Хто і чому довірив прибирання Тернополя фірмі-«бомжу» з кримінальним минулим?
Тернополяни донині не шкодують критики на адресу міського голови і чиновників, які проявили свою некомпетентність під час снігового колапсу, що виморював містян протягом минулого тижня. Люди вимагають покарати винних, дехто навіть пропонував відправити у відставку безпосередньо Сергія Надала. Останній визнав, що «якісно не працювали всі», але найбільше, принаймні словесно, перепало фірмі ТОВ «Теркомуналсервіс», що власне мала, як переможець тендеру, прибирати Тернопіль. Її якраз і звинуватив у всіх своїх бідах горе-господарник Сергій Віталійович.
Орендують комунальне майно задарма
Можливо, якби не раптова листопадова зима, ТОВ «Теркомуналсервіс» і надалі обслуговувало місто тихо-мирно. Хоча як обслуговувало, то, швидше, молилося, щоб сніг якщо і падав, то малими порціями, бо розчищати його фірмі, як виявилось, просто нічим. Завдяки комісії у складі депутатів, чиновників та громадських активістів, яка була створена для того, щоб розібратися у ситуації, знайти винних у сніговому колапсі, назовні «полізло» чимало цікавих фактів і безпосередньо про саму фірму-підрядника, і про роботу муніципалітету загалом. Шоковані були й журналісти «Номер один» під час підготовки даного матеріалу, адже те, що вдалось дізнатися про фірму, не вкладається в рамки здорового глузду.Та про все по порядку.
ТОВ «Теркомуналсервіс»,яке мало б рятувати Тернопіль від снігу, як виявилось, бідне як церковна миша. Ми, звісно, іронізуємо. Її власники отримували мільйони з міського бюджету впродовж кількох років. Однак ні своєї техніки, ні землі, ні приміщень ТОВ не має. Мало того, за ним тягнеться шлейф кримінальних проваджень, які дивним чином «прикривають».
– Перший, хто винен у ситуації, яка сталася, – це тендерний комітет. Причому не просто пан Лесів (начальник управління ЖКГ,- авт.), а всі, хто в нього входить, усі, хто підписував протокол. До прикладу, проходить тендер. Є два подання: одне, дешевше, від «Теркомуналсервісу» на 15 млн. грн., інше – дорожче. Наприклад, «Техно-буд-центр» подає пропозицію на 2 млн. грн. дорожчу і, разом з тим, має свою базу, складські приміщення, техніку. Дивимося тепер на «Теркомуналсервіс», який має все виключно в оренді. Ні в кого не виникло запитання, чому в них ціна менша? Бо якщо у тебе в оренді техніка, офіс, складські приміщення, то логічно, що в такої фірми затратна частина мала би бути більшою, ніж у того, хто ці всі речі має у власності. Це ж логічно,- каже місцевий правник Олена Степанова.
Жінка не розуміє, чому нікого з тендерного комітету це не насторожило і як вони могли довірити місто фірмі, за спиною у якої нічого свого немає?
– Попередні роки їм щастило, бо не було такої зими. Та, попри це, ніхто не відмінусовував суми договору. І хоч зими як такої не було, гроші ж отримували в повному обсязі. Тобто 17 млн. грн. За що? –запитуєпані Степанова. – Куди вони їх діли? Якби їх витратили на закупівлю спецтехніки, то у нас зараз не було б такого колапсу. Звичайно, закон не змушує прискіпливо ставитися до тендеру, але й не забороняє. Для цього потрібно мати внутрішню волю, якої, на жаль, ніхто з тендерного комітету не проявив.
До речі, в цій історії є ще один цікавий момент. «Теркомуналсервіс» орендує комунальну техніку. Ту саму техніку, яку свого часу вилучили у комунального підприємства МШЕД після його ліквідації. Більше того, орендує цю техніку «Теркомуналсервіс» на (увага!) безоплатній основі. Чудова «схема», чи не так? Фірма подає свою заявку на тендер, при цьому задарма користується комунальним майном і за наші з вами податки обіцяє чемно прибирати місто.
– Начальник управління ЖКГ підтвердив, що комунальну техніку, якою раніше володівМШЕД, надали «Теркомуналсервісу» на безоплатній основі. Гарно, правда ж? Я теж можу так прийти і сказати, щоб дали мені техніку задарма, її заправлю, місто вам розчищу і за це візьму великі гроші, – обурюється О. Степанова.
Мало того, «Теркомуналсервіс» орендує ще й ділянку на території тролейбусного депо, за яку боргує уже понад 150 тис. грн. Комунальне підприємство неодноразово зверталося до суду, щоб «вибити» з фірми свої гроші. Та поки що, за словами депутата міськради, заступника директора КП «Тернопільелектротранс» Святослава Півторака, віз і досі там.
Кримінальний шлейф
За що отримує такі привілеї та поблажки збоку міських чиновників «Теркомуналсервіс», можна лише припускати та здогадуватись. Прямих доказів немає, але навіть тернополянин, який не розбирається у тендерах, зрозуміє, що тут щось «не грає».
– Протягом трьох років ми працювали з цією фірмою і якихось значних проблем не виникало. Завдяки їхній роботі місто зайняло друге місце по чистоті прибирання, – запевняв міський голова Сергій Надал.
Так, так, Сергію Віталійовичу, труднощів не було, та чомусь кримінальні справи по «Теркомуналсервісу» відкривалися одна за одною, а згодом «успішно» зникали з поля зору.
– Кримінальні справи, які стосувалися «Теркомуналсервісу», закриті. Хоча всі вони були порушені за моєю заявою, однак жодної офіційної інформації, що ці справи закриті, я не отримувала. Тому писатиму про клопотання на ознайомлення з рішенням суду та клопотання про скасування постанови слідчого, аби справи відновили. Правоохоронці виявили, що є порушення збоку фірми на двісті-триста тисяч гривень, але вони подали лише господарський позов на відшкодування. Проте мали нести відповідальність за порушення і чиновники міської ради. Чому начальник відділу технагляду пан Вітик підписав акти виконаних робіт, якщо вони були сумнівні? Чому гроші були перераховані?- запитує Олена Степанова.
До речі, одна справа стосувалася Малашівського сміттєзвалища, рекультивацією якого займалося теж ТОВ «Теркомуналсервіс». Правоохоронці виявили, що фірма переоцінила свої роботи як мінімум на двісті тисяч гривень: мала виконати один перелік робіт, у результаті кілька пунктів із плану «опустила». Та наразі цю справу, як і ряд інших, просто закрили.
Правник Олена Степанова пояснює, що позов зі штрафними санкціями, який зараз погрожує подати Надал на фірму через невиконання робіт, може просто «зависнути» у повітрі, адже взяти у ТОВ «Теркомуналсервіс» нічого!
– Навіть якщо будуть рішення судів про стягнення тих чи інших коштів з «Теркомуналсервісу», з нього ж нема що взяти. Фірма не має жодного рухомого чи нерухомого майна. Якби це була потужна фірма, яка не виконала умов договору та спричинила збитки місту, то при подачі позову до суду можна заарештувати майно на суму, що передбаченау позові. А тут як?- продовжує п. Степанова.
Тернопільські чи луцькі?
Мабуть, читаючи все вищесказане, вже неодноразово виникали запитання: як цю фірму взагалі допустили до прибирання нашого міста? Тим паче, що ТОВ «Теркомуналсервіс» доволі молоде (зареєстроване у жовтні 2014 року), проте легко зайшло на тернопільський ринок, вигравши конкурс на прибирання у 2015 році. Не маючи за спиною як такого досвіду у прибиранні, вона отримала 17 млн. бюджетних гривень на те, щоб робити місто охайним.
Дійсно, фірма ТОВ «Теркомуналсервіс» зареєстрована у Тернополі в офісному приміщенні на вул. Крушельницької. Там же зареєстровано ще дві фірми – це ТОВ «Тернопіль Комунал Сервіс» та ТОВ «Територіальний комунальний сервіс». Власниками трьох вищезгаданих фірм є такий собі Ігор Швець.
Через бізнес-пошукову систему від компанії Youcontrol, журналісти «Номер один» дізналися, що пан Швець прописаний у місті Луцьку і поза трьома майже ідентичними за назвою фірмами в Тернополі, він ще має три у Луцьку, які теж, за документами, займаються прибиранням.
Це, звісно, законом не заборонено, хоча і насторожує. Ще більш цікавою видається персона керівника шести фірм під егідою пана Швеця – Віктора Сироватки. Цей чоловік за документами є і керівником ТОВ «Теркомуналсервіс», проте його чомусь, окрім групи «обраних» осіб, ніхто в нашому місті не бачив. Зокрема, заступник міського голови Владислав Стемковський, який донедавна курував сферу ЖКГ, каже, що не знає, як виглядає той Сироватка. І це при тому, що фірма працює в нас третій рік.
Не бачили його і патрульні поліцейські, які понад тиждень вишукують Сироватку, аби зі свого боку також покарати фірму за невиконання умов тендеру. Безрезультатно. Лише міський голова переконує, що спілкувався з керівником «Теркомуналсервісу» постійно. І раніше таких проблем з ним не було.
Полетіли голови
Доказів того, що фірма повністю провалила роботу з прибирання Тернополя, більш ніж достатньо, але розірвати угоду з нею чиновники не можуть.
– На сьогоднішній день є діюча угода, тому ми змушені працювати з «Теркомуналсервісом». Але більше ці люди в Тернополі працювати не зможуть, і ми вже сьогодні шукаємо законні підстави, щоб оформити документи з тими підприємствами, які допомагали місту протягом минулого тижня та можуть професійно утримувати місто,- переконує громаду міський голова Сергій Надал.
Очевидно, що така відповідь не влаштовує тернополян, тому Сергій Віталійович вирішив «закривати» тили чужою кров’ю, аби бодай якось відвести суспільний гнів від повністю провальної роботи.
Зокрема, «підрізав крила» Надал своєму кількарічному заступнику Владиславу Стемковському, позбавивши його кураторства над управлінням ЖКГ. Другим «пішов» безпосередньо начальник управління жиллово-комунального господарства Микола Лесів, якого в кулуарах ради називають вірним «солдатом» мера. Він не раз говорив: «Якщо мер попросить зі скелі стрибнути – я це зроблю!». Пан Лесів написав заяву на звільнення сам, зачитавши її під час спільної наради керівників управлінь.
– Що вдалося, те вдалося. Думаю, якби на моєму місці був інший начальник управління, більше б він зробити не міг,- заявив Микола Лесів.
За інформацією наших журналістів, Микола Федорович мав стати показовою «жертвою», аби відвести удар від інших важливіших гравців. Зокрема, від начальника відділу технагляду Олега Вітика, який мав би перевіряти та контролювати техніку.
Вітик, до речі, юридично підконтрольний безпосередньо міському голові. Тобто ні Лесів, не Стемковський як такого впливу на нього не мають. Тому, якщо стоятиме питання про його звільнення, Надал впиратиметься руками й ногами. Як і боронитиме міський очільник начальника управління транспорту Ігоря Мединського. До нього в тернополян теж чимало претензій з приводу руху маршрутного таксі. Хоча коли перед мером стоятиме вибір: власна репутація чи чиясь посада, він готовий іти по головах, аби врятувати своє ім’я хвацького господарника.
Що ж, сніг розчищати – це вам не бруківку стелити. Та, судячи з усього
вищесказано, хтось надмірно сприяв тому, аби саме «Теркомуналсервіс» вигрававпостійно тендери. Цей «хтось» і дав зелене світло на те, щоб техніку МШЕДувіддали на безоплатній основі, і за ділянку на території КП «Тернопільеклетротранс» не платили.
– Я це вважаю саботажем. Ми тиждень часу говоримо про негатив убік власника, всі його «пилососять», а він не намагається ні кроку зробити, щоб виправитися, – каже Сергій Надал.
Та, погодьтеся, важко повірити, що фірма, яку роками нахвалював Надал, раптом здає позиції. Судячи зісказаного, здавати було просто нічого: техніка стара (МШЕДівська), ряд судових позовів, власного майна немає, купа боргів. У такій ситуації хіба до прибирання снігу?
Журналісти «Номер один» вважають, що в цій сніговій катавасії в першу чергу мають понести відповідальність усі (звільнення, догани), хто допустив «Теркомуналсервіс» на місцевий ринок, хто довірив їм наше місто. Разом з тим, звертаємося до правоохоронних органів ще раз підняти всі раніше «прикриті» судові справи, в яких фігурує як «Теркомуналсервіс», так і фірми-копії. Та, зі свого боку, зробити все можливе, аби винуватці снігового колапсу понесли реальне покарання.
Тетяна Колеснік
Дуже гарне розслідування але впевнений до суду не дійде так заведено в нашій державі і нікого не посадять на жаль