Тернополянин переміг у суді податкову і прокуратуру. Тепер хоче покарати винних

Оскаржувати рішення суду про своє звільнення від кримінальної відповідальності збирається приватний підприємець Віталій Сороколіт, пише газета 20 хвилин.

Йогозвинувачували в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, за що йому загрожувало 10 років тюрми. Розгляд справи тривав три роки. Звільнили бізнесмена від кримінальної відповідальності у понеділок, 21 лютого. Реакція була неочікуваною – він заявив, що оскаржить рішення суду.

Журналісту заборонили фотографувати

Віталій Сороколіт створив інформаційну систему управління й підписав з іноземною фірмою 10-річну ліцензійну угоду на її використання. Суму угоди – 4 млн грн – оформили одним платежем. Чоловік задекларував зароблене та заплатив податки. Проте податкова вирішила, що він сплатив не все, і звинуватила його в ухилянні. Податківці змусили чоловіка заплатити в бюджет ще 1,8 млн грн. В адмінсуді бізнесмен довів, що нічого не порушував, і суд зобов’язав податкову повернути гроші. Прокуратура ж у березні 2008 року порушила проти пана Сороколіта кримінальну справу. Під час останнього розгляду чоловіка забрали у реанімацію прямо з зали суду через гіпертонічний криз.

Чергове судове слухання за цією справою відбувалося 21 лютого у Гусятинському суді. Ще до появи судді в залі першим взяв слово прокурор Федір Нужда, він же – начальник відділу нагляду за дотриманням законів органами податкової міліції при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства облпрокуратури.

Він зробив зауваження автору статті: мовляв, він не мав права фотографувати в залі суду без дозволу. Нагадаємо, перед цим, як і перед минулими слуханнями, журналіст просив у судді дозволу бути присутнім в залі суду.

– Ви хотіли бути присутнім, я вам дозволила,- сказала суддя Людмила Козяр. – Але проводити фото чи відеозйомку вам ніхто дозволу не давав. Не дає і зараз.

Кореспондент намагався пояснити, що легальна присутність журналіста передбачає виконання прямих обов’язків – фіксування подій, в тому числі на фото й відео. Але дозволу все одно не отримав.

Насамперед прокурор оголосив, що підсудному змінюють обвинувачення. Зміна полягала у вилученні статті про підробку документів, за якою пана Сороколіта хотіли покарати. Як згодом пояснив підсудний, прокурор від початку судового провадження вже тричі змінював звинувачення.

– Прокурор себе перестраховує, – вважає Віталій Сороколіт. – Як тільки бачить, що я документально доводжу фабрикування звинувачень та викриваю злочинну діяльність його та його колег – одразу знімає звинувачення за котроюсь зі статей.

Підсудний заявив про злочин

Після півгодинної перерви і ознайомлення зі змінами підсудний пристав на них і слухання продовжили. Підприємець зробив заяву про злочин, яка, судячи зі зміни виразу облич судді і прокурора, їм не сподобалась. Він зареєстрував і подав на розгляд судді документ, де на 18-ти аркушах детально розписував порушення закону працівниками різних установ та структур. У документі він із посиланням на закони, конкретні дані, дати, дії і людей, описав порушення закону: фабрикування доказів, приховування важливих фактів, службові злочини та порушення конституційних прав громадян. Злочини ці, як вважає пан Сороколіт, чинили працівники податкової міліції та податківці, службовці прокуратури та її керівництво, експерти, яких залучали до справи. Ознайомитись із усією заявою можна на сайті в розділі

“Бібліотека”

на сайті 20minut.ua. Копії підприємець надіслав Президенту України, уповноваженому Верховної Ради з прав людини, генпрокурору та у мас-медіа.

– Усі три роки, поки це триває, мене били і принижували, а я мовчав і захищався, як міг. Звичайно, я пробував звертатися до органів, які б мали мене захистити, але вони працювали навпаки, – розповідає Віталій Сороколіт. – Я не хочу мститися. Просто хочу показати тим, хто звинувачує мене, як вони працюють у світлі Кримінального кодексу. Як на мене, люди, про яких йде мова, порушили два великих його розділи – “Злочини у сфері службової діяльності” та “Злочини проти правосуддя”. Загалом у заяві я довів порушення ними 15-ти статей. Вони передбачають кримінальну відповідальність.

Поскаржився судді на її ж дії

Аби прийняти рішення, що робити з заявою чоловіка, суддя оголосила ще одну перерву та пішла в нарадчу кімнату. Вийшовши, оголосила, що суд передає “заяву про злочин” в Генпрокуратуру України.

Після цього підсудний заявив про клопотання щодо неправомірності дій самої судді. Адже, як він каже, крапку в цій справі можна було б поставити уже давно, якби суддя працювала згідно із законом.

– Під час слухань я оголосив десятки клопотань, які викривали безпідставність звинувачення, сфабриковані докази, неіснуючі експертизи, “куплених” експертів. Тобто все, на чому грунтується обвинувачення, – пояснює пан Сороколіт. – Якби суддя їх розглядала, як того вимагає закон, і виносила за ними окремі рішення, все давно припинилося б. Проте суддя відмовлялась розглядати всі мої доводи під час слухання. Робила це лише в протокольному порядку з подальшим урахуванням під час винесення вироку. Тому я й прошу усунути порушення норм Конституції та Кримінально-процесуального кодексу України суддею.

Суддя оголосила, що суд приймає протокольну постанову і візьме до уваги вказані факти. Тобто з цим клопотанням суд вчинив так само, як і з рештою.

Звільнили від кримінальної відповідальності

Озвучив своє клопотання й прокурор – цього разу щодо зняття кримінальної відповідальності. Він звернув увагу на грудневі зміни до статті 212, за якою судять бізнесмена. Стаття передбачала виключно кримінальну відповідальність, та тепер має новий пункт 4, який звільняє від неї, якщо людина вже сплатила податки та компенсувала державі шкоду від несвоєчасної сплати. Підсудний під цю норму підпадає, адже ще в 2008 р. сплатив мільйон гривень “прихованих” податків та 800 тис. грн штрафу. Проте прокурор не зауважив, що у судах із податковою чоловік довів, що не мав платити, і зараз держава винна йому 1,8 млн. грн. Саме тому він заперечив клопотання прокурора.

– Справа не у грошах і не в ув’язненні. Я знаю, що нічого протизаконного не робив, а тому буду відстоювати свою позицію, – зауважив підсудний. – Здавалося б, я маю радіти. Адже прокурор пропонує зняти кримінальне переслідування, бо я сплатив “борги”. Але якщо я погоджусь, це означатиме, що я визнав себе винним в ухиленні від сплати податків. А такого не буде, бо моєї вини немає.

Суддя Людмила Козяр оголосила, що йде в нарадчу кімнату, аби прийняти рішення. Провела там більше години. Слухання виявилося останнім.

– Суд постановив: Сороколіта Віталія Івановича звільнити від кримінальної відповідальності,- оголосила суддя.

“Я свою безневинність зможу відстояти”

Коли суддя пояснювала, чим керувався суд у прийнятті рішення, то сказала, що підсудний звільнений від відповідальності саме згідно з ч.4 ст.212 Кримінального кодексу. Після цього одразу залишила залу суду. Швидко пішов і прокурор.

Дізнавшись, що тепер він не сидітиме 10 років, його не переслідуватимуть і ніхто не має жодних претензій, підприємець не радів. Поки всі швидко залишали залу, він стояв мовчки. Тоді повідомив, що буде оскаржувати рішення.

– Мене три роки “гвалтували”. Мене принижували, мене, як злочинця, на очах у сина заковували в наручники. Проводили обшуки у мене, батьків, брата. Злочинцем називали, – каже пан Сороколіт. – А зараз сказали, що звільняють від відповідальності і думають, що все закінчилось. Ні, я цього так не залишу! Я оскаржу це рішення і розгляд справи продовжиться. Має бути вирок або «винен» або «не винен». А те, що сьогодні — щось посередині. Моєї вини вони не доведуть, бо справа сфабрикована. Я ж свою безневинність зможу відстояти, а це означатиме, що справу відкрили неправомірно. Тоді ж почнеться розслідування дій осіб, причетних до обвинувачення.

Отож Віталій Сороколіт готує оскарження рішення суду та сподівається на продовження слухань. Він чекає, чи відкриє Генпрокуратура кримінальну справу проти тих, хто ще вчора його звинувачував.

– Самому цікаво, чим закінчиться таке відверте нехтування законів тими, хто повинен їх обстоювати і якою буде відповідь Генпрокуратури, – підсумовує підприємець.

До речі, саме прокурор Федір Нужда в 2004 р. офіційно закликав тернополян скаржитись на незаконні дії податківців до прокуратури, яка захистить їхні громадянські і підприємницькі права.

-1 thoughts on “Тернополянин переміг у суді податкову і прокуратуру. Тепер хоче покарати винних

  • 20:35 | 14.03.2011 о 20:35
    Permalink

    Так триматись,до повної перемоги.

Коментарі вимкнені.