Мовчання тернопільських «ягнят у погонах»
Травень – місяць, коли в окремих районах Прикарпаття, Тернопілля розпочинається масове випасання овець на полонинах та узгір’ях. Настає так званий період «нагулу», що триватиме до кінця літа-початку вересня.
І в правоохоронців травень – теж місяць особливий. Під час нарад закритих і не дуже, чини у погонах і в цивільному звітують не тільки про успіхи у боротьбі зі злочинністю, зокрема, з корупцією за перший квартал й цьогорічний квітень, але й і за минулий рік. Адже все треба порівняти, співставити, аби видно було зростання, динаміку боротьби з корупціонерами.
Так от, один штрих. За останніх чотири місяці автор цих рядків подав для сайту понад 100 інформацій про різні корупційні дії в Тернопільській та Івано-Франківській областях. Але, кожного разу, готуючи інформацію про розкриття корупційних дій чиновників, я не раз думав, ну коли вже повідомлю, про наслідки тих двох «бомб», що буквально «розірвали» інформаційний простір Тернопільщини у квітні та влітку минулого року.
Йдеться про дві гучні кримінальні справи. Перша з них – про те, як у квітні 2012-го начальника управління податкової міліції в Тернопільській області зловили на хабарі. Хабар, як для Тернополя – немалий – 750 тисяч грн. Тоді в ефірі демонструвалися кадри із заламуванням рук, рахуванням купюр, людські тіні, наручники і т.д. Зрозуміло, Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу проти затриманого за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України (одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальну посаду). У ЗМІ з’явилися сухе повідомлення: «Встановлено, що будучи посадовою особою, займаючи відповідальну посаду, чиновник отримав хабар в особливо великому розмірі в сумі 750 тисяч гривень. В даний час чиновник затриманий за підозрою в скоєнні зазначеного злочину, групою слідчих проводяться невідкладні слідчі дії».
І все. Відтоді – глибоке, гнітюче мовчання про цю справу. На прес-конференціях в УМВС, податковій, прокуратурі автор цих рядків на запитання про хід розслідування отримував стандартні відповіді, що «мовляв, слідство триває». Та звичайно, що триває. А як же інакше. Розумію, інтереси і таємниця слідства, і т.п. Але, щоб за рік жодної, хоча б якоїсь інформації про чиновника такого масштабу із рекордним для області хабарем!
І ще один випадок. До речі, подібний до попереднього. Сума приблизна та ж сама, в гривневому еквіваленті. Так ось. Липневого дня 2012-го року виявилось, що 28-річного голову Кременецької РДА Тернопільської області затримано за те, що вимагав у підприємця із Рівненщини 80 тисяч євро за сприяння в отриманні у власність чотирьох гектарів ласого шматочка землі, розташованого біля духовного комплексу «Озеро Святої Анни». За повідомленням сектору зв’язків із громадськістю УМВСУ в Тернопільській області, чиновника затримували працівники Антикорупційного бюро ГУБОЗ МВС України спільно з тернопільським спецпідрозділом із 40 тис. євро хабара.
Тоді теж Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 (одержання хабара в особливо великому розмірі службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище) Кримінального кодексу України. Звичайно, предмет хабара, себто 40 тис євро було вилучено, а посадовця затримали у порядку ст.115 Кримінально-процесуального кодексу України. Розпочалось досудове слідство у справі…
Окрема тема про те, хто рекомендував 28-річного юніора-хабарника, представника партії Регіонів, на посаду. І, що цікаво, місцева преса не раз повідомляла про дерибан землі у Кременецькому районі і потуранні у цьому чиновників районного масштабу. Але ж, як там казали древні – «жінка Цезаря – поза підозрою»… Та юний керівник-корупціонер-початківцеь із першим і єдиним записом у трудовій книжці – «голова Кременецької районної державної адміністрації» таки погорів на хабарі.
І що ж далі? Може щось жителям відомо про долю їхнього керівника, як там триває слідство, які нові обставини, імена, дати, суми вдалося вияснити правоохоронцям? Ні, ніхто нічого не знає. То є велика таємниця…
Це про голову сільради, що взяла 500 грн. за відповідне «протягування» рішення сесії, можна говорити. Це про держслужбовця, який взяв 1000 грн. за сприяння в оренді, цей факт теж швидко оприлюднюють наші «ягнята» у погонах. Або, навіть про те, що міліціонер взяв із місця злочину, як речовий доказ – 100 грн – про це теж голосно сказано, мовляв, от які вовки є нашому стаді, вовки, що маскуються-ховаютсья в овечій шкурі.
Розумію, що за своєю резонансністю кожна кримінальна справа потребує певного часу і розслідування. Але ж, не може бути навколо таких справ абсолютно інформаційного вакууму, навіть «в інтересах слідства».
…Кажуть, що нагул овець з ягнятами, завершується на початку вересня. Тоді невибагливі до їжі тваринки упевнено блеють, нагулявши за літо жирок. Так ось, хтозна, може і восени, після відпусток, пляжів та вояжів тернопільських чиновників таки й вдасться почути серед блеяння, перепрошую, повідомлень місцевих прес-служб силових структур новину про те, як там справи у затриманих тернопільських чиновників-корупціонерів…
Орест Сарматський
Коментарі вимкнені.