Світ відзначає піввіковий ювілей початку космічної ери

50 років тому, 12 квітня 1961 о дев’ятій годині ранку з космодрому Байконур стартувала радянська ракета-носій “Восток”, на борту якої був Юрій Гагарін. Вже через кілька годин він став найвідомішою людиною на Землі. А повідомлення ТАРС про успішне виведення на орбіту першого пілотованого корабля – головною світовою новиною, – пише ТСН.

 

В СРСР ця подія відразу ж стала загальнонародним святом. Тисячі людей у ​​той день виходили на вулиці, організовували стихійні мітинги, вітали один одного.

 

Кілька днів тому Генасамблея ООН оголосила 12 квітня Міжнародним днем ​​польоту людини в космос.

 

Політ першого космонавта тривав 108 хвилин. Після одного витка навколо Землі спусковий апарат корабля, успішно пройшовши щільні шари атмосфери, здійснив посадку в Саратовській області. Самого Гагаріна в капсулі не було: система м’якої посадки тоді ще не була винайдена, тому перший космонавт планети катапультувався з апарату, що спускався на висоті кількох кілометрів, і приземлявся на парашуті.

 

Під час польоту Юрія Гагаріна було зафіксовано більш ніж десяток нештатних ситуацій, про що через 50 років повідомив соратник основоположника практичної космонавтики Сергія Корольова, академік Борис Черток.

 

Зокрема, в день перед вивезенням ракети-носія на стартовий стіл при зважуванні Гагаріна в скафандрі з кріслом виявилася перевага в 14 кілограмів. Тоді в терміновому порядку протягом однієї ночі були розроблені і проведені роботи щодо полегшення космічного корабля, які включали в себе обрізку низки кабелів, а також важливих датчиків тиску і температури.

 

Приземлився перший космонавт планети також у незапланованому районі, переліт склав близько 600 кілометрів. Сідав Гагарін не на одному парашуті, як було передбачено, а на двох: запасний мимовільно випав з ранця і потім розкрився під час спуску. До речі, сама посадка могла статися не на сушу, а в річку Волга: лише скидання “недоторканного запасу” вагою в 30 кілограмів допомогло Гагаріну вийти на потрібну траєкторію зниження.

 

Через сім років, 27 березня 1968 перший космонавт Землі загинув, розбившись під час тренувального польоту разом з військовим пілотом Володимиром Серьогіним біля села Новоселово. У цьому році було розсекречено архівні документи, згідно з якими, до катастрофи, в якій загинув Юрій Гагарін, швидше за все, привів різкий маневр.

 

Після польоту радянського космонавта президент США Джон Кеннеді оголосив про намір протягом 10 років відправити людину на Місяць, давши старт новій гонці – гонці до Місяця. На цей проект було витрачено мільярди доларів і технологічні розробки, які були зроблені задля цих польотів, значно змінили світ.

 

Нагадаємо, на честь ювілейної дати пілотований космічний корабель Союз ТМА-21, що відправився на МКС, було названо ім’ям Юрія Гагаріна. Поштова служба ООН випустила серію ювілейних марок, присвячених 50-ій річниці польоту першого космонавта.

Коментарі вимкнені.