Політична карта Тернопільської області

1.  Кадрові зміни серед керівників органів місцевої влади, їхня партійна приналежність

Події на Євромайдані спричинили низку серйозних кадрових змін серед керівного складу області. Частина голів РДА почали звільнятися з першими проявами насилля на Майдані, багатьом керівникам-членам ПАРТІЇ РЕГІОНІВ висловили недовіру. Першим значним кадровим призначенням в області стало призначення на посаду Тернопільської ОДА народного депутата від ВО «Свобода» Олега Сиротюка, який згодом склав свій депутатський мандат. 22 березня 2014 р. указами
О. Турчинова було офіційно звільнено з посад голів усіх 17 РДА області. 4 березня 2014 р. нових голів отримали лише 5 РДА (2 з них – члени ВО «Свобода, 2 – «ВО «Батьківщина», 1 – Демократичної партії України), решта наразі функціонує без керівництва. Жодних значних змін серед голів районних і міських рад не відбулося. Головою Тернопільської обласної ради залишається обраний у жовтні 2013 р. Хомінець Василь Петрович, член ВО «Свобода» (Див. табл. 1).

2.  Зміна балансу політичних сил в області після подій Євромайдану

З огляду на політичні орієнтації населення Тернопільщини, яке у своїй більшості підтримує такі політичні партії як ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина», значної зміни балансу політичних сил у області в результаті подій Євромайдану не відбулося. ПАРТІЯ РЕГІОНІВ повністю втратила свій контроль над місцевими РДА, додатково послабивши свої і до того не надто сильні позиції у регіоні. Нові посади у місцевих органах виконавчої влади відходять, переважно до уже згаданих ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина».

3.  Наявність нових громадських ініціатив і політичних сил

У березні 2014 р. в області була започаткована громадська ініціатива «Я не даю, я не беру хабарів», підтримана на пленарному засіданні Тернопільської обласної ради. Мета ініціативи – подолання системної корупції та хабарництва, налаштування дієвого громадського контролю у сфері боротьби з корупцією, популяризація нових відповідальних взірців поведінки державних службовців тощо. Також активістами та організаторами Тернопільського Майдану було ініційовано створення місцевого об’єднання «Молодіжний Євромайдан». Вплив у виборчому процесі ймовірно не буде вагомим, але може проявлятися у вигляді контролю та моніторингу місцевої влади та, зокрема, кандидатів на посаду Президента. Окрім того, у Тернополі було створено єдиний Штаб Громадської Охорони Порядку, ініційований Тернопільською міською радою. Впливу цього утворення на проведення виборів не передбачається. На Тернопільщині також було створено кілька люстраційних комітетів, котрі займаються моніторингом та виявленням корупційних процесів як в органах влади, так і в інших державних чи освітніх структурах. Вплив на виборчий процес може бути у вигляді моніторингу прозорості виборів та передвиборчих кампаній кандидатів. Створення нових політичних сил не виявлено.

4.  Ключові зміни у структурі правоохоронних органів (МВС, Прокуратура, СБУ) та судовій гілці влади

12 березня 2014 року на посаду начальника СБУ у Тернопільській області було призначено Юлика Івана Володимировича. Новий керівник до цього призначення був полковником на пенсії та багато років працював першим заступником начальника Управління СБУ в Тернопільській області. Зазначимо, що в ЗМІ неодноразово з’являлася інформація про те, що цю кандидатуру на посаду керівника обласного СБУ підтримували і «свободівці», і «Ударівці», однак офіційного підтвердження цим словам ніхто з лідерів осередків партій не давав.

10 квітня 2014 р. на посаду начальника УМВС заступив Облещук Василь Корнелійович, у минулому – заступник начальника, начальник міліції громадської безпеки УМВС України в Тернопільській області. ДАІ області продовжує очолювати призначений на цю посаду у травні 2012 р. Матрифало Андрій Васильович.

15 березня 2014 р. новим прокурором області став Юрій Гулкевич, стаж роботи якого в органах прокуратури налічує 15 років. До призначення, Ю. Гулкевич працював на посадах прокурора Бучацького району та першого заступника прокурора області.

5.  Позиціонування депутатів Верховної Ради України від області

З 8 депутатів Верховної Ради від області жоден не змінив свою пратійну чи фракційну приналежність у результаті подій Євромайдану. Четверо з них перебувають у лавах фракції ВО «Батьківщина» (В. Бойко, М. Апостол, І. Стойко, В. Деревляний), троє – ВО «Свобода» (О. Кайда, М. Головко, О. Сиротюк), один – член «УДАРу» (І. Побер)(Див. табл. 2).

6.  Наявність у регіоні конфліктів (політичних, економічних, соціальних, військових), які можуть мати вплив на перебіг виборчої кампанії.

Можна засвідчити наявність певних політичних конфліктів у Тернопільському регіоні. Так, 27 лютого 2014 р. рішеннями Тернопільської міської ради та Тернопільської обласної ради була заборонена діяльність і використання символіки Партії регіонів та Комуністичної партії України як таких, що суперечать національним інтересам та порушують права і свободи громадян України. Окрім того, під час Майдану були конфлікти між екс-головою ТОДА (В.А. Хоптяном) та депутатами обласної ради від фракції ВО «Свобода» (зокрема, В. Стаюрою), а під час самої революції можна було спостерігати за конфліктними ситуаціями і суперечками, що неодноразово виникали між представниками різних політичних партій та громадою.

7.  Структура медіа-ринку в області і як змінився інформаційний простір регіону після подій Євромайдану

Медіа-ринок Тернопільської області складається із таких основних сегментів, як: телебачення, радіомовлення, преса, а також Інтернет-ресурси. Окрім того, важливу роль в інформаційному просторі Тернопільщини відіграють соціальні мережі. Як приклад, найпопулярніша місцева група мереж Вконтакті та Фейсбук «Від Тарнополя до Тернополя», кількість підписників якої налічує близько 110 тисяч.

Наймасовішою газетою краю, тираж якої перевищує наклади всіх решти місцевих видань, і надалі залишається «Вільне життя». Окрім того, останнім часом зросла кількість читачів видання «Домашня газета», видання від пресової агенції «Вільне життя». Вже який рік поспіль не здає своїх позицій і газета «Свобода», яка за тиражованістю є другою в області. Загалом у місті видається більше десятка газет.

У Тернополі працюють обласна державна телерадіокомпанія (телеканал «ТТБ», радіо «Лад» і «Говорить Тернопіль») і два приватні телеканали: «TV-4», «ІНТБ». Також є дві комерційні радіостанції: «УХ-радіо» («Українська хвиля») і «Радіо Такт».

За останні чотири місяці відбулося багато змін, які не оминули і засоби масової інформації в області. Зокрема, щезли відверто провладні пропагандистські газети (наприклад, щоденна газета «Взгляд», фінансування якої пов’язували з Сергієм Арбузовим), які розповсюджувалися через газетні кіоски та за підпискою. Окрім того, у соціальних мережах були створені численні сторінки, присвячені революції в Україні, які також були джерелом інформації для жителів Тернопільщини.

8.  Зміни у структурах власності основних бізнес-груп регіону

Значних змін у структурах власності у регіоні не зафіксовано. Однак за період антивладних протестів революції постраждав бізнес деяких підприємців, зокрема пов’язаних з колишньою провладною партією. Так, у лютому 2014 р. у центрі Тернополя був пошкоджений магазин «Родинна ковбаска», окрім того, був спалений магазин автоприладдя АТЛ(що могло бути здійснене з метою усунення конкурентів).

9.  Позиція місцевих політичних еліт щодо подій Євромайдану та позачергових президентських виборів

В цілому, місцеві політики висловлювали позитивне ставлення до Євромайдану, підтримували мітингувальників та закликали виходити на Майдан. Основними організаторами місцевого Євромайдану серед політиків були представники ВО «Свобода»: Володимир Стаюра та Марія Чашка. На Народних Віче також можна було побачити інших представників цієї політичної сили від міської, обласної ради, ВРУ. Імена депутатів, які продовжували ігнорувати волю громади і не підтримували Євромайдан були вивішені на місцевому «Стовпі ганьби».

 

Політична карта Тернопільської області

 

 

Таблиця 1: Партійність керівників органів влади

АТО (область, місто район) Голова Держадміністрації (обласної, районної) Голова Ради (обласної, районної) Примітки
ПІП голови Партійність голови ПІП голови Партійність голови
Тернопільська область Сиротюк Олег Мирославович(Від 2.03.14р.) ВО «Свобода» Хомінець Василь Петрович(Від 31.10.13р.) ВО «Свобода»
Тернопільський район Вакантна посада Дідух Василь Степанович ПП «Наша Україна»
Бережанський район Калинюк  Василь Михайлович (від 04.04.2014) ВО «Батьківщина» НімкоВасиль Романович

 

Українська народна партія
Борщівський район Вакантна посада РоздольськийЯрослав

Володимирович

 

Позапартійний
Бучацький район Вонсяк Василь Богданович (від 04.04.2014) ВО «Свобода» Михайлів Олег Михайлович ВО «Батьківщина»
Гусятинський район Аніловський Ігор Йосипович (від 04.04.2014) ВО «Батьківщина» Хоптян Надія Андріївна Партія регіонів
Заліщицький район Шипітка Борис Іванович (від 04.04.2014) Станом на 2010 р. – член Демократичної партії України Дрозд Іван Петрович Партія регіонів
Збаразький район Вакантна посада Розвадовська Надія Іванівна Партія регіонів
Зборівський район Вакантна посада Тарковський Віктор Володимирович ВО «Батьківщина»
Козівський район Лазарчук Олександр Васильович ВО «Свобода» Репела Петро Йосипович ВО «Батьківщина»
Кременецький район Вакантна посада Гуславький Андрій Андрійович Партія регіонів
Лановецький район Вакантна посада Блажейчук Олександр Павлович Партія регіонів
Монастириський район Вакантна посада Данилюк Володимир Петрович ВО «Батьківщина»
Підволочиський район Вакантна посада Городницький Володимир Андрійович Партія регіонів
Підгаєцький район Вакантна посада Баран Ірина Петрівна ВО «Батьківщина»
Теребовлянський район Вакантна посада Попко Василь Петрович ВО «Батьківщина»
Чортківський район Вакантна посада Чортківський Роман Володимирович ПП «Наша Україна»
Шумський район Вакантна посада Грушко Віталій Георгійович Партія регіонів
АТО (місто обласного підпорядкування) Міський голова Секретар ради  
ПІП голови Партійність голови ПІП секретаря Партійність секретаря  
Тернопільська міська рада Надал Сергій Віталійович ВО «Свобода» Турський Ігор Володимирович ВО «Свобода»  
Бережанська міська рада Музичка Володимир Ярославович ВО «Батьківщина» Соломеїна Богданна Євгенівна Українська народна партія  
Борщівська          міська рада Башняк Іван Степанович Українська народна партія Байкалюк Людмила Степанівна дані відсутні  
Бучацька міська рада Мосціпан Йосиф Михайлович ВО «Батьківщина» Чук Анатолій Олексійович  ВО «Батьківщина»  
Копичинецька міська рада Пеляк Володимир Стефанович ВО «Батьківщина» Тригуба Анатолій Романович Позапартійний  
Хоростківська міська рада Олійник Ганна Семенівна Позапартійна Купчак Галина Володимирівна(інф. від 14.01.2011) невідомо
Заліщицька міська рада Бенев’ят Володимир Станіславович ПП «Наша Україна» Миронюк Степан Богданович ВО «Батьківщина»  
Збаразька міська рада Бочаров Михайло Григорович Позапартійний (балотувався за підтримки ПР) Пелих Оксана Зіновіївна  ВО «Батьківщина» (дані УДС ГУДСУ від 14.01.2011) 
Зборівська міська рада Шевчук Олексій Панасович «Народна Партія» Вербіцький Андрій Ярославович ВО «Батьківщина»  
Почаївська міська рада Іванюк Олег Петрович Позапартійний(балотувався за підтримки ПП «Наша Україна») Онук Любов Сергіївна(від 31.10.2010) Партія регіонів  
Кременецька міська рада Ковальчук Олексій Андрійович ПП «УДАР»Балотувався  як позапартійний за підтримки ПП «Сильна Україна» Сімчук Сергій Ростиславович ВО «Батьківщина» («Фронт Змін»)  
Лановецька міська рада Ткачук Іван Панфілович ПП «Наша Україна» Носик Олександра Вікторовича ВО «Батьківщина»  
Монастириська міська рада Геда Володимир Михайлович Позапартійний  Грабар Леся Антонівна Позапартійна  
Скалатська міська рада Станьковська Наталія Михайлівна ПП «Наша Україна» Супінська Лілія Федорівна ВО «Батьківщина»  
Підгаєцька міська рада Левкович Тетяна Володимирівна ВО «Батьківщина» Пшеничняк Галина Юліанівна Позапартійна  
Теребовлянська міська рада Поперечний Сергій Іванович ВО «Свобода» Заноз Тетяна Тарасівна ВО «Свобода»  
Чортківська міська рада Вербіцький Михайло Володимирович Українська республіканська партія “Собор Бевз Михайло Іванович Українська республіканська партія “Собор  
Шумська міська рада Плетюк Володимир Євгенович ВО «Батьківщина» («Фронт Змін») Павленко Людмила Василівна ВО «Батьківщина» («Фронт Змін»)  

 

 

Таблиця 2:  Депутати Верховної Ради України від області

ПІБ депутата Фракція/партійність Примітки
1 Кайда Олексій Петрович ВО «Свобода» Екс-голова Тернопільської обласної ради
2 Головко Михайло Йосифович ВО «Свобода»
3 Бойко Володимир Богданович ВО «Батьківщина»
4 Апостол Михайло Володимирович ВО «Батьківщина»
5 Стойко Іван Михайлович ВО «Батьківщина»
6 Сиротюк Олег Мирославович ВО «Свобода» Призначений головою Тернопільської ОДА, 17.03. 2014 склав мандат
7 Побер Ігор Миколайович «УДАР»
8 Деревляний Василь Тимофійович ВО «Батьківщина»

 

Опора

Коментарі вимкнені.