Василь Шкляр і Віктор Ющенко можуть стати депутатами Тернопільської облради

Нині на Тернопільщині чи не найбільше обговорюють питання щодо проведення перевиборів Тернопільської обласної ради. Але для того, щоб говорити про чергові чи позачергові вибори, потрібно повернутися назад і пригадати передісторію нинішньої Тернопільської обласної ради.
Куплет 1. Вибори 2006 року, перемога БЮТ
Після чергових виборів 26 березня 2006 р. абсолютну більшість у Тернопільській обласній раді отримали БЮТ (54 депутати) та «Наша Україна» (48 депутатів). Тоді тривав конфлікт між БЮТ і «Нашою» Україною» на всеукраїнському рівні, відповідно протистояння перенеслося і на місцеві ради, дані політичні сили почали змагатися за право формувати більшість в обласній раді. На початках здавалося, що «Наша Україна» може легко сформувати більшість заручившись підтримкою 13 депутатів Українського народного блоку Костенка і Плюща, сумарно виходив неохідний для прийняття рішень 61 голос. Проте керівництво місцевого БЮТу виявилося набагато успішнішим щодо ведення переговорів, вони домовилися із соціалістами (5 депутатів) і переманили депутатів від Конгресу український націоналістів, які пройшли за списком «Нашої України», відповідно вони й зформували більшість. Головою обласної ради обрали Михайла Миколенко, посаду заступника віддали Олегу Вітвіцькому.
Таким чином, більша частина «Нашої України», а також Український народний блок Костенка і Плюща опинилися в опозиції. «Наша Україна» вимагала позбавити мандатів 10-х КУНівців, які пройшли до облради за їх списком, а потім відмовилися входити до фракції. Рішення оскаржувалося в численних судах. Влітку 2007-го КУНівці згідно рішення територіальної виборчої комісії таки втратили свої мандати. Однак БЮТівці в облраді не збиралися миритися з таким пасьянсом і починали блокувати складення присяги новими депутатами від НУ-НС.
У відповідь опозиція перестала ходити на засідання ради, а натомість оскаржувала її рішення в судах. Так отримали статус незаконних рішення трьох сесій облради.
Куплет 2. Призначення Чижмаря, недовіра та дострокові вибори
Коли восени 2007 р. головою Тернопільської обласної державної адміністрації призначили Юрія Чижмаря, протистояння між головою ОДА та бютівською більшістю обласної ради посилилося. Подейкують, що не останню роль у цьому протистоянні відіграв нардеп Василь Деревляний, який за словами Ю. Чижмаря вимагав від нього посад для членів БЮТ у обласній та районних державних адміністраціях. Як би там не було, внаслідок цього протистояння 22 жовтня 2008 р. обласна рада висловила недовіру Юрію Чижмарю. Дане рішення було оскаржене депутатами від «Нашої України» та Української народної партії в суді. Депутати від «Нашої України» також вимагали позбавлення мандатів депутатів-перебіжчиків із КУНу. За результатами позову, у листопаді Тернопільський окружний адміністративний суд визнав нечинним сесійне засідання облради 22 жовтня та всі ухвалені на ньому рішення. Відповідно Ю. Чижмарь звернувся до Верховної Ради з проханням призначити позачергові вибори до обласної ради. Головні претензії голови ОДА, полягали у недієвості обласної ради, зволіканням розгляду низки реґіональних програм і т. д., звичайно, мабуть основною причиною стало те, що він так і не знайшов сільної мови з бютівською більшістю обласної ради.
18 грудня 2008 р. Верховна Рада України підтримала подання Ю. Чижмаря і призначила позачергові вибори до Тернопільської обласної ради на 15 березня 2009 року. Почалася підготовка до перевиборів, внаслідок протистояння між Тернопільською обласною радою та Тернопільською обласною державною адміністрацією певний час паралельно працювали дві територіальні виборчі комісії, і суб’єкти виборчого процесу вимушені були реєструватися в обох установах. Тернопільську обласну організацію політичної партії «Справедлива Україна», яка подала спочатку документи лише в так звану «нову» ТВК, «стара» територіальна виборча комісія взагалі не зареєструвала незважаючи, що 25 лютого Тернопільський окружний адміністративний суд виніс постанову, якою зобов’язав ТВК зареєструвати ТОО ПП «Справедлива Україна»…
Куплет 3. «Гарячий» березень 2009: вибори та суди
Хоча представники місцевого БЮТу протягом грудня наголошували, що перевиборів не бояться, після січневих свят, 2 лютого 2009 р. у Верховній Раді України депутати І. Кириленко (БЮТ) та М. Мартиненко (НУ–НС) зареєстрували проект постанови «Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради». Лідери партій ВО «Свобода» та «Єдиний Центр», звинуватили Блок Юлії Тимошенко що вони бояться зазнати поразки. 17 лютого прихильники ВО «Свобода» провели пікетування Верховної Ради України з вимогою не скасовувати виборів до Тернопільської обласної ради.
На черговій сесії Верховної Ради України 3 березня 2009 р. 292 народні депутати (в основному фракції БЮТ і ПР) підтримали скасування власної постанови № 3686 «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради». Здавалося, що питання проведення позачергових виборів вичерпане. Проте дві місцеві політичні сили ВО «Свобода» та «Єдиний центр» процес агітації вони на відміну від інших політичних сил не припинили, а питання про вибори перенесли у судову площину, де оскаржували скасування виборів Верховною Радою. ВО «Свобода» також вимагала від Президента України В. Ющенка розпустити Верховну Раду України.
11 березня 2009 року Окружний адміністративний суд Тернопільської області прийняв Рішення, яким визнав незаконною постанову Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» та зобов’язав Територіальну виборчу комісію провести вибори до Тернопільської облради 15 березня 2009 року. Парадокс, але вийшло так, що Тернопільський суд скасував рішення законодавчого органу. Однак вже наступного дня Окружний адміністративний суд Києва заборонив Державному казначейству України здійснювати фінансування позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради, а 13 березня представники Блоку Юлії Тимошенко спробували заблокувати вивіз бюлетенів із ТВПК «Збруч». Потім знову було рішення Львівського апеляційного суду… Звернення Президента України В. Ющенка до Констиційного Суду… Заява БЮТу про неучасть у дострокових виборах. День виборів… Рішення Окружного адмінсуд Києва про заборону Тернопільській обласній ТВК офіційно публікувати результати позачергових виборів до облради, хоча, того ж дня, 18 березня результати виборів до Тернопільської облради були оприлюднені в «Новій Тернопільській газеті».
Нарешті Рішення Конституційного суду України № 14-рп/2009 від 10 червня 2009 р. про визнання неконституційною Постанову Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» від 3 березня 2009 р., яке леґалізувало дострокові вибори…
Ще до рішення Конституційного Суду новообрана Тернопільська рада запрацювала.
Куплет 4. Чи має право на існування скандально обрана Тернопільська обласна рада?
Здавалося епопея з перевибрами закінчилася, але… у Верховній Раді була створена тимчасова слідча комісія з питань розслідування порушення Закону при проведенні позачергових виборів до Тернопільської облради, котра після тривалих звернень та наполягань аж 17 вересня отримала доступ до виборчої документації. Відтак правоохоронці змогли розпочати перевірку списків виборців у чотирьох районах, результати голосування в яких викликали сумніви у членів комісії. Як заявив тоді голова обласного управління міліції Віталій Максимов було виявлено понад 500 осіб, які не брали участі у голосуванні, однак фіґурували у списках виборців як такі, що проголосували.
Але мабуть нового скандалу пов’язаного з виборами тоді ні хто не хотів і згодом про результати перевірки усі якось забули.
Хоча хто знає, якби розгорталися події коли б Партія Регіонів не набрала б стільки голосів. Ганна Герман зізналася, що «Партія регіонів приємно здивована високим результатам, отриманим нею на виборах до Тернопільської обласної ради». Звичайно відмовлятися від успіху було би якось смішно, тим більше, що дострокові вибори показали, що Партія регіонів може розраховувати на позитивний результат у західних областях.
Саме після отриманих результатів ВО «Свобода» на дострокових виборах до обласної ради, її лідер Олег Тягнибок заявив, що на наступних виборах до Верховної Ради ВО «Свобода» отримає 7 %, а на президентських виборах він обов’язково вийде у другий тур. Як бачимо частково його передбачення справдилися.
Після перевиборів 15 березня 2009 р. із 120 депутатів, обраних до Тернопільської обласної ради, депутатські повноваження виконують лише 92 депутати. Усі 12 новообраних депутатів від БЮТ написали заяви про припинення повноважень, оскільки заявили, що перевибори не дійсні й проведені із значними порушення. Аналогічно вчинили і їхні наступники у списку, аж доки той не вичерпався. У зв’язку з цим до Тернопільської облради увійшло 108 депутатів зі 120. Втім, для прийняття рішень необхідно мати 61 голос. Розподіл депутатських місць: ВО «Свобода» – 50, Єдиний центр – 20, Партія регіонів – 14, Блок УНП – 11, НС «Наша Україна» – 8, Блок Литвина – 5.
Після проведення чергових місцевих виборів у 2010 р. обласна ТВК не ввела до депутатського корпусу 16 депутатів, попередники яких покинули свої крісла після місцевих виборів 2010 р. заради мандатів у радах різних рівнів; із них – 13 від ВО «Свобода» та 3 – від «Єдиного центру». Отже, депутатські повноваження виконують 92 депутати. Тож без «біло-блакитних» та їхніх прихильників із Блоку Литвина та «Єдиного центру» жодне рішення у раді не проходить. Після цьогорічних виборів до Верховної Ради України, обласна рада складатиметься із 89 депутатів, зокрема ВО «Свобода» знову не дорахується 3-х депутатів у тому числі й голови Тернопільської обласної ради О. Кайди. Швидше за все у цей четвер, якщо сесія збереться вони складуть мандати депутатів обласної ради, тоді у ВО «Свободи» залишиться всього на всього 34 мандати… Тернопільська обласна рада через неукомплектований склад давно не працює в нормальному режимі. Хоча поки що чинний голова обласної ради Олексій Кайда заявляє, що ВО «Свобода», яка буде представлена у Верховній Раді буде мати всі механізми, щоб нарешті змусити ТВК ввести нових депутатів і новим очільником облдасної ради бов’язково буде «свободівець». Зараз в кулуарах називають можливих кандидатів на вакантну посаду голови облради, серед яких депутат Тернопільської обласної ради Володимир Стаюра, заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра та ін.
Прогнози щодо перевиборів уже звучать давно. Зрештою, взагалі чи має право на існування ця скандально обрана обласна рада?
Куплет 5. «Пісня» депутатів Тернопільської обласної ради цієї каденції завершується?
Голова Тернопільської обласної організації ВО «Батьківщина» п. Василь Деревляний чітко заявив, що дострокові вибори до Тернопільської обласної ради повинні відбутися та навів на користь цього кілька арґументів, з якими важко не погодитися. Звичайно, що дострокові вибори не потрібні ВО «Свободі», оскільки вони вже не матимуть такого представницького складу в новій обласній раді. Більшість місцевих політичних аналітиків схиляються до думки, що швидше за все, дострокові вибори будуть, і вони пройдуть навесні наступного року.
У новообраній обласній раді ми побачимо вже депутатів від ВО «Батьківщина», «Фронту Змін», «Удару». Але, мабуть, вони не матимуть такого представництва як нині декому здається. Якщо перевибори відбудуться вони будуть досить цікавими. Думаю, що списки деяких партій до обласної ради можуть очолювати політики всеукраїнського масштабу. Для прикладу Юрій Костенко (УНП), чи Павло Жебрівський, Володимир Огризко і Василь Шкляр («Собор») чи навіть Віктор Ющенко («Наша Україна»). Звичайно, що мандат депутата Тернопільської обласної ради їх може мало цікавити, відповідно вони можуть відмовитися від нього і їхні місця займуть наступні за списком, але таким чином вони можуть провести до обласної ради політичну силу. Цікавими будуть вибори і в мажоритарних округах, там також можуть приймати участь кандидати, котрі балотувалися до Верховної Ради України і які мають сильні позиції в окремих районах. В результаті ми можемо отримати більш якіснішу обласну раду.
Також побачимо й різні кандидатури на посаду голови обласної ради. Починаючи від фронтозмінівця, екс-голови Тернопільської міської ради Романа Заставного.

Віктор Уніят, керівник Тернопільського представництва Інституту Української політики

-1 thoughts on “ Василь Шкляр і Віктор Ющенко можуть стати депутатами Тернопільської облради

  • 22:51 | 20.11.2012 о 22:51
    Permalink

    Ніяких перевиборів, тільки виконання рішень суду – доукомплектація

Коментарі вимкнені.