Як “Дружба” ярмаркувала: що дешевше, а що дорожче продавали тернополянам

На перехресті вулиць Миру та Дружба, яке ще називають «п’ятачком», 12 жовтня було людно і гамірно. Це одне із місць у місті, де традиційно відбуваються сільськогосподарські ярмарки. Цього дня невеличкий майданчик зайняли кілька десятків вантажних автомобілів, що розмістилися у три торгові ряди. Ті, ж хто не встиг зайняти вигідне місце, поставили свої автомобілі з продукцією збоку попри дорогу.

Сільськогосподарські підприємства, виробники та окремі підприємці з різних районів області привезли на ярмарок чимало продукції: борошно, цукор, крупи, олію, свинину, капусту, моркву, яблука, мед, яйця, свіжу рибу, хліб, торти, ковбаси, копченості, консервацію тощо.

Переходячи від одного торгового місця до іншого, тернополяни дивилися де товар можна придбати дешевше. Так, капусту можна було купити у різних господарств. Вартість її коливалася від 1,50 до 2 гривень за кілограм. Чимало людей купували її одразу у сітках по кілька десятків кілограмів, щоб заквасити на зиму. Дехто купував мішками цукор або борошно. 50 кілограмів цукру продавали за 285-290 гривень, а кілограм – за шість гривень. Мішок борошна продавали за 150 гривень. Користувались попитом і розважні крупи. За гречку просили 6 гривень за кілограм, за рис, залежно від виду, від 7,50 до 10 гривень, за пшоно – 5 грн.  А от картоплі на ярмарку було дуже мало, до того ж за ціною не дешевше ніж на центральному ринку – по 4 грн./кг. Не дешевшими були і яблука, які привезли декілька господарств. Їх вартість у всіх була однакова – п’ять гривень за кілограм.

Розкуповували на ярмарку олію, як рафіновану так і нерафіновану. Рафіновану в основному продавали по 10 гривень за літр. Можна було тут купити й свіжу олію холодного віджиму по 25 гривень за дві літри. Її привезли на реалізацію із Глибочка, де один із мешканців має власну невеличку олійню.

–  Це олія із нашої давильні, що у Глибочку, а соняшник ми закупили в Березовиці, до речі, дуже хороший, – розповідає покупцям продавець Анатолій. – Це чистий, віяний соняшник. Виробник тільки тиждень тому почав його молотити. З нашої олійні в середньому за день можемо отримати 500 літрів олії. При хорошій жирності зі 100 кілограмів соняшника виходить в середньому 32-33 літри олії. Це олія холодного віджиму вона світла, гарно пахне, при використанні для смаження не піниться. На ярмарку я продав уже близько 150 літрів.

Мед та продукти бджільництва на ярмарку пропонували кілька пасічників. За мед вони просили 50 гривень за літру. Тернополянин Андрій Созанський не встиг зайняти вигідне місце, тому довелося торгувати дещо в стороні від основних рядів. На ярмарок він привіз мед, який збирає на власній пасіці на півдні України – у Миколаєві. Ця пасіка дісталася йому у спадок від дідуся. Чоловік вирішив не продавати її, а сам зайнявся бджільництвом. Щороку теплі місяці він проводить разом з рідними на пасіці – доглядає за бджолами та качає мед. А на осінь повертається до Тернополя і привозить свіжий мед. На ярмарку він продавав акацієвий, квітковий та соняшниковий мед за 45-55 гривень за літру.

–   Соняшниковий мед має яскравий, насичений золотисто-янтарний колір, відрізняється терпким присмаком, і має слабкий аромат квіток соняшнику, – каже Андрій Созанський. Він швидко кристалізується в крупнозернисту масу, і люди часто думають, що це мед, вимішаний з цукром. Насправді такі крупнозернисті кристали це одна із особливостей цього виду меду, яка навпаки свідчить про якісний продукт. Соняшниковий мед, порівняно з іншими видами, містить більше глюкози, тому він чи не найсолодший, а ще має також прекрасні лікувальні властивості.

Тернополяни мали можливість придбати на ярмарку не тільки готову продукцію чи напівфабрикати, а й саджанці плодово-ягідних культур. Їх привезла на продаж Любов Бойко зі Зборівського району

–  Маю яблуні, груші, черешні, вишні, сливи, абрикос, персик, смородину, порічки, – розповіла жінка. – Ми окрім власного саду, маємо ще окремо земельні ділянки де вирощуємо саджанці на продаж. В середньому продаю саджанці по 25 гривень, а маленькі – по 15 гривень. Купують те, що кому більше до вподоби. Ось чоловік взяв три черешні та вишню, беруть також яблуні, груші.

На осінньому ярмарку було з чого вибирати, хоча ціни подекуди й не були дешевшими ніж на ринку чи у супермаркетах. Найбільше люди купували капусту, розважні крупи, олію, продукцію Зборівської птахофабрики, яйця від Тернопільської птахофабрики, консервації з Бережанського району.

Ольга Захарова, Тернопільська липа

Коментарі вимкнені.