Мажоритарники Тернопільщини: аграрії, варяги, благодійники та інші

18 серпня Центральна виборча комісія (ЦВК) завершила реєстрацію кандидатів у народні депутати. Дехто розгорнув свою кампанію задовго до офіційного старту виборів, хтось лише тепер починає братися за справу. На Тернопільщині неофіційно більшість фаворитів почали свою агітацію ще ледь не в січні, точно не знаючи, яким чином ЦВК «наріже» округи.

Організації, котрі моніторять виборчий процес, зауважили, що виглядало все так, наче деякі виборчі округи нарізані навмисне під певних кандидатів. Не обійшлося без цього і в Тернопільській області, де в місцевій організації Партії регіонів визрів серйозний конфлікт між її екс-головою нардепом Орестом Муцом та теперішнім очільником регіоналів, керівником ОДА Валентином Хоптяном. Останній, за інформацією місцевих медіа, ратував за розподіл області так, щоб підконтрольні йому райони (Підволочиський та Гусятинський) потрапили до одного виборчого округу. Це збільшувало шанси на потрапляння у парламент Надії Хоптян, дружини «губернатора», котра також є головою Гусятинської районної ради. Проте у боротьбі за розподіл мажоритарних округів перемогу, схоже, здобув Орест Муц.

Таким чином, в Тернопільській області маємо 5 виборчих округів, один з яких – місто Тернопіль, а чотири – в районах, з центрами у Збаражі, Зборові, Теребовлі та Чорткові. Середня кількість кандидатів на один округ – 13.

 

Округ №163 (м. Тернопіль)

Кількість кандидатів – 13. Межі округу – частина міста Тернополя (виборчі дільниці №611096 – 611181).

1. Олексій Кайда, ВО «Свобода» –голова Тернопільської обласної ради, народився 27.02.1971 р. в місті Бердянськ Запорізької обл.

2. Віталій Максимов, УДАР– начальник управління безпеки Рівненської обласної дирекції банку “Райффайзен банк Аваль”, народився 28 січня 1955 року в місті Чернівці.

3. Михайло Ратушняк – директор ТОВ “АНТ”, що представляє «Оболонь» у Тернопільській області, народився 4 березня 1962 року у Тернополі.

4. Тарас Пастух, УНП – генеральний директор ТОВ “Торговий дім “Опілля”, народився 20 березня 1978 року у Тернополі.

5. Юрій Олійник– начальник Інспекції державного архітектурного будівельного контролю в Тернопільській області, народився 22 липня 1965 року у селі Богутин Золочівського району Львівської області.

6. Ярослав Давидович, «Україна – Вперед!»– пенсіонер, голова ЦВК у часи Помаранчевої революції, народився 20 квітня 1948 року в селі Великі Гаї Тернопільського району.

7. Павло Федик, Партія регіонів–перший заступник генерального директора Тернопільської обласної державної телерадіокомпанії, народився 26 липня 1963 року у місті Козова Тернопільської області.

Головним претендентом зайняти парламентське крісло на цьому окрузі є голова обласної ради, «свободівець» Олексій Кайда. На цей округ від об’єднаної опозиції претендував екс-мер Тернополя Роман Заставний, але його включили до виборчого списку «Батьківщини» під №75, видавши тим самим Кайді карт-бланш. Конкурувати з головою ТОР спробує колишній керівник обласної міліції Віталій Максимов від УДАРу. Екс-міліціянт запам’ятався тернополянам перш за все гучним автомобільним скандалом з колишнім губернатором Тернопільщини Юрієм Чижмарем. Нещодавно Максимов, усвідомлюючи, що білбордів, на яких він з Віталієм Кличком, недостатньо, щоб здобути перемогу на окрузі, ввійшов у конфлікт з Кайдою. Низка місцевих газет поширила інтерв’ю УДАРника, де він різко критикує діяльність «свободівця» на посту голови обласної ради.

Також серед тих, хто спробує відібрати перемогу в Кайди, будуть причетні до пивоварного бізнесу Михайло Ратушняк, котрий покинув УНП, та Тарас Пастух, що досі є членом цієї політсили. Обоє кандидатів претендують на патріотичну нішу.

Офіційним висуванцем від партії влади є Павло Федик, котрий нещодавно прославився в Інтернеті відеороликом, на якому тризубівці виганяють його копняками з віча у Збаражі. Цілком імовірно, що насправді регіонали будуть підтримувати по Тернополю Юрія Олійника, котрий іде як самовисуванець. Ще донедавна Олійник був головою міської організації Християнсько-демократичної партії України, котра на президентських виборах 1999року  підтримувала Леоніда Кучму, а 2004-го – Віктора Януковича. Хоча цілком можливим є і той варіант, що Федик гратиме сам на себе, а не допомагатиме Олійникові.

«Україну – Вперед» по 163 окрузі представлятиме добре відомий Ярослав Давидович, котрий запам’ятався всім як голова ЦВК на «третьому турі» президентських виборів 2004 року.

 

Округ №164 (центр – м. Збараж)

Кількість кандидатів – 20. Межі округу – Збаразький, Лановецький, Підволочиський, Шумський райони, частина Кременецького району (виборчі дільниці №610544 – 610552, 610554 – 610587, 610591, 610592, 610596 – 610604, 610607, 610609, 610610, 610613 – 610616).

1. Володимир Клименко– голова правління “Українського Інноваційного Банку” (УкрІнБанк), народився 29 липня 1958 року в Луганську.

2. Михайло Головко, ВО «Свобода» – заступник голови Тернопільської обласної організації Всеукраїнського об’єднання “Свобода”, народився 3 травня 1983 року в селі Токи Підволочиського району Тернопільської області.

3. Орест Муц – народний депутат України, народився 26 лютого 1959 року в селі Кровінка Теребовлянського району Тернопільської області.

4. Віталій Ломакович, УДАР –голова наглядової ради ПАТ “Науково-дослідний інститут побутової радіоелектронної апаратури”, народився 7 жовтня 1970 року в місті Рівному.

5. Володимир Гульовський, УНП – комерційний директор ТОВ “Пивоварня “Опілля”, народився 7 червня 1975 року у селі Шили Збаразького району Тернопільської області.

6. Михайло Бочаров–Збаразький міський голова, народився 21 листопада 1958 року в селі Зевакіно Предгорненського району Східно-Казахстанської області.

164 виборчий округ характеризується найбільшою кількістю кандидатів серед усіх інших в області. Та це не єдиний його рекорд – округ із центром у Збаражі зібрав на своїх просторах найбільшу кількість колишніх та теперішніх членів Партії регіонів. Пов’язана така ситуація з тим самим розбратом у лавах місцевих регіоналів. Орест Муц розраховував, що партія влади благословить його бути єдиним кандидатом на цьому окрузі, але його візаві, голова ОДА Валентин Хоптян, мав зовсім інші плани. Незадовго до виборів він привіз з Луганська місцевого банкіра Володимира Клименка, котрого і погодили в Києві. Такий розклад прийшовся не до душі нардепові Муцу, і він покинув лави Партії регіонів (чого не зробив навіть після того, як його карткою проголосували за «Закон про засади державної мовної політики»).

Для боротьби з Клименком Муц зареєстрував ще 7 своїх помічників, з-поміж яких – і сестра Ярослава П’яла. Руками своїх соратників народний депутат проводить кампанію з «визволення області від варягів-комсомольців». Під варягами та комсомольцями слід розуміти голову ОДА Хоптяна, уродженця Хмельниччини та все того ж банкіра Клименка.

Банкір Клименко працює на окрузі за допомогою благодійного фонду «Галичина-Волинь», котрий проводить дні міста/села на території округу, реставраціями церков та начебто асфальтуванням доріг. Щодо останнього, то кошти на ці шляхо-ремонтні роботи, котрі присвоює собі фонд Клименка, були закладені в державний бюджет. Крім того, банкіра пов’язують із головою «Укравтодору» Володимиром Демішканом. Діяльність фонду «Галичина-Волинь» не виходить за межі 164 виборчого округу.

Ще один колишній регіонал, котрий висувається по цьому окрузі, – міський голова Збаража Михайло Бочаров. Одіозний мер, котрого міськрада вже якось відправляла у відставку, проте суд визнав таке рішення незаконним, покинув лави Партії регіонів акурат перед виборами. Його не варто вважати серйозним конкурентом, але поки невідомо, на чию користь гратиме присутність такого кандидата у виборчому бюлетені.

Фактичним висуванцем регіоналів по 164 окрузі є заступник голови Збаразької райради Василь Липка, котрий є технічним кандидатом на користь Клименка.

Узгоджений кандидат від опозиції на окрузі – «свободівець» Михайло Головко, відомий своєю антиалкогольною риторикою та багаторічною роботою в Тернопільській міській раді. Він, мабуть, єдиний, хто справді може скласти конкуренцію Клименкові та Муцові й має шанси на перемогу.

Висуванець УНП Володимир Гульовський, котрий довгий час працював в облдержадміністрації, а також на посаді голови Збаразької РДА, може розраховувати на невелику прихильність електорату, проте якщо голоси виборців будуть вкрай розпорошені, і він має якийсь шанс на перемогу.

УДАР на цьому окрузі представляє Віталій Ломакович, котрий розраховує добитися успіху завдяки своєму благодійному фонду та виїхати на бренді Кличка.

 

Округ №165 (центр – м. Зборів)

Кількість кандидатів – 11. Межі округу – частина міста Тернополя (виборчі дільниці №611092 – 611095), Бережанський, Зборівський, Козівський, Підгаєцький, Тернопільський райони, частина Кременецького району (виборчі дільниці №610542, 610543, 610553, 610588 – 610590, 610593 – 610595, 610605, 610606, 610608, 610611, 610612).

1. Володимир Петровський, УДАР – директор ТОВ “Екопрод-інвест”, народився 12 вересня 1962 року в селі Саранчуки Бережанського району Тернопільської області.

2. Володимир Богданович Бойко, ВО «Батьківщина» – перший заступник голови Тернопільської обласної “Батьківщини”, народився 16 лютого 1985 року в місті Тернополі.

3. Іван Чайківський – генеральний директор приватного агропромислового підприємства “Агропродсервіс”, народився 29 травня 1972 року в селі Настасів Тернопільського району.

4. Анатолій Вихрущ – завідувач кафедри психологічних та педагогічних дисциплін Тернопільського національного економічного університету, член НРУ, народився 18 квiтня 1955 року в смт Ланівці Тернопільської області.

5. Володимир Болєщук, УНП – начальник управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, народився 17 грудня 1974 року в місті Тернополі.

6. Володимир Іванович Бойко – тимчасово не працює, народився 25 лютого 1961 року в селі Чернелів-Руський Тернопільської області.

По 165-му виборчому окрузі планував балотуватися до Верховної Ради екс-голова СБУ Валентин Наливайченко, для цього він розгорнув масштабну кампанію, провів праймеріз та мав усі шанси на перемогу. Але згодом Наливайченко опинився в списку УДАРу, і цей округ став вакантним. Обласна організація партії Кличка мала намір висунути на окрузі, з центром у Зборові, письменницю Наталку Михно, проте Наливайченко заявив про свої права на місце кандидата від УДАРу і пролобіював своїм наступником депутата обласної ради Володимира Петровського. Наливайченко їздить з Петровським по окрузі й агітує електорат обрати саме останнього.

Від об’єднаної опозиції по Зборівському окрузі іде Володимир Богданович Бойко, котрого називають креатурою нардепа та головного «батьківщинівця» області Василя Деревляного. Бойко є маловідомою постаттю на теренах округу, тому те, що вибір опозиції впав саме на цього кандидата, здивувало багатьох місцевих експертів. Проте асоціювання з «Батьківщиною» на Тернопільщині – це вже немало, тому Бойко зберігає шанси. Ну і не дарма саме проти нього висунуто єдиного в області двійника – самовисуванця з ідентичним іменем та прізвищем, але по-батькові у нього інше – Бойко Володимир Іванович.

На цьому окрузі також по кілька представників від одного табору. Опозицію представлятиме і голова місцевого осередку НРУ Анатолій Вихрущ. Також два висуванці є від об’єднання під егідою Віктора Ющенка, кандидат УНП Володимир Болєщук та КУН Володимир Ткач.

Партію регіонів формально представлятиме депутат обласної ради Костянтин Баранов. Реально ж влада робить ставку на аграрія Івана Чайківського, котрий ще донедавна очолював фракцію Партії регіонів у Тернопільській районній раді, проте незадовго до виборів у липні вийшов із фракції, щоб не асоціюватися з владою.

 

Округ №166 (центр – м. Теребовля)

Кількість кандидатів – 8. Межі округу – Бучацький, Гусятинський, Монастириський, Теребовлянський райони.

1. Михайло Апостол, ВО «Батьківщина» голова фермерського господарства “Апостол”, народився 1 сiчня 1961 року в селі Ласківці Теребовлянського району Тернопільської області.

2. Андрій Давиденко – народний депутат України, заступник голови Української народної партії, народився 3 жовтня 1976 року у Тернополі.

3. Надія Хоптян – голова Гусятинської районної ради, дружина голови Тернопільської ОДА, голова районного осередку Партії регіонів, народилася 3 жовтня 1959 року в селі Плесецьке Васильківського району Київської області.

4. Микола Люшняк, УДАР – директор ТОВ “Галич Агро-Стек”, народився 8 лютого 1974 року у місті Бережани Тернопільської області.

5. Михайло Савчук – Гусятинський селищний голова, член Народного Руху України, народився 17 листопада 1964 року в селі Лазещина Рахівського району Закарпатської області.

Округ із центром у Теребовлі виявився найменш затребуваним в області – на ньому зареєстровано лише 8 кандидатів. При чому яскравого лідера серед них немає.

Об’єднану опозицію на 166 окрузі представляють знову одразу два кандидати – висуванець від «Батьківщини» Михайло Апостол та член НРУ Михайло Савчук. Останній – самовисуванець, проте в своїй передвиборчій програмі він пише, що висунутий КОДом Гусятинського району. Що ж стосується фермера Апостола, то він теж належить до тісного кола друзів нардепа Василя Деревляного. Кандидат від «Батьківщини» лиш нещодавно взявся за роботу на окрузі.

Офіційним висуванцем Партії регіонів по Теребовлянському окрузі є Іван Кісь, котрий належить до команди голови ОДА Валентина Хоптяна та його дружини. Неофіційним – власне, сама Надія Хоптян. Губернаторське подружжя дуже розраховувало на вигідний для них поділ округів або бодай прохідне місце у списку, проте ні того, ні іншого не трапилося. Голова Гусятинської районної ради Надія Хоптян уже встигла «відзначитися» на окрузі. По-перше тим, що агітацію на її підтримку роздають медики. Окрім того, вона їздить райцентрами округу на чолі вчительської делегації, нібито для «обміну досвідом», насправді ж – для екзаменації вчителів щодо правильного голосування. Попри те, що в руках подружжя Хоптянів – усі важелі адмінресурсу, шанси у дружини голови ОДА невеликі, і це, схоже, розуміють у партії.

Саме тому неофіційною підтримкою влади на окрузі користується також УНПіст Андрій Давиденко. Не так підтримкою, як йому просто не заважатимуть. Екс-тернополянин іде як самовисуванець, адже  партія висувала по 166 депутата обласної ради Віталія Шафранського, котрий за згоду знятися отримав можливість бути довіреною особою кандидата Давиденка. Сам Шафранський протягом довгого часу працював заступником голови Теребовлянської РДА, не покидаючи цей пост ледь не до самих виборів, при цьому партійна приналежність до УНП зовсім не заважала йому працювати на цій посаді.

Власне, УНП на Тернопільщині вважається сателітом партії влади, адже так само під егідою регіонів у виконавчій владі на місцях працювали і висуванець на 164 окрузі Володимир Гульовський, і Володимир Болєщук з 165 округу. Крім того, і Гульовський, і Болєщук на агітаційних білбордах підписуються як члени Зарваницької ініціативи і лиш дрібними літерами внизу згадують про свою партійність.

Сам Давиденко називає себе людиною, котра допомагала Ігорю Тарасюку, керівникові Державного управління справами за часів Ющенка, здобути перемогу на Теребовлянському окрузі 2002 року. Причетність до такої людини, як Ігор Тарасюк, теж свідчить не на користь заступника голови УНП. Зараз Давиденко веде активну кампанію у своєму окрузі, роблячи ставку на «джинсу», політичну рекламу в місцевих медіа та підтримку відомих особистостей. Попри все, стверджувати на 100%, що влада робить ставку саме на Давиденка, не можна.

УДАР на 166 окрузі представляє аграрій Микола Люшняк, котрий теж зробив ставку на рекламу в медіа. Люшняк позиціонує себе як вправного менеджера, патріота та ревного віруючого.

 

Округ №167 (центр – м. Чортків)

Кількість кандидатів – 13. Межі округу – Борщівський, Заліщицький, Чортківський райони.

1. Іван Стойко, ВО «Батьківщина» – народний депутат України, голова підкомітету з питань інформаційної безпеки Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України, народився 27 квiтня 1961 року в селі Жизномир Бучацького району Тернопільської області.

2. Володимир Бедриківський– професор кафедри кримінального права та процесу Приватного вищого навчального закладу “Київський Міжнародний Університет”, народився 16 грудня 1963 року в місті Заліщики Тернопільської області.

3. Юрій Чижмарь – екс-голова Тернопільської ОДА, адвокат, народився 27 жовтня 1974 року в місті Ужгороді.

4. Василь Чубак – управляючий акціонер ТОВ “Теркурій-2”, власник ТРЦ «Подоляни», народився 2 травня 1964 року в місті Борщів Тернопільської області.

5. Михайло Полянчич– народний депутат України, народився 20 квiтня 1958 року в селі Плава Сколівського району Львівської області.

6. Олег Ваврик, УДАР – директор ТОВ “Ваврик і Ко”, народився 26 червня 1967 року в місті Чортків Тернопільської області.

Чортківський округ характерний тим, що на нім велику вагу мають кандидати-самовисуванці. Правда, в усіх цих самовисуванців є своє бурхливе політичне минуле. Так, Володимир Бедриківський за часів Ющенка працював першим заступником міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Саме Бедриківського називає ймовірним реальним кандидатом від влади координатор «Опори» в Тернопільській області Святослав Липовецький, а «Нова Тернопільська газета» у передвиборчому спецвипуску іменує Бедриківського близьким, і до опозиції, і до олігарха Дмитра Фірташа.

Іншим ймовірним кандидатом від влади може бути й нардеп-«тушка» Михайло Полянчич. Також на підтримку ПР міг би розраховувати ще донедавна член «Єдиного центру» екс-голова ОДА Юрій Чижмарь, котрий після того, як покинув Тернопільщину, працював заступником голови Київської облдержадміністрації. Ще один самовисуванець, шкарпетковий магнат Василь Чубак очолював обласну Партію промисловців та підприємців, поки та не влилася в ряди Партії регіонів. Офіційним ж висуванцем від влади в окрузі є директор ТОВ «Ломметал» Сергій Петренко.

Об’єднану опозицію на 167-му окрузі представляє ще один голова ОДА часів Ющенка, а тепер нардеп Іван Стойко, котрий запам’ятався в Раді шарпаниною з Вадимом Колесніченком під час прийняття мовного закону в першому читанні. Шанси Стойка та чотирьох самовисуванців є приблизно рівними.

Від УДАРу по Чортківському окрузі йде Олег Ваврик, котрий поки що про себе активно не заявив.

***

Попри те, що зараз лише середина виборчої кампанії, уже можна виокремити деякі тенденції та зробити певні висновки.

Велика кількість аграріїв серед кандидатів пов’язана з тим, що саме сільське господарство є провідною галуззю в області, і збагатитися можна саме завдяки с/г.

Ще одна популярна категорія серед кандидатів на цих виборах – благодійники, котрі на час кампанії заводять кишенькові фонди, через які і діють, видаючи себе за великих жертводавців та будівничих. Така технологія, особливо при щедрій інформаційній кампанії, дає свої плоди.

Вже зі старту перегонів стало очевидним, що Партія регіонів основну ставку робить не на людей, котрі ідуть під партійним брендом, розуміючи їхню приреченість в такім випадку, а на самовисуванців, що перед самими виборами начебто поривають із владою усі зв’язки чи роблять усе можливе, щоб з нею не асоціюватися.

Також на прикладі 164 округу помітно, що не все так добре в рядах ПР, адже конфлікт Муца та Хоптяна триває уже майже 2 роки, і конфронтація на місцях лише загострюється.

Не все гладко і в опозиції – їй не лише не вдалося узгодити кандидатів з УДАРом, а й вирішити проблеми із своїми сателітами, як-от НРУ, що помітно на 165 та 166 виборчих округах.

Крім того, загадковими залишаються критерії вибору кандидатів від Об’єднаної опозиції та чи не стануть вони у разі перемоги черговими «тушками».

ZAXID.NET

Автор: Назарій Заноз

Коментарі вимкнені.