Степан Барна: З 1 вересня понад 12 тисяч першачків будуть навчатися в абсолютно нових класах
За останніх кілька років в галузі освіти було зроблено чимало. Зокрема, вирішено проблематику шкіл, які були просто непридатні для надання якісних освітніх послуг. Саме з цієї тези розпочав прес-конференцію щодо запровадження в області стандартів Нової української школи голова Тернопільської ОДА Степан Барна.
Він поінформував, що за кошти Державного фонду регіонального розвитку у 2017 році на Тернопільщині реалізували 24 інвестиційні об’єкти на суму більше 43 млн. грн., відкрили дві нові школи І-ІІ ступенів у селі Соколів Теребовлянського району та Горигляди Монастириського району, а також плавальний басейн у Козові.
«За рахунок субвенції з Державного бюджету ми покращили умови навчання в 70-ти закладах загальної середньої освіти ОТГ на суму понад 44,5 млн. грн. За рахунок субвенцій соціально-економічного розвитку на суму понад 39 млн. грн. покращили матеріально-технічну базу у 88-ми закладах освіти. В переважній більшості це кошти, які залучаються за участі депутатів Верховної ради України від Тернопільщини Романа Заставного, Ігоря Побера, Миколи Люшняка, Тараса Юрика, Олега Барни. Також відремонтували 48 шкільних приміщень, дахи у 50 закладах освіти, 20 систем опалення, 41 котельню/паливні. Замінили на енергозберігаючі 510 дверей та 3 150 вікон. Це є той визначальний комплекс заходів, котрий дозволив вирішити цілу низку проблем, від яких залежить, чи тепер там комфортно навчатися дітям, чи навпаки», – підбив підсумки року, що минув, в освітній сфері Степан Барна.
Фінансування освіти
За словами голови ОДА, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №929-р область отримала майже 26 млн. грн. З цих коштів понад 4,5 млн. грн. спрямують на придбання персональних комп’ютерів/ноутбуків та техніки для друкування, копіювання, сканування та ламінування з витратними матеріалами для початкової школи, понад 12 млн. грн. – на оснащення кабінетів природничо-математичного циклу, понад 7 млн. грн. – на придбання шкільних автобусів, 1 млн. 200 тис. грн. – на придбання обладнання для інноваційного навчально-тренінгового класу, 363 тис. грн. – для придбання пристроїв для програвання компакт – дисків із звуковим записом для підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання.
«Маємо також залишок освітньої субвенції з минулого року в розмірі 25 млн. грн., що також буде розподілено на придбання комп’ютерної техніки та оснащення кабінетів», – додав Степан Барна.
Нова українська школа – новий освітній простір
Фінансування Нової української школи в області буде здійснюватися відповідно до постанови Кабміну від 4 квітня 2018 року №237 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа». На здійснення цих заходів виділено 49,5 млн. грн. З них 34 млн. грн. – це кошти, котрі чітко підуть на новий освітній простір навчальних закладів Тернопільщини.
«Розподіл буде здійснюватися наступним чином: 40% коштів – на закупівлю дидактичного матеріалу для 1 класу, 40% – на закупівлю сучасних меблів для початкових класів НУШ, 20% – на закупівлю комп’ютерного обладнання для початкових класів НУШ. Решта 15 млн. грн. – на перепідготовку тренерів-педагогів, підвищення кваліфікації вчителів початкової школи, які навчатимуть учнів перших класів у 2018/2019 і 2019/2020 навчальних роках», – повідомив голова ОДА.
4 експериментальні школи
У контексті реформування освіти рухаємося від предметоцентризму до дитиноцентризму. В цьому напрямі зроблено акцент на переобладнанні 785 перших класів, у яких навчатимуться 12 256 учнів.
«Впровадження Нової української школи – це новий стандарт початкової освіти, який пілотується уже у 2017/2018 навчальних роках у понад сотні шкіл України. У Тернопільській області участь у проекті беруть – Збаразька ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Козівська ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Підволочиська ЗОШ І-ІІІ ст. та Чортківська ЗОШ І-ІІІ ст. №7. Також на регіональному рівні бере участь в експерименті Шумська ЗОШ І-ІІІ ст. №1. А з 1 вересня в абсолютно нових класах вже навчатимуться понад 12 тисяч першачків», – запевнив Степан Барна.
Він також нагадав, що 12 квітня 4 школи, які беруть участь в експерименті, отримали ігрові набори LEGO. А в травні всі перші класи на новий навчальний рік також безкоштовно отримають 2 типи наборів LEGO: шість цеглинок на кожного першокласника та LEGO Play Box на кожен перший клас.
Опорні школи
«Ми чітко розуміємо, що без комплексного підходу до реалізації освітньої реформи нам не обійтися, тому працюємо за багатьма напрямами. Зокрема, процес створення опорних закладів освіти розпочався у 2016 році. Ми почали із 12 закладів. Тепер уже, на початку 2018-го, говоримо про 27 опорних шкіл та 68 філій. Щонайменше 4 млн. грн. вкладається з Державного бюджету у створення кожної опорної школи. Опорна школа сама має приймати рішення на що їй спрямовувати кошти, чи то на енергоефективні заходи, чи купувати шкільний автобус, чи облаштовувати сучасні кабінети фізики, біології, хімії, інформатики, що, у свою чергу, дасть можливість отримати якісні освітні послуги. Сам факт, що збільшується кількість опорних шкіл говорить про те, що реформа і кроки, які ми здійснюємо в цьому напрямі, є позитивними», – підкреслив Степан Барна.
Інклюзивна освіта
В області також не залишають поза увагою дітей, які потребують особливої уваги. Так, у 2016/2017 навчальному році було утворено 44 інклюзивних класи, де навчалися 74 дитини з особливими освітніми потребами. У 2017/2018 навчальному році уже працюють 96 інклюзивних класів, які охоплюють 140 дітей з особливими освітніми потребами. У 2018/2019 навчальному році функціонуватимуть 20 інклюзивно-ресурсних центрів, що надаватимуть корекційно-розвиткові послуги 13 062 дітям.
Шкільні автобуси
Окремим елементом освітнього процесу є забезпечення доступності, переконаний очільник Тернопільщини. Ця доступність характеризується двома складовими: наявністю транспорту та нормальними дорогами.
«У 2016 році ми закупили 42 автобуси (50 млн. 160 тис. грн.), у 2017-ому – 4-ри (4 млн. 730 тис. грн.) та у 2018 році – 1 автобус (виділено ще 7 млн. 320 тис. грн.). 12 автобусів, що були направлені в зону АТО, повернуто в заклади освіти. Водночас, ми заохочуємо органи місцевого самоврядування до співпраці, щоб можна було придбати автобуси на умовах співфінансування 30% із місцевого бюджету та 70% із державного бюджету», – зауважив Степан Барна.
Професійно-технічна освіта
Ще одним важливим акцентом у розвитку освітньої галузі є професійно-технічна освіта. Сьогодні в області основне завдання – це її модернізація шляхом діяльності сучасних навчально-практичних центрів за галузевим спрямуванням, а також впровадження проектів державно-приватного партнерства.
«У 2017 році ми спрямували 2 млн. 330 тис. грн. на відкриття двох навчально-практичних центрів «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування» у Чортківському ВПУ та «Швачка. Кравець. Закрійник» у Кременецькому професійному ліцеї. За кошти інвесторів НПЦ з вивчення будівельних технологій фірми «Снєжка-Україна» на базі Тернопільського ВПУ №4 ім. М. Паращука. Сьогодні нам потрібно готувати та випускати спеціалістів, яких потребує ринок праці, адже тоді випускники будуть мати роботу та не шукатимуть заробітків за кордоном», – підсував очільник Тернопільщини.
Коментарі вимкнені.