У Тернопільському районі рак шийки матки на різних стадіях щороку виявляють у 6-8 жінок
Зазвичай у акушера-гінеколога обстежуються жінки дітородного віку та ті, які, згідно з професійними вимогами, мають хоч раз у рік проходити медичний огляд (учителі, медики, кухарі та ін.). Жінки, старші сорока років, відвідують лікаря-гінеколога лише тоді, коли мають певні симптоми захворювання. Проте, як зауважують медики, саме в цей період у деяких жінок найчастіше діагностують онкологію. Якщо виявити хворобу на ранній стадії, її можна успішно вилікувати. Тому так важливо виробити у кожної представниці прекрасної статі хорошу та корисну звичку — хоча б раз на рік проходити профілактичне обстеження у лікаря-гінеколога.
Про одне із найпоширеніших та найнебезпечніших захворювань жіночої статевої сфери — рак шийки матки — спілкуємося з лікарем акушером-гінекологом Тернопільської центральної районної лікарні Ольгою Ревою.
– Пані Ольго, яка статистика цього захворювання?
– В структурі онкозахворювань рак шийки матки займає 4-те місце після раку шлунку, органів дихання, шкіри та 2-ге місце після раку молочної залози у структурі жіночої онкології. Щороку у світі це небезпечне захворювання діагностують у 600 000 жінок. В Україні рак шийки матки виявляють у 7500 жінок, 2500 яких помирають (з них 500 — працездатного віку).
У Тернопільському районі рак шийки матки на різних стадіях щороку виявляють у 6-8 жінок. Нині 44 жінки району перебувають на обліку в лікаря-гінеколога. На жаль, були і летальні випадки.
– Які причини захворювання на рак шийки матки?
– Його спричинюють віруси. Зокрема – папілома вірус, особливо небезпечні його 16 та 18 типи, що можуть передаватися при незахищеному статевому контакті. Причиною захворювання можуть бути окремі види герпесу та інші інфекції.
– Які симптоми захворювання?
– Передусім, мають насторожити кровотечі, зокрема патологічні вагінальні, кровотечі між менструаціями, кровотечі та біль під час та після статевого акту, під час спринцювання, кровотеча в менопаузі тощо. Це свідчить, що хвороба вже прогресує.
– Тому жінки саме в цей час приходять на прийом до гінеколога?
– На жаль. На ранній стадії рак шийки матки виявляють при медичному огляді або у молодих жінок, які приходять на консультацію з приводу планування вагітності тощо. А симптом – це вже хвороба на стадії розвитку. Бо коли вона лише починається, жінка почувається здоровою, немає кровотеч та не відчуває болю.
– Тому не лише лікарі-гінекологи, а й інші спеціалісти часом вимагають у жінок щорічного обстеження у лікаря- гінеколога.
– Саме так. Адже рання діагностика та своєчасне лікування передракових станів зменшує захворюваність на рак шийки матки як мінімум у 20 разів. Обстеження, яке називають цитологією, — безболісне і триває кілька хвилин. Більшість жінок ми тішимо інформацією, що вони здорові. У такому випадку пацієнтки мають пройти таке обстеження лише через рік з метою профілактики.
У деякому матеріалі можуть бути виявлені так звані доброякісні зміни, які свідчать про наявність інфекції. Гінеколог призначає пацієнтці відповідне лікування, після якого цитологічне обстеження проводять ще раз, щоб впевнитись, що жінка здорова.
Наявність клітинної атипії у мазку є доказом передракового стану різного ступеня складності. Жінці, у якої виявлені атипові клітини, призначають додаткове обстеження — кольпоскопію з біопсією шийки матки та цервікального каналу.
Кольпоскопія — метод обстеження шийки матки при оптичному збільшенні, що дає змогу виявити найбільш змінені ділянки шийки матки та взяти фрагменти тканини для обстеження.
Біопсія — забір невеличкої (кілька міліметрів) частинки шийки матки, щоб встановити остаточний діагноз. Своєчасне виявлення папіломавірусної інфекції, інших запальних процесів жіночої статевої сфери, дисплазій шийки матки дає можливість запобігти розвитку раку шийки матки.
– Де можна пройти ці обстеження?
– У Тернопільській районній лікарні в кабінеті лікаря акушера-гінеколога. Наші спеціалісти мають високу кваліфікацію. Ми відвідуємо наукові конференції, де висвітлюють ці проблеми, тому маємо неоціненний світовий досвід, як виявляти та лікувати ці хвороби.
– Дякую, пані Ольго, за змістовну бесіду.
– Користуючись нагодою, хочу побажати нашим жінкам здоров’я, щастя, а до нас приходити лише з метою профілактики.
Спілкувалася Галина ЮРСА для газети Подільське слово
Коментарі вимкнені.