На підготовку тернопільських олімпійців область і місто не витратили жодної копійки

27 липня в Лондоні (Англія) розпочались  XXX Літні Олімпійські ігри. Як би про це прикро не доводилося говорити, але з кожною Олімпіадою все менше представників Тернопільщини на них виступає. До прикладу, в склад збірної України на Олімпіаду-2012 включено лише двох представниць Тернопільщини. Це  заслужений майстер спорту з вітрильного спорту Ольга Маслівець, для якої лондонська Олімпіада є четвертою у спортивній кар’єрі, та майстер спорту України міжнародного класу з фехтування Олена Кривицька. Чому так сталося, що ми маємо так обмаль олімпійців? Відповідь проста: не менше в нашому краї стало народжуватися талановитих спортсменів, просто ставлення до них та їх тренерів, забезпечення потенційних олімпійців матчастиною з боку чиновницьких структур, відверто кажучи, бажають бути кращими, а спонсорів – йок! А якщо говорити прямо, то в олімпійський 2012 рік для підготовки двох наших олімпійок витрачено нуль цілих, нуль десятих гривень.

Чиновники показують у бік Держкомспорту

Незважаючи на чисельні обіцянки керівництва ТОДА, мера Тернополя, жодної копійки тернопільським олімпійкам цьогоріч не «капнуло». Єдина втіха, що голова обласної ради Олексій Кайда на тисячу гривень придбав медикаментів для вітрильниці Олі Маслівець. Але не першим особам міста чи області потрібно головно дорікати за такі ситуації, хоча і від їх слова та позиції багато що важить. Від кого в першу чергу залежить забезпечення спортсменів фінансуванням? Очевидно, від спортивних чиновників, які найперше мають дмухати на провідних атлетів, адже це, попри престиж міста й області, ще й результат їхньої роботи. По-друге – саме спортивні чиновники мають лобіювати на різних рівнях виділення коштів для провідних спортсменів, адже всім відомо, що високі досягнення у спорті вимагають величезних капіталовкладень, і якщо їх не зробиш сьогодні, то опинишся на задвірках сучасного професійного спорту. Але на практиці виявилося, що останні твердження тернопільських чиновників загалом і спортивних зокрема не стосуються, хоча деякі з них все ж таки намагаються чи намагалися бути зі спортсменами, хоча б для людського ока…

Донедавна начальник управління фізичної культури і спорту ТОДА Ігор Побер (перебував на посаді до 1 червня ц.р.) у коментарі «Номер один» підтвердив, що цьогоріч двом тернопільським олімпійцям область нічим не допомогла. Хоча додав: «Коли в області працював Центр олімпійської підготовки (ЦОП), Оля Маслівець отримала тренажер для тренувань…». Директор КП «Школа вищої спортивної майстерності» (ШВСМ) Олег Любінський так пояснив відсутність допомоги з боку його структури:

– Тернопільська ШВСМ нічим не допомагала вітрильниці О. Маслівець, бо вона  перебуває у штаті Донецького ШВСМ. Якби кошти з нашого боку надавалися, то КРУ вимагало б їх повернути. За такої ситуації фінансову допомогу міг би дати ЦОП, але він у 2010 році був ліквідований.  Що ж до фехтувальниці О. Кривицької, то вона теж не фінансується нами, бо… ШВСМ опікується 12 видами спорту, серед яких немає фехтування.

Начальник управління сім’ї, молоді і спорту Тернопільської міської ради Микола Круть на запитання журналіста «Номер один», чим місто долучилося до підготовки двох тернопільських олімпійок, відповів, що це справа не управління, а товариств та вузів…

– На жаль, цього року тернопільським олімпійкам місто фінансово нічим не допомогло, хоча у попередні роки вишукувало на це кошти…Спортсмени рівня учасників і кандидатів Олімпійських ігор тренуються на базах спортивних товариств і вузів, котрі забезпечують їх тим же інвентарем, відповідно напряму на матеріально-технічну частину ТМР не може виділити коштів. Єдине, що в нашій силі,– це проплатити спортсменам навчально-тренувальні збори, однак для олімпійок це нині робить профільне Міністерство або ж обласні структури, – зазначив Микола Круть.

Хто стояв горю за спортсменів (у даному випадку не беремо до уваги учасниць ОІ), то це одна з чиновниць міської ради, яка відповідає за спорт і котра навіть на знак протесту проти використання грошей, які мали б піти на спорт, а були витрачені на китайські кульки, готова покинути займану посаду. Схоже, ситуація на краще може змінитися в обласній спортивній структурі, яку віднедавна очолив Ігор Підгайний. Хоча він і підтвердив, що спортсмени такого класу, як Маслівець та Кривицька перебувають на повному забезпечені Держкомспорту, тому місцеві організації фінансово не беруть участі у підтримці таких спортсменів, але додав: «Допомога управління з питань фізичної культури спортсменам-олімпійцям і тим, які з часом виростуть до їхнього рівня, повинна бути суттєвою. Як на мене, ті спортсмени, які потрапляють на ОІ і ЧС, мають бути у пріоритетах, для них мають залучатися всі можливі ресурси. І якщо не вистачає бюджетних коштів, то управління має вишукувати кошти меценатів та спонсорів. Якщо цього не було раніше, то це прогалина, яку ми маємо виправити».

Водночас пан Підгайний розповів «Номер один», що як тільки очолив управління, мав намір запросити до Тернополя Маслівець, але оскільки вона була на завершальному етапі підготовки до Олімпіади, то вони домовились, що по приїзді з Ігор Тернопіль хоча б частково фінансово компенсує їй витрати. Що ж до Кривицької, то в головного спортсмена області була розмова з її тренерами, і ті повідомили, що Олена на сьогодні забезпечена усім необхідним і наразі вони не вимагають якихось додаткових компенсаційних виплат.

Тернополянки можуть повернутися з медалями

Якщо ж проаналізувати спортивний бік Олімпіади для тернопільських спортсменок, то обидві мають шанси зачепитися за п’єдестал, більше того, досвідчена Оля Маслівець, очевидно, побореться і за олімпійське «золото». Про це вона, зокрема, заявила і в інтерв’ю «Номер один» піврічної давності, яке мало назву: «На Олімпіаді ставлю на себе!». Що це слова не кинуті на вітер, до певної міри підтверджують результати Олі на перегонах, у яких вона брала участь протягом останнього року. Так, Малівець стала 10-ю на чемпіонаті світу в Перті (Австралія), який пройшов у листопаді 2011 року, була дев’ятою на лютневому чемпіонаті світу в Кадісі (Іспанія) та двічі четвертою на квітневому етапі кубка світу в Йєрі (Франція) і червневому на олімпійській воді в Веймуті (Ангіля). Єдиний провал – березневий чемпіонат Європи на Мадейрі (Португалії), під час якого Маслівець знялася зі змагань через проблеми зі здоров’ям. Результати до певної міри тішать її тренера з фізпідготовки Василя Матвійківа, адже на кожних з вищеперелічених стартах Оля в окремо взятих гонках здобувала в них перемоги або перебувала серед числа призерів. А якщо додати сюди, що на Олімпійські ігри їде по одній вітрильниці від країни (в цьому виді спорту декілька держав мають по кілька спортсменок у ТОП-10), то шанси Маслівець різко зростають.

Що ж до Олени Кривицької, то вона буде виступати лише в командному заліку, адже її індивідуальні виступи в передолімпійському сезоні, м’яко кажучи, не вражають – на турнірі категорія А в Досі (Катар) вона була 105-ю, на гран-прі в Будапешті (Угорщина) – 77, Гавані (Куба) – 15, Нанкіні (Китай) – 31, етапах кубка світу в Барселоні (Іспанія) – 68, Сент-Маурі (Франція) –- 38, Ріо-де-Жанейро (Бразилія) – 51. Натомість більш кращі показники у збірної команди України, куди Олена входить під третім номером (на змаганнях від збірної виступає 4 спортсменки), яка за результатами олімпійського відбору потрапила до вісімки кращих у світі. Відповідно при хорошому збігу обставин Олена з подругами по команді може зачепитися за медалі.

Віталій Попович, «Номер один»

 

Ольга Маслівець

Місце народження – Тернопіль

Дата народження – 23.06.1978 р.

Захищає кольори – Тернопільська/Донецька обл.

Вид спорту – віндсерфінг (клас RS:X)

Місце у світовому рейтингу – 4

Член збірної України з 1995 року.

 

Олена Кривицька

Місце народження – Ростов, Росыя

Дата народження – 23.02.1987 р.

Захищає кольори – Тернопільська/Київська обл.

Вид спорту – фехтування (шпага)

Місце в українському рейтингу – 3

Член збірної України з 2009 року.

Коментарі вимкнені.