В Україні дешевше вмерти, ніж жити?
Ціни в аптеках «здуріли»: за останні кілька тижнів вартість більшості медикаментів зросла на 50 і навіть сто відсотків. Провізори пояснюють ситуацію «прив’язкою» ціни пігулок до курсу долара і євро, пацієнти припускають, що за всім стоїть кілька монополістів фармацевтичного ринку, які просто спекулюють на труднощах економічного «межичасся». А між тим пересічному українцеві грошей скоро не вистачатиме навіть на «тривіальний» валідол. «Учора зайшла в аптеку і очам не повірила: препарат, за який ще місяць тому віддавала 80 гривень, нині коштує 130! І це в одній iз найдешевших київських аптек. Але ж подорожчали не лише імпортні ліки, — цінники «перемальовують» у бік зростання навіть на препаратах вітчизняного виробництва», — обурюється колега.
Очільник уряду Арсенiй Яценюк доручив МОЗ перевірити медичні заклади щодо функціонування в них аптек і формування цін на ліки. Яценюк вважає неприпустимим, коли адміністрація закладу, користуючись своїм службовим становищем, робить бізнес замість лікувати хворих.
Враховуючи численні звернення і нарікання громадян, дослідити ситуацію щодо суттєвого подорожчання ліків обіцяють в Антимонопольному комітеті України. Як стверджують представники відомства, Комітет уже розпочав дослідження ринку роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Дослідження охопить як великі аптечні мережі, так і їхніх поставників. «Частка імпортних ліків становить понад 70% від загального обсягу реалізованих в Україні лікарських засобів, тож коливання курсів валют може впливати на вартість ліків іноземного виробництва для споживача», — визнають у Комітеті. Однак зауважують, що поряд з об’єктивними факторами, які викликають зростання цін на медпрепарати, в тому числі введення ПДВ на дану категорію товару, «є ознаки зловживання ринковою владою і узгодження конкурентної поведінки учасників ринку лікарських засобів».
Відтак у Комітеті мають намір проаналізувати механізм формування цін на лікарські препарати на вітчизняному ринку. Водночас, вважає Арсеній Яценюк, не зайве вивчити європейський досвід щодо компенсації пацієнтам за придбані ліки.
Коментарі вимкнені.