Тернопільщина вшановує Патріарха Йосифа Сліпого
План молитовних та просвітницьких заходів оголосив голова фундації “Справа Патріарха Йосифа» отець Андрій Романків 7 лютого в управлінні Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ. До організації подій фундація та курія Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ залучить семінарію ім. Патріарха Йосифа, колегіум ім. Патріарха Йосифа та благодійний фонд ім. Патріарха Йосифа Сліпого, а також співпрацюватиме з місцевою владою. Заходи присвячені 100-ій річниці від закінчення Тернопільської гімназії Патріархом Йосифом Сліпим, – повідомляє прес-служба єпархії.
У 2011 році заплановано:
проведення у загальноосвітніх школах міста Тернополя та Тернопільської області уроку, присвяченого постаті видатного земляка, духовного провідника, ісповідника віри, науковця світового значення, патріота Патріарха Йосифа Сліпого;
напрацювання концепції розширення діяльності колегіуму імені Патріарха Йосифа Сліпого та реалізація цієї концепції з початком нового навчального року;
друк та розповсюдження портретів Патріарха Йосифа Сліпого в навчальних закладах області;
проведення академії пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого для учнів Тернопільської гімназії імені Івана Франка;
проведення наукової конференції пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого для вчителів християнської етики шкіл міста Тернополя на базі Тернопільської гімназії імені Івана Франка;
встановлення меморіальної таблиці на будівлі Тернопільської гімназії імені Івана Франка;
проведення виставки документів з нагоди вшанування 119-ї річниці від народження Патріарха Йосифа Сліпого 17 лютого 2011 року;
молитовне вшанування пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого в селі Заздрість у родинній садибі-музеї за участю духовенства єпархії, семінаристів і викладачів духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого, учнів та вчителів колегіуму імені Патріарха Йосифа Сліпого;
молитовне вшанування пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого в Катедральному соборі та всіх храмах єпархії;
публікація творів «Життєвий шлях Патріарха Йосифа» та «Віра і наука» (автор – Йосиф Сліпий) для розповсюдження серед учнів старших класів та студентів міста Тернополя та Тернопільської області;
випуск «Заповіту» Патріарха Йосифа в аудіо форматі;
тиражування документального фільму про Патріарха і розповсюдження по навчальних закладах та парафіях Тернопільсько-Зборівської єпархії.
рекомендувати навчальним закладам Тернополя та Тернопільської області відвідати садибу-музей у селі Заздрість (Теребовлянщина);
провести 30 серпня пішу прощу «Стежками Патріарха» від Заздрості до Зарваниці для учнів колегіуму імені Патріарха Йосифа Сліпого та колегіуму «Знамення»;
7 вересня організувати поминальні Богослуження за блаженної пам’яті Патріарха Йосифа.
Історична довідка
Блаженніший Патріарх, Кардинал Йосиф Сліпий, Глава Української Греко-Католицької Церкви у 1944-1984 роках, народився в селі Заздрість на Тернопільщині 17 лютого 1892 року. Початкову освіту здобув у народній школі рідного села. У 1911 закінчив з відзнакою Тернопільську гімназію.
Богословські студії почав у Львівській Духовній Семінарії в празник Покрови 1911 року. А вже на початку 1912 року продовжував студії в Інсбруку.
В 1916 році захистив докторську працю.
30 вересня 1917 року висвячений на священика. Після завершення габілітаційної праці в Інсбруку та магістерських курсів у Папському Григоріанському Університеті в Римі, в 1922 році повернувся до Львова та став професором догматики, а згодом у 1925 році ректором Львівської Духовної Семінарії та в 1928 році ректором Львівської Богословської Академії.
З 1930 року стає дійсним членом наукового товариства ім. Шевченка, бере активну участь у міжнародних конференція та конгресах. Автор цінних богословських, наукових праць.
З 1935 року крилошанин, архидиякон Митрополичої Капітули, нагороджений Мітрою.
В 1939 році іменований Екзархом Великої України, отримує Єпископську Хіротонію та призначається правонаступником Митрополита Андрея Шептицького.
З 1 листопада 1944 року, після смерті слуги Божого Андрея Шептицького, став Митрополитом Української Греко-Католицької Церкви.
У ніч з 10 на 11 квітня 1945 року був заарештований, вивезений у Київ і там засуджений на позбавлення волі.
Після 18-ти років ув’язнень та тортур у радянських тюрмах та таборах Сибіру, 27 січня 1963 року випущений на волю.
9 лютого 1963 стараннями Папи Івана ХХШ виїхав у вільний світ до Риму, де розпочинає активну та плідну діяльність на захист поневоленого Українського народу перед світовою спільнотою. Згуртовує Українців розкиданих по цілому світі. Відроджує українські релігійні, наукові та культурні установи у центрах проживання Українців. Ревний прихильник Патріаршого устрою для Української Церкви.
10 жовтня 1963 року виступив з промовою на ІІ Ватиканському Соборі.
8 грудня 1963 року проголошує офіційне відкриття в Римі Українського Католицького Університету ім. Климента Папи.
23 грудня 1963 року іменований Папою Павлом VІ Верховним Архиєпископом Української Греко-Католицької Церкви з Патріаршими правами.
25 січня 1965 року піднесений Папою Павлом VІ до гідності Кардинала.
28 вересня 1969 року відбулося урочисте посвячення Собору Святої Софії в Римі, духовної святині українців зведену стараннями Патріарха Йосифа Сліпого.
7 вересня 1984 року у Римі перестало битися серце Блаженнішого Патріарха і Кардинала Йосипа Сліпого.
9 вересня 1992 року тіло Патріарха Йосифа згідно з Заповітом перепоховане у крипті Львівського Архикатедрального Собору Св. Юра.
Коментарі вимкнені.