Коли навіть 30 грн. для тернополян – це суттєва сума

Понад рік в області діє благодійний фонд «Лікарняна каса Тернопільської області». Кілька сотень жителів області вже переконалися у його ефективності й отримали відшкодування витрат на лікування. Найбільша сума цьогоріч становить 1500 грн., утім розмір граничних виплат наразі є необмеженим. Впровадження лікарняної каси є для області цілком новою практикою, тому реалізаторам проекту доводиться долати чимало труднощів та ламати налагоджену роками систему тіньових зв’язків.

Як отримати відшкодування?

Уже 15 років в Україні діє процес добровільного медичного страхування – лікарняні каси. Загальна кількість членів проекту в державі становить 642 тис. осіб. Найбільше громадян приєднались до лікарняної каси в Житомирській області – 220 тис. осіб; Чернігівській – 64 тис. осіб; Миколаївській – 63 тис. осіб. Понад рік тому до проекту приєдналась і Тернопільщина.

Лікарняна каса області працює у трьох напрямках: цільова допомога на медичне постачання, благодійна допомога юридичним та фізичним особам та запровадження дисконтних програм для членів ЛК на діагностичні та оздоровчі процедури, санаторно-курортний відпочинок тощо.

Відшкодування витрат на медикаменти пацієнт може отримати кількома шляхами. Перше: учасник програми лікується за власний рахунок, при цьому зберігаючи усі чеки, які підтверджують витрати коштів на медикаменти. Після закінчення лікування слід надати адміністрації лікарняної каси копію виписки з карти стаціонарного хворого, чеки, написати заяву на відшкодування та отримати витрачені кошти.

В іншому випадку людина може поступити на стаціонарне лікування. Лікар призначає лікування, експерт лікарняної каси перевіряє його на відповідність протоколу лікування даного захворювання, потім в аптеці, з якою укладено угоди (це на даний час мережа аптек «Ліки здорової нації»), пацієнт безкоштовно отримує необхідні ліки.

Існує  і третій варіант – медикаменти чекають на хворого у лікарняному закладі. Після призначення лікування у медустанові пацієнт отримує ліки на лікарняному складі. Утім  цей механізм в області поки не працює. Його можуть дозволити собі лише ті регіони, де кількість членів лікарняної каси становить десятки тисяч учасників.

– Найбільшим корпоративним клієнтом лікарняної каси є працівники університетської лікарні. Вони на власному досвіді могли переконатися, що у випадку захворювання кошти на лікування реально відшкодовуються. Наразі найбільша сума відшкодування становить 1,5 тис. грн. Ми, на відміну від страхових компаній, не шукаємо підстав, аби не здійснювати клієнту відшкодування. Є ситуації, які можна не трактувати страховим випадком, але ми стараємося допомогти, поки у фонді є вільні кошти, – каже директор благодійного фонду «Лікарняна каса Тернопільської області» Петро Левицький.

Наразі фонд поки не встановив граничної суми виплат. Таку практику тернополяни запозичили у житомирській лікарняній касі, де кількість страхових випадків та сума відшкодування не обмежені. Згідно з положенням про відшкодування та використання коштів, хронічні захворювання, які потребують підтримуючої терапії, не підлягають відшкодуванню.

Діють дисконтні програми

Членство в ЛК не прив’язує людину до певного медичного закладу. Член ЛК має можливість отримувати медичну допомогу в єдиному медичному просторі незалежно від джерел фінансування та місцезнаходження лікувальних установ. Єдина умова – це мають бути державні заклади. Щодо послуг у приватних кабінетах, то в цьому плані фонд може запропонувати дисконтну знижку.

Крім безкоштовного забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення, дотацій  на діагностичне обстеження, член ЛК також отримує доступ до інших послуг на пільгових умовах. До них  належать знижки для членів лікарняної каси на медикаменти, не прописані лікарем, засоби гігієни та догляду, лікування у стоматолога, санаторно-курортне лікування, косметичні операції та процедури, обстеження та лікування у приватних медичних та діагностичних закладах, відвідування басейнів та оздоровчих закладів і т.д.

На сьогоднішній день у рамках програм оздоровлення та профілактики захворюваності населення укладено ряд угод з профільними закладами та організаціями, зокрема мережею діагностичних лабораторій «Сінево», про надання знижки на діагностичні обстеження членам ЛК у розмірі 10-50%, ГРК «Алігатор» – 10%, мережа аптек «Ліки здорової нації» – 10% і т.д. Розробляються та впроваджуються інші програми для пропаганди та заохочення ведення  здорового способу життя.

– Це вигідно, адже сплачуючи всього 30 грн. у місяць, клієнт лише в одному закладі отримує 50 грн. знижки в місяць, – каже Петро Левицький. – Але ми зіткнулися з тим, що навіть 30 грн. для тернополян – це суттєва сума. По-друге, не сприяє реалізації проекту і зневіра населення. У суспільстві є багато різних організацій, які дають обіцянки, але не виконують їх. Також ведеться агресивна маркетингова політика фармацевтичних компаній, які співпрацюють з медичними працівниками, і їм не вигідно, щоб лікування проводилось згідно медичних стандартів та протоколів, а також страхова медицина в цілому. Гіпердіагностика захворювань породжує й гіперлікування, коли медики призначають кілька однотипних препаратів, велику кількість допоміжних ліків, від яких немає ані користі, ані шкоди.

За словами керівника благодійного фонду, реалізація проекту спричинила посилений контроль за відповідністю лікування до протоколів та процес застосування ліків. Так, наприклад, якщо експерт лікарняної каси під час перевірки листа призначень виявить, що частину препаратів призначено безпідставно, він інформуватиме про це департамент охорони здоров’я ТОДА та відповідний орган міської ради. Спільно фонд та державна структура з’ясовуватимуть підстави для призначення тих чи інших ліків. При цьому, зазначає Петро Левицький, пацієнт отримає необхідні медикаменти та лікування, а доцільність призначень визначать згодом. Аналогічна ситуація із призначенням діагностичних процедур.

Щоб стати членом лікарняної каси Тернопільської області і повноправно користуватись програмами цільової допомоги, потрібно написати заяву на вступ, вносити щомісячні добровільні пожертвування у розмірі 30 грн. не менше 3 місяців. Один із батьків, який є членом ЛК і має дітей віком до 18 років, може вносити додаткове пожертвування у розмiрi 15 грн, незалежно від кількості дітей. Пільгові внески у розмірі 20 грн. сплачують студенти до 23 років, які навчаються на денному стаціонарі навчальних закладів. Таким чином вони отримують доступ до дисконтних програм, якими можна користуватися з моменту вступу до ЛК.

Як довго вдасться втримати розмір страхового внеску на рівні 30 грн., Петро Левицький прогнозувати не береться. Директор фонду зазначає, що, розуміючи важкий фінансовий стан населення, реалізатори програми намагаються встановити мінімальний розмір сплати. Та у зв’язку з інфляцією і подорожчанням ліків, з кожним днем робити це стає дедалі важче.

Джерело: “Номер один”

Коментарі вимкнені.