Тернопільщина в режимі бойової готовності – повертається давно забутий вірус
Щоправда, арсенал зброї для боротьби з вірусами грипу у медиків невеликий. Поки ситуація із захворюваністю на грип в області стабільна. Показник захворюваності удвічі менший епідемічного порогу, зазначає начальник управління Держсанепідслужби в Тернопільській області Володимир Паничев. Разом з тим епідеміологи прогнозують ріс захворюваності. Протягом сезону, на їхню думку, захворіє 110-115 тис. жителів області.
Показник удвічі менший за пороговий
Ріст захворюваності на гострі респіраторні інфекції медики Тернопільщини почали фіксувати кілька тижнів тому. З початком навчального року та зі зміною погодних умов показник захворюваності на інфекційні захворювання поповз угору. Наразі ситуація залишається стабільною, та оминути епідемію цього року Тернопільщині навряд чи вдасться. Сприяє цьому відсутність епідемії у два попередні роки.
– Грип та грипоподібні захворювання мають повітряно-крапельний механізм передачі, який дуже активно реалізується у період зміни погодних умов та у замкнутих колективах. З моменту епідемії каліфорнійського грипу Тернопільщина не припиняла щоденного моніторингу захворюваності. Його підсумки проводяться щотижнево. Фактичні показники захворюваності порівнюються з показниками, визначеними для кожної території. Оцінка цих даних дозволяє зробити висновки про стан інфекційної захворюваності. Протягом 40-го тижня в області офіційно зареєстровано 1604 випадки грипоподібних захворювань. З них 847 випадків у місті Тернополі. Діти до 18 років із числа хворих становлять 882 особи. Питома вага дітей у структурі захворюваності становить майже 55%. Фактичні рівні захворюваності вираховуються у відносних показниках за тиждень на 10 тис. населення. Протягом 40-го тижня цей показник склав 14,8, при пороговому для цього тижня 22,3. Тобто реальна захворюваність удвічі менша від допустимої норми, – розповідає Володимир Паничев.
Через грипоподібні захворювання станом на 12 жовтня на Тернопільщині госпіталізовано 119 осіб. Із них 68 – діти. Рівень захворюваності відповідає порі року і не сягає порогових значень. Загалом з початком осінньо-зимового періоду в області спостерігається зростання рівня захворюваності. За прогнозами епідеміологів, кількість хворих ростиме й надалі. Згодом можливий перехід в епідемію середньої інтенсивності та вище середньої.
За словами Володимира Паничева, протягом осінньо-зимового та весняного періодів 2012-2013 років в області на грипоподібні захворювання може перехворіти близько 110-115 тис. населення. На решті території України ситуація аналогічна. Традиційно у період епідемії середньої інтенсивності в Україні хворіє близько 10-13% населення. Таких показників варто очікувати і цього року.
На Тернопільщину повернеться давно забутий вірус
Цього сезону МОЗ прогнозує інтенсивну циркуляцію трьох штамів вірусу грипу. З двома населення уже знайоме, а ось з третім Тернопільщина уже давно не мала справи. Так уже склалося, що до мешканців Північної півкулі грип завжди приходить з Південної.
– Віруси, які є збудниками грипу, циркулюють у навколишньому середовищі постійно. Епідпроцес безмежний у просторі та часі. В залежності від обставин, інтенсивність цього процесу змінюється. Мешканці Північної півкулі у виграші від того, що віруси приходять до нас з Південної півкулі, адже, вивчаючи віруси, які спричиняють неблагополуччя та епідемії у Південній Африці, Австралії, Південній Америці, можна визначити їхню приналежність, напрацювати вакцину та застосувати її для запобігання епідускладнень. ВООЗ на епідсезон 2012-2013 року прогнозує циркуляцію вірусів грипу типу А – штам Вікторія з ендогенною формулою H3N2, вірус типу А – H1N1 (Каліфорнія) та вірус типу В – Вісконсан. Звісно, ніхто не виключає, що циркулюватимуть віруси, які викликали неблагополуччя у попередні роки. Та вони не робитимуть погоди – їхня інтенсивність буде доволі низькою, – заспокоює Володимир Паничев.
Вірус H1N1 уже циркулював на Тернопільщині у попередні три сезони і більшість населення вже мала з ним контакт. Значна кількість людей вже мають певний рівень імунного захисту від цього вірусу. Ризикуватимуть лише ті, хто протягом попередніх двох сезонів не зустрічався з цим вірусом, а таких є не більше 25%. Натомість боятися варто грипу типу А – Вікторія (H3N2), адже він на Тернопільщині вже давно не зустрічався. Це означає, що рівень колективного імунітету від цього штаму відносно низький. Саме цей вірус може формувати рівень захворюваності, який буде оцінений як епідемія, прогнозують медики. Натомість грип типу В не відзначається виникненням епідемічних ускладнень у межах великих територій. Він спричиняє групові захворювання у закритих колективах: школах, військовому середовищі тощо.
– Треба чітко розуміти, що не все, з чим ми матимемо справу у цьому сезоні, – грип. Як правило, у міжепідемічний період віруси грипу спричиняють лише 2-3% захворюваності від загального числа. Решта – віруси, які викликають гострі респіраторні інфекції. Дуже важливо розрізняти симптоми грипу та ГРВІ. Грип зазвичай характеризується більш тяжким перебігом і спричиняє серйозні ускладнення. Він особливо небезпечний для дітей, людей віком понад 65 років, людей із хронічною патологією. Для грипу характерні біль у м’язах, слабкість, підвищення температури, головний біль. Згодом на цьому фоні можуть з’явитися кашель та нежить. ГРВІ традиційно проходить у вигляді легкого нездужання, нежиті, кашлю, – каже керівник санепідслужби.
У Тернопіль ось-ось надійде вакцина
Нові штами вірусу не відзначаються великою кількістю летальних випадків. Утім така статистика існує виключно в Україні. Решту держав мислять по-іншому.
– Рівень смертності залежить від налагодження системи реєстрації летальних випадків. В Україні смертність від грипу за сезон складає п’ять-шість випадків. У США у період епідемії смертність може складати від 20 до 40 тис. осіб. Чому? Причина у різних підходах до реєстрації. Коли у США людина помирає від ускладнення грипу, скажімо, пневмонії, то випадок реєструється як смертність від грипу. В Україні працює стара радянська система. Якщо хворий помирає від пневмонії, то випадок реєструється як смертність від пневмонії. Причини її виникнення до уваги не беруться, – пояснює Володимир Паничев.
Аби недуга не вклала Вас у ліжко, Володимир Олександрович рекомендує застосовувати прості методи профілактики. Головний з них – здоровий спосіб життя, який включає здорове збалансоване харчування, здоровий сон, відсутність перевантаження, правильну організацію робочого дня, прогулянки на свіжому повітрі.
А ось зі специфічними методами профілактики ситуація складніша. Вакцини для профілактики грипу в аптечній мережі Тернополя поки немає. Їх тут очікують з дня на день. Поставки вакцин аптечна мережа здійснює за попередніми заявками. Людина, купуючи препарат, обов’язково повинна отримати чек із вказаними часом та датою продажу. Не пізніше двох діб вона має звернутися в поліклініку. Там медики оцінять придатність препарату і виконають вакцинацію. Аптечна мережа пропонуватиме вакцини голландського, французького, швейцарського та російського виробництва. Особисто Володимир Паничев надає перевагу французьким та швейцарським вакцинам. Він щороку вакцинується від грипу, і це, за його словами, дає позитивний результат. Індекс ефективності застосування вакцини, за даними виробників, становить 90%. Відповідно ймовірність підчепити грип після щеплення невелика. За попередньою інформацією, вартість однієї дози вакцини становить 70-90 грн. Медики рекомендують не економити на власному здоров’ї і, поки обставини дозволяють, зробити профілактичне щеплення.
Зоряна Гарасимів, «Номер один»
От яка Панічеву вигода з продажі вакцин?