Вибачте, я запізнився…
Один рабовласник наказав своїм рабам прийти працювати на копальню на сьому годину ранку, наступного дня він жорстоко побив нагайкою всіх, хто запізнився. „Пам’ятайте, я наказав прийти вчасно!” Наступного ранку всі прийшли на шосту ранку, проте знову були побиті. „Вчасно – означає Вчасно!”
Ми з’ясували, що коли люди приходять на роботу вчасно , вони цінують:
– власну відповідальність
– свій час та час інших
– пунктуальність
– речі та події, які залежать від них
– пріорітети
– спокій, коли з’явився вчасно
Коли люди запізнюються на місце роботи, вони:
– характеризуються відсутністю власної вини
– опираються на форс-мажор обставини
– не вміють розпоряджатися власним часом
– вони мають якусь важливішу подію чи ситуацію
– можуть про це повідомити
– розслабився і сповнюються байдужістю
– втрачають контроль над загальним процесом власної діяльності
Найцікавішими були спостерження, випадків, як реагують на запізнення керівники, в яких запізнення є сталим патерном в групі. А саме:
– керівник не перевіряє вчасність по табелю – обліку робочого часу.
– керівник на невербальному рівні демонструє позитивні калібровки.
– сам запізнюється і таким чином подає приклад своїм підлеглими.
Під час обговорення спостерігався цікавий паттерн: більшість людей дуже часто намагалась знайти причини запізнення, замість пошуку цінностей та переконань. Тому слід врахувати, що запитуючись у людей, чому вони запізнились, відповідь буде предоставлена миттєво.
“Як керівник може без застосування штрафних санкцій вплинути на ситуацію, щоби люди приходили вчасно ?”
1 Контролювати час приходу.
2 Делегувати відповідальність на конкретну особистість.
3 Самому приходити вчасно.
4 Цінувати час (час – це дохід)
5 Ініцюювати обговорення ситуації запізнення.
6 Призначити відповідальним за вчасніть іншу людину.
8 Зауважити час, на який затримався працівник та затримати його на той самий час в кінці робочого дня.
На сьогодні чинним законодавством не передбачено застосування фінансових санкцій за запізнення працівника на роботу.
Однак необхідно пам’ятати, що відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП), а саме – до статті 139, одним із головних обов’язків працівника є додержання трудової і технологічної дисципліни.
У статті 147 КЗпП України зазначено, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один із таких заходів:
1) догана,
2) звільнення.
До застосування дисциплінарного стягнення адміністрація підприємства повинна зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
При обранні виду стягнення повинні враховуватися ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок, і попередня робота працівника.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
Зокрема, за запізнення на роботу без поважних причин працівнику виноситься догана. А за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення, його може бути звільнено.
Ви, напевно, помічали, що відомі люди часто запізнюються або зовсім не приходять на зустрічі та події. Можна їх звинувачувати в неорганізованості та недбалому ставленні до організаторів і людей. Але давайте поміркуємо, чому вони так себе поводять? Може, це зовсім не зіркова хвороба?
• Влада. Деякі люди вважають, що запізнення дає владу. Вони по-іншому не вміють впливати на інших. Це їх право так поводитись. Але як ми не любимо подібних людей і такого ставлення до себе. Для них єдиний порятунок, єдиний спосіб – компульсивне прагнення до почуття ВЛАДИ. Їм не вистачає визнання від людей. І вони його майструють самі – запізнення. Ці люди отримують небувале задоволення, коли примушують інших себе чекати. Може, пробачимо їм і потерпимо, коли їм так подобається, а собі в нотатник запишемо, що він/вона запізниться на стільки-то часу. Давайте керувати часом, а не з’ясовувати стосунки!
• Захоплення. Певний особистісний тип легко захоплюється будь-яким заняттям. Він розумний, організований, але не вміє утримувати увагу на чомусь одному. Це нормальне явище. Він збирається … і раптом щось побачив, сподобалося, захопився і про все забув. Але він не робить це спеціально, заплановано, не показує подібним чином свою владу. Він легко захоплюється іншими справами і це варто прийняти. Записуйте його класичне запізнення.
Потреба в людях. Є люди, які намагаються зробити чимало справ, і тому нічого не встигають. Але, як же їм подобаються заняття, спілкування, обіцянки і повага. І не важливо, що це не можливо реалізувати в ті терміни, які вони собі уявляють. Навіщо їм стільки занять? Все тому, що немає особистих цінностей. Вони розуміють, що зв’язок з іншими людьми робить їх ціннішими і потрібнішими. Вони бояться ці відчуття втратити. Побоюються відмовити, коли насправді це єдиний вихід. Розмовляйте з ними на теми наполеонівських планів, майбутнє, про можливі співпрацю та зустріч, але майте на увазі, що це лише балачки.
• Місце і людина не важливі. Він не цінує місця, куди йде. Йому не важливі ці люди, неприємні з якоїсь причини. Він змушує себе збиратися, їхати в некомфортне місце. Він запізнюється. Він буде продовжувати це робити, тому що погана атмосфера не може привести людину вчасно в необхідне для когось місце. Ви так само, як публічна людина, нізащо не поїдете в неприємне місце з неприємними людьми. Цей його вчинок змушує людей думати: ЧОМУ? Але ви самі знаєте відповідь. Якщо людина дуже важлива для нього, зустріч дуже значима, він прибіжить за півгодини, щоб показати своє ставлення. І тоді люди зазвичай сміються, що, виявляється, навіть він може раніше приходити на зустрічі. Тому подумайте, може і ви, некомфортно приймаєте людину?
Влад КАЗАНЦЕВ, Алла СОКОЛОВСЬКА
Коментарі вимкнені.