Жителька Тернопільщини готує традиційні лемківські страви

35-річна Любов Малярська з райцентру Монастириська на Тернопільщині готує традиційні лемківські страви, – пише gazeta.ua

— Моя бабуся Марія Гойсак була родом із села Висова у Польщі. Коли лемків у 1940-х переселяли, опинилася в нашому краї. Люди зберігали свою кухню. Тепер рідко хто вміє готувати таку їжу. А мене бабуся навчила.

Любов Степанівна пригощає гостей фестивалю “Дзвони Лемківщини” кулешею та мачанкою. Для кулеші бере 500 г дрібної кукурудзяної крупи. Промиває її добре і всипає у каструльку з окропом.

— Я беру стільки води, щоб крупа була покрита. Без якихось особливих пропорцій. Коли закипить — одразу ставлю в духовку. Каструлька чугунна, у ній добре страва відпарюється.

Готову кулешу солить і подає до столу зі шкварками. Або ж, навпаки, солодить. Тоді додає молоко чи сметану з ягодами.

— Лемківська їжа — скромна, переважно рослинна. В яєчницю  додаю дрібно порізані листки кропиви і ромен. Але є і м’ясні наїдки. Як-от мачанка. Це страва із птиці, колись була дуже популярна на весіллях. У неї вмочували хліб і так їли.

Для приготування мачанки господиня відварює у солоній воді п’ять курячих шлунків, п’ять сердець і стегенце. Із м’ясом одразу вкидає кілька горошин чорного перцю і велику цибулину.

Готує засмажку — 10 ст. ложок борошна підсмажує на сковороді до золотаво-коричневого кольору. Жиру не додає.

Відварене м’ясо ріже сантиметровими кубиками. Бульйон із нього потроху вливає до засмаженого борошна. Ретельно розмішує, щоб не лишилося грудочок. Підсмажує на олії на іншій сковорідці цибулю та зелень. Усе змішує.

— Якщо хочете, щоб мачанка була густіша, бульйону треба менше. Якщо влити весь, буде теж смачно. Просто вийде суп.

 

 

-1 thoughts on “Жителька Тернопільщини готує традиційні лемківські страви

  • 23:05 | 18.09.2011 о 23:05
    Permalink

    А ПОРСКАНІ ПІРОГИ??? :):):) – забули?!

Коментарі вимкнені.