Тернопільська податкова буде жорстокою заради земляків

Ринок підакцизних товарів – місце, де завжди велися спекуляції. За свідченнями дослідників, „вогняну воду” почали підробляти вже через десятиліття після її винаходу. Тому у різні часи, і в різних державах існували методи, які стримували споживання алкоголю, – від „сухого закону” до високої ціни, обмеження самогоноваріння тощо. Однак, як свідчать перевірки, проведені податковими органами, численні порушення у сфері виробництва й реалізації алкоголю та тютюну існують. Про законодавчі новації, які планується запровадити для протидії контрафакту, – наша розмова із першим заступником начальника – начальником відділу податкової міліції Тернопільської об’єднаної ДПІ Василем Громляком.

– Як часто доводиться виявляти нелегальний алкоголь?

– Більшість із нелегальних виробів, вилучених з тіньового обороту податковими міліціонерами, складають лікеро-горілчані товари, а це – 878,9 дал на загальну суму  майже 457 тис. грн., спирт – 7 дал на суму 3 тис. грн. та 5295 пачок сигарет на суму майже 54 тис. грн. Крім цього, виявлено 2 підпільні цехи, один з яких – по незаконному виробництву тютюнової продукції.

– Часто підпільно виготовлені алкогольні напої містять домішки, які можуть завдати шкоди здоров’ю. Адже, зазвичай, виробництво такої продукції здійснюється в антисанітарних умовах, без дотримання технології. Не кажучи вже про те, що скарбниця нашої держави зазнає втрат від ненадходження акцизного податку. Можливо, є потреба у жорсткіших методах щодо відповідальності за збут контрафакту?

– Думаю, так. Ідею жорсткішої відповідальності за реалізацію фальсифікату висувають і законодавці. Так, до другого читання у Верховній раді готується законопроект щодо кримінальної відповідальності за використання незаконно виготовлених отриманих або підроблених марок акцизного податку й голографічних захисних елементів під час продажу товарів. На законодавчому рівні пропонується запровадити кримінальну відповідальність і за збут акцизних марок. За це планується встановити покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до семи років. Якщо ж таке правопорушення буде вчинене повторно, то покаранням буде –позбавлення волі терміном від п’яти до десяти років з конфіскацією  майна. На мою думку, прийняття такого закону сприятиме підвищенню кримінально-правової охорони споживчого ринку та розвитку здорової конкуренції між суб’єктами господарювання.

– Які законодавчі ініціативи рекомендуються податковою службою, аби посилити контроль за продажем підакцизних товарів?

– З метою посилення контролю за продажем підакцизних товарів, податкова служба спільно з Мінфіном ініціює внесення змін до Податкового кодексу. Так, для виробників алкоголю та сигарет запроваджується авансова сплата акцизу та солідарна відповідальність (виробника та продавця) за контрафактну продукцію. Зауважу, що запропонована система не нова для ринку, підприємства горілчаної галузі вже оплачують акцизний податок під час одержання спирту, тобто до моменту реалізації товару. При продажу тютюнової продукції цього не робиться, що за фактом призводить до зловживань. Вважаю, що введення солідарної відповідальності за виробництво і збут підроблених тютюнових виробів дозволить обмежити ринок тютюнового контрафакту, який в останні роки має тенденцію до зростання.

– На що необхідно звернути увагу покупцю у першу чергу. Як розпізнати підробку, адже „майстерність” фальсифікаторів набула сьогодні такого високого рівня, що лише спеціально підготовлені фахівці можуть точно визначити контрафакт?

– Насамперед, місце придбання товару, найменші сумніви щодо зовнішнього вигляду пляшки, напою у ній, наклеєної акцизної марки повинні насторожити покупців. І, безперечно, ціна спиртного, нижча за мінімальну – мають стати сигналом, що перед вами, можливо, підробка. Іноді, саме ціна відіграє роль у виборі продукту. Проте слід завжди пам’ятати, що нелегальний продукт завдасть шкоди здоров’ю. То ж обирати між ощадливістю і здоров’ям доведеться кожному на власний розсуд.

До речі. За дев’ять місяців цього року фахівцями відділу податкової міліції Тернопільської об’єднаної ДПІ виявлено 22 злочини. З них 10 злочинів – за фактами ухилення від сплати податків, з яких 9 – із завданими державі збитками в особливо великих розмірах, ще 3 злочини – за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

До Державного бюджету фахівцями підрозділу мобілізовано 4,5 млн. грн., а також по 19 фактах упереджено незаконне відшкодування з бюджету податку на додану вартість на загальну суму 413,7 тис. грн.

Коментарі вимкнені.