У Заліщиках – гінкго, діаметром один метр

Дерево гінкго, що у національному природному парку Дністровський каньйон, – одне з найстаріших дерев на Тернопільщині. Майже дві сотні років воно є гордістю Заліщиків. Дерево увійшло до переліку 500 найвидатніших дерев України і вважається найстарішим гінкго на території нашої держави.

Його унікальність у тому, що цей вид дерева є найдавнішим видом, що росте нині на Землі. В юрському періоді, понад 200 мільйонів років тому, вони росли в Азії, Європі, Північній Америці і навіть у Гренландії, а найбільшого поширення досягли в мезозої, у період царювання динозаврів, іхтіозаврів і птерозаврів. Тому його називають “живою викопною рослиною”.

Сьогодні тернопільські екологи мають намір надати унікальному представнику флори статус пам’ятки природи місцевого значення. Для цього уже зроблено перші кроки. Заліщицька міська рада погодила оголошення дерева гінкго пам’яткою природи місцевого значення. Далі природоохоронці планують запропонувати аналогічний проект рішення на розгляд депутатів районної та обласної рад. Якщо й ті визнають унікальність гінкго, то наступним кроком стане присвоєння йому поважного статусу, – пише “Номер один”.

Гінкго на території Тернопільщини не є унікальним явищем, однак старожилів в області залишилось не так вже й багато. На Тернопіллі це екзотичне дерево росте у Заліщиках, Кременці, Коропці та Хоросткові. Гінкго можна зустріти у заповіднику «Медобори». Не екзотикою воно є і для тернополян, адже росте поблизу пам’ятників Тарасу Шевченку та Андрію Шептицькому. Натомість столітній ювілей подолали тільки три дерева.

– Найстаршому з них – майже 200 років. Іншим двом – по 150 років. Більшості гінкго, які ростуть на території області, близько 30-40 років, – розповідає завідувач сектору розвитку екологічної мережі, заповідної справи та біологічних ресурсів управління охорони природного навколишнього середовища в Тернопільській області Ігор П’ятківський.

Гінкго сягає висоти 40 м і до 3 м у діаметрі. У заліщицького претендента на статус пам’ятки природи габарити дещо менші. У діаметрі дерево має понад 1 метр і сягає висоти близько 20 метрів. Науковці стверджують, що насіння гінкго з’явилося набагато раніше, ніж насіння хвої. Зокрема, в Китаї та Японії його вважають священним деревом. Давні китайські ченці саджали це дерево на “святих місцях”, біля монастирів. Вони вважали, що рослина з оригінальними дволопатевими віялоподібними листками символізує дві категорії китайської філософії – інь та янь і є символом мудрості й зосередженості, стійкості й довголіття. Дотепер у Китаї, Японії, Кореї гінкго називають “деревом молодості”.

Що цікаво, колись гінко було хвойним деревом, але у процесі мутації його голочки зрослися і воно стало листяним. Гінкго може жити до 2 тис. років. Його цілющі і смачні плоди називають “срібним абрикосом”. Листя має лікувальні властивості, з нього виготовляють французькі креми. Це єдине у світі дерево, яке запліднюється під час падіння плодів, а не за допомогою вітру та комах, як інші рослини.

Незвичайна цінність даного дерева полягає у тому, що воно є важливою частиною ландшафту. Як елемент ландшафту, дерево зрослося з ним в одну нерозривну естетичну цінність, що зачаровує нас соєю красою. Такі дерева – справжні живі чудеса світу, що вражають висотою, розміром крони, товщиною стовбура, впевненістю і силою.

Коментарі вимкнені.