“Законопроект про наклеп робився за нашими спинами” (тернопільські журналісти про законопроект Віталія Журавського)

Як вплине закон про наклепи на тернопільські ЗМІ? Таку тему обговорили учасники круглого столу, організованого Фондом  «Українська політика». На думку журналістів, законопроект торкнеться не тільки нашої професійної діяльності,  а й кожного громадянина. Люди нестимуть кримінальну відповідальність за будь-яке необережне слово на сусіда або за коментар у соціальній мережі. До появи такого закону в українському законодавстві не готове ні суспільство, ні судочинство, ні прості люди. Насамперед, торкнеться закон професійної діяльності журналістів. Пропонуємо думки з приводу.

Проводячи аналогію із «мовним» законом,  голова Тернопільської обласної організації НСЖУ Микола Ротман, зокрема, зазначив:

–          Нема на що надіятися і думати, що ця влада зможе себе стримати. Можливо, за нього не проголосують, але нам треба постійно бути насторожі. В кодексі журналістів чітко описано, що журналіст не повинен служити владі, він має вільно висловлювати свої думки тощо. А цей закон спрямований тільки на те, щоб тримати журналістів «на повідку».

Як не дивно, але сьогодні не тільки громадські організації, але й державні структури –  Асоціація телерадіомовників України, і Національна рада з питань телебачення і радіомовлення  стають  на захист журналістів.  Як позначиться закон у випадку прийняття на роботі телебачення? Коментує директор регіональної телекомпанії TV-4 Юлія Винокур.

–          Що стосується нашої телекомпанії, за 21 рік нашої роботи мінялися журналісти і власники, але ми завжди плекали почуття власної гідності – людської і журналістської,  почуття поваги до глядача, до влади, до співрозмовника. Сьогодні ми не відчуваємо утисків до свободи слова, але це не означає, що їх не буде завтра. У разі прийняття законопроекту нам доведеться ходити у суди не тільки як третя сторона, а й як відповідачі. Вірю, що цей законопроект Верховна Рада не прийме.

Газета обласної ради «Свобода» має прецедент судового позову на 100 тисяч гривень власне «за наклеп».  Судова тяганина тривала цілий рік, в результаті газетярі виграли суд. Головний редактор видання Зінаїда Кушнірук вважає:

–          Це проблема не тільки ЗМІ, а й суспільства, тобто тиск чиниться не тільки на журналістів, а й на свободу слова загалом. У мене таке враження, що законопроект політики виписували «під себе». Сьогодні неможливо чітко уяснити, що таке наклеп. Наклепом можна назвати навіть опис журналістом приватного життя політика чи його бізнесу (хоча він публічна людина).  Хочеться вже рівнятися на європейські стандарти свободи слова.

Інтернет-видання, здавалося б, – територія вільна від цензури і утисків. Поки що тут кожен може лаяти сусідів, суспільний устрій, знімати владу. Чи може запропонований п.Журавським законопроект вплинути на інтернет-середовище? Думка головного редактора сайту «ПроВсе» Бориса Машлянки.

–          Наші інтернет-видання працюють в межах правового поля, інакше їх би закрили. Це – можливість для суспільства «випустити пару». Насправді Інтернет – це велике благо, яке дозволяє оздоровлювати суспільство, але його можна використати на зло. Боротись  із сайтами поки що можна тільки за допомогою хакерських атак.

Всеосяжним наступом на права людини вважає законопроект відомий громадський діяч, денникар (блогер) Володимир Ханас:

–          Політики, які чомусь себе називають «елітою», не маючи на це жодних підстав і здобутків, вигадали цей законопроект, щоб впливати на суспільство. Враховуючи те, наскільки швидко розвиваються нові медіа, з прийняттям цього законопроекту, фактично перекривається доступ до Інтернету. Хто би що не говорив, наше суспільство достатньо доросле, щоб мати внутрішні регуляторні речі і самим визначати моральні рамки. Суспільство росте, політики деградують. Це є свідченням абсолютної деградації тих, хто пише, бо люди не уявляють, що вони роблять. Чим більше ми будемо говорити про це. Чим більше будемо бити в набат, тим більше шансів, що до цього законопроекту не повернуться.

 

Народний депутат України, член парламентської фракції Партії регіонів Віталій Журавський зареєстрував проект постанови про скасування рішення Верховної Ради щодо прийняття в першому читанні законопроекту про кримінальну відповідальність за наклеп. Як повідомляє сайт ВР, проект постанови “Про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в першому читанні проекту закону “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини” зареєстрований 25 вересня. “Зваживши всі обставини та виходячи з державних інтересів, я прийняв рішення відкликати свій законопроект. Я розумію, що напередодні виборів до Верховної Ради будь-яка ініціатива сприйматиметься щонайменше з острахом та недовірою”, – прокоментував Журавський відкликання документу, повідомляє прес-служба Партії регіонів.

До речі, 27.09 до Верховної Ради України народним депутатом Миколою Катеринчуком внесено вочевидь альтернативний  Проект Закону про захист професійної діяльності журналістів.

Нагадаємо, у Чернівцях близько двох сотень наших колег пікетували міську раду з вимогою не допустити прийняття законопроекту. 1 жовтня о 10.00 під стінами Верховної Ради відбудеться загальнонаціональний пікет журналістів.

Новини Тернополя “Погляд”

Коментарі вимкнені.