Всі заклади освіти у Тернополі пройшли енергоаудит
На початку квітня минулого року фахівці ТОВ «ЕСКО Україна» розпочали енергоаудит освітніх закладів у Тернополі.
Впродовж кількох місяців фахівці ТОВ «ЕСКО Україна» здійснювали енергоаудит освітніх та дошкільних закладів, яких у Тернополі – майже дев’яносто. Кожен дитсадок та школу, а також музичні, художні та спортивні школи було обстежено для виявлення енерговитрат школи та подальшого втілення оптимальних рішень для досягнення їхньої енергоефективності.
Як розповів технічний директор ТОВ «ЕСКО Україна» Вадим Литвин, Тернопіль – не перше місто, де працюють фахівці, адже проблема недосконалості у плані енергоефективності споруд радянської доби актуальна й в інших містах. Перед тим, як приступити до роботи у Тернополі, фахівці попрацювали у Києві, Луцьку, Чернігові тощо.
Результати моніторингу не надто здивували фахівців, адже їм вже доводилося мати справу із радянською «спадщиною», то ж фактично у всіх навчальних спорудах про енергоефективність навіть не йшлося. Провівши ґрунтовне дослідження будівель, технічний директор ТОВ «ЕСКО Україна» Вадим Литвин та директор ТОВ «ЕСКО Україна» Григорій Романюк не лише представили присутнім результати енергомоніторингу, але презентували перелік енергоефективних заходів, які допоможуть заощаджувати та забезпечать комфортні умови у даних будівлях.
У заході, що відбувся під головуванням Владислава Стемковського, взяли участь фахівці профільних структурних підрозділів міської ради та окремих комунальних установ.
– Усі будівлі були зведені приблизно в один період за єдиним технічним рішенням, втім маємо суттєві розбіжності у споживанні та у інших характеристиках, – зауважив заступник міського голови Владислав Стемковський. – В нас з розрахунку на одного учня трапляється різниця в п’ять разів між різними об’єктами! Тож, ми маємо вийти на оптимальний рівень споживання, не просто економії, а енергоефективності. Ми хочемо подякувати проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» за те, що профінансували ТЕО освітніх закладів щодо їх глибокої термомодернізації. До переліку додали спортивні школи, заклади культури та інші об’єкти, які перебувають в муніципальній власності та є дуже затратними з точки зору енергоспоживання. Після тендерів, проведених USAID, була обрана компанія «ЕСКО Україна», фахівці якої провели енергоаудит і надали пропозиції щодо заходів по об’єктах, а саме – 23 заходи по кожному об’єкту. Джерело фінансування впровадження енергоефективних заходів – Європейський інвестиційний банк, який дає на дуже хороших умовах кредит.
Після вступного слова фахівці «ЕСКО Україна» презентували базу даних характеристик об’єктів, результати енергетичних сканувань, перелік енергоефективних заходів, детальніше розповіли про джерела фінансування та графік реалізації проекту.
– Практично всі заклади оснащені системами погодного регулювання, що підтверджує спроможність міста до системної реалізації енергоефективних проектів. У переліку заходів ми передбачили дистанційний моніторинг за споживанням в бюджетних установах. Зокрема, таким чином, щоб батьки могли віддалено слідкувати за тим, якою є температура повітря у класі, де навчається їхні дитина. – зазначають фахівці “ЕСКО Україна”. – Усі споруди радянської доби є доволі типовими, стверджують вони. Відтак і «болючі точки» у них для більшості будівель є характерними. А саме, централізоване теплопостачання і використання індивідуальних теплових пунктів з погодним та погодинним регулюванням, в той же час – відсутнє централізоване гаряче водопостачання. Варто відмітити недостатній рівень теплозахисту огороджувальних конструкцій. У школах та ДНЗ продовжують експлуатацію застарілих однотрубних систем опалення, гідравлічне та теплове розбалансування систем. У цих закладах відсутня механічна система вентиляції та недостатній рівень повітрообміну. Є зауваження і до експлуатації освітлювальних систем із лампами розжарювання або застарілими освітлювальними установками з люмінесцентними лампами і недотримання параметрів теплового режиму, повітрообміну та рівня освітленості в приміщеннях закладів.
Також фахівці відмітили те, що енергозатратним є кухонне обладнання закладів освіти, яке є застарілим та провокує значні затрати електроенергії, часто техніка несправна, що також спричиняє додаткові енерговтрати.
Фахівці запропонували системи моніторингу і контролю енергоспоживання закладів бюджетної сфери та диспетчеризацію.
Загалом термомодернізацію заплановано провести в 94 установах (загальноосвітні школи, садочки, художні, спортивні та музичні школи) в яких навчається 42 тисячі тернопільських дітей. В такий спосіб Тернопіль може стати першим містом в Україні, де 100% освітніх будівель буде модернізовано до сучасних європейських вимог.
Коментарі вимкнені.