Смарагдових качок вигідно утримувати ще й тому, що вони не хворіють, — Анатолій Рудакевич із Тернопільського району

Анатолій Рудакевич із села Драганівка Тернопільського району у своїй господі розводить різноманітні породи курей і кролів. Та найбільша його гордість – смарагдові качки, яких ще називають каюгами. Завдяки своєму оригінальному забарвленню вони є чудовою окрасою подвір’я.

Свою назву птахи отримали від озера Каюга, що неподалік Нью-Йорка. Підопічні Анатолія родом із Рівенщини. Кілька років тому на виставці у Тернополі чоловік придбав каюг у тамтешнього господаря. «Найперше, що кинулося мені в очі – чорне оперення із блискучим зеленим відтінком у качура, – розповідає Анатолій. – У качки колір лапок і дзьоб також чорного кольору, а в селезня – оливково-зелений». 

Восени каюги-самці заважують до двох із половиною кілограмів, самки – на кілограм менше. Навесні качки втрачають вагу, тож цієї пори потребують більше кормів, заправлених крейдою, яка є джерелом кальцію. Загалом, як зауважує господар, каюги досить невибагливі у харчах. Їхнє утримання потребує мало часу і турботи. Перші три тижні життя годує їх, як і іншу птицю, стартовим комбікормом. Потім змінює його на зерно пшениці, соняшника та кукурудзи, змішане з вареною картоплею. Зерно господар радить перемелювати, тому що в цільному вигляді воно дає велике навантаження на печінку. Відтак птиця падає на ноги і починає хворіти.

– Смарагдових качок вигідно утримувати ще й тому, що вони не хворіють та не бояться снігу і морозів, – розповідає Анатолій Рудакевич. – Хоч каюги важать мало, однак не літають. Тому їх сміливо можна випускати на подвір’я чи на вигін. До речі, ці птахи дуже люблять волю і воду. Якщо неподалік є річка і долина, то там вони можуть перебувати весь день. А от приручити каюг важко – ця порода дуже полохлива і криклива. Серед усіх качок смарагдові найбільш голосисті. 

Несуться самки-каюги тричі в рік. За цей час дають до вісімдесяти яєць. На початку яйцекладки вони мають чорний вигляд, а згодом світлішають. Виводити каченят найкраще в інкубаторі. Після народження кілька днів їх слід обігрівати лампою. 

«М’ясо смарагдових качок смачне, але його краще вживати печеним, – каже драганівський господар. – Утім традиційно цю декоративну породу птиці розводять не для отримання м’яса чи яєць, а заради краси». 

Марія БЕЗКОРОВАЙНА

Газета “Сільський господар плюс”

Коментарі вимкнені.