демонізувати його постать зовсім без потреби.

І останнє – прикро, що жодна з газет, яка зацікавилася цим питанням не спромоглася на серйозну аналітику ситуації. Зрозуміло, що політичний аспект питання домінує в силу його цікавості читачам. Але нам в нашому випадку було б значно цікавіше прочитати про формальну законність того, що відбувається. Всі якось відразу і без жодних сумнівів погодилися з тим, що документи на забудову в повному порядку. Однак, на нашу думку, містобудівні умови на житловий будинок видані релігійній громаді незаконно, тому що вона має право лише і виключно на громадську забудову. Ми про це постійно говоримо, але друкують лише про те, який Окаринський поганий. Для прикладу – коментар на сторінці “Вулиця Орлика” одного з ведучих сторінки про зустріч з Михайлом – лише декілька речень, а наші звернення, роз’яснення, юридичні обговорення займають багато сторінок.

Для інформації додаю наше бачення ситуації з точки зору законності (з вказанням законів та їх статей).

17 лютого 2013 року розпочалася незаконна підготовка до будівництва житлового багатоквартирного будинку на території релігійної громади «Парафія церкви Святих Володимира і Ольги». Відбулися суттєві порушення чинного законодавства релігійною організацією та установами, що надавали дозвіл на дане будівництво. Просимо припинити здійснені порушення:

1) Відбулося порушення Статті 92 пункт 2 в) Земельного Кодексу України та Статті 17 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», де йдеться, що земля у постійне землекористування надається релігійним організаціям «виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності». Згідно містобудівних умов та обмежень № 185, виданих міським управління містобудування, архітектури і кадастру 10.09.2012 року офіційна назва будівлі звучить як «багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення». Відбувається будівництво на території релігійної організації і замовником виступає релігійна організація. Як забезпечує її діяльність комерційна багатоповерхівка?

2) Відбулося порушення Наказу № 548 від 23.07.2010 Державного комітету України із земельних ресурсів «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», де під землі житлової забудови передбачено Розділ 02. «Землі житлової забудови (землі, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки господарські будівлі та інше); землі, які  використовуються для розміщення гаражного будівництва)», де для багатоквартирної забудови передбачено Підрозділ 02.03. «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку».

Земля, яка надається релігійній організації в постійне користування, відноситься до Розділу 03. «Землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), об’єктів загального користування)», а саме до Підрозділу 03.04. «Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій».

Поза жодним сумнівом, що призначення землі в Державному акті на постійне землекористування, який наданий релігійній громаді «Парафія церкви Святих Володимира і Ольги» (Державний акт 1-ТР № 000663 від 28.04.1999 ро­ку, виданий згідно рішення восьмої сесії 23 скликання Тернопільської міськради від 31 березня 1999 року), що по вул. Орлика, визначається Підрозділом 03.04., і він вказаний як класифікатор в цьому Державному акті. Класифікатор 03.04. не передбачає житлової забудови на виділеній землі. Фактично відбулося самочинна зміна цільового призначення землі, яка мотивується змінами в Статуті, які в свою чергу є незаконними, — право будувати «житлові будинки для парафіян», як це записано в додатку до Статуту релігійної громади від 15 липня 2008 року, не передбачене класифікатором 03.04, тому що житловий будинок не є об’єктом громадської забудови, як це передбачає Розділ 03.

3) Відбулося порушення Статті 17 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», згідно якої релігійні організації не мають права на підприємницьку діяльність. Водночас побудова багатоквартирного житлового будинку із залученням комерційного інвестора та наступним розпродажем квартир є ні чим іншим як підприємницькою діяльністю. Виробничу і господарську діяльність релігійної організації регулює Стаття 19 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», яка передбачає заснування підприємств релігійної організації.

4) Відбулося порушення Статті 19 пункту 7 та Статті 21 пункту 1 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно яких проект (матеріали) детального плану території, яка надається під забудову, оприлюднюється «на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у місцевих друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці у приміщенні такого органу». Детальний план території обов’язковий для міст з чисельністю населення понад 50 000 осіб (Стаття 17 пункт 2 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності»). За словами голови церковного комітету п. Чепіля (запис на офіційному сайті греко-католицької єпархії) детальний план території, на якій планується забудова, навіть не розроблений і відповідно його проект офіційно не оприлюднений. Тому надання релігійній організації містобудівних умов на будівництво є незаконним.

5) Відбулося порушення Статті 21 пункт 2 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої  документації забороняється». Однак наданню містобудівних умов на побудову багатоквартирного житлового будинку на території, наданій релігійній громаді церкви Святих Володимира і Ольги у постійне землекористування, не передувало оприлюднення детального плану території (а він входить в перелік документів, передбачених пунктом 1 Статті 21) і не проводилися  жодні громадські слухання, без яких надання містобудівних умов є незаконним.

Просимо припинити беззаконня, що чиниться і з’ясувати роль місцевої влади, зокрема заступника начальника управління містобудування, архітектури та кадастру п. Чепіля у цих порушеннях, зокрема відсутність детального плану території та громадського обговорення перед затвердженням містобудівних умов, які видало його управління. Крім того, п. Чепіль неодноразово публічно стверджував (у тому числі і у ЗМІ), що після побудови будинку його мешканці створять ОСББ і вилучать землю для своїх потреб з території релігійної громади. Тобто земля, яку міська влада виділила безкоштовно і без жодних тендерів на потреби релігійної громади, таким нехитрим способом перетворюється на землю абсолютно світської комерційної багатоквартирної житлової забудови, яка згідно закону має проходити тендерні процедури.

Просимо відкликати незаконно видані Управлінням містобудування, архітектури і кадастру містобудівні умови на будівництво житлового багатоквартирного будинку на землі, призначеній для громадської забудови.

Коментарі вимкнені.