Клан Острозьких

Про початки міста. Альтернативний погляд

Частина 3

Продовження. Частина 1. Частина 2

Йдемо далі. У Івана Тарновського, думаю маємо повне право називати його Іваном, було двоє дітей – син Христофор і донька Софія. По смерті батька, Тернопіль перейшов по спадковому праву до сина, про діяльність якого нам нажаль фактично нічого не відомо, крім того що він значно розбудував і укріпив наше місто з замком. Значно цікавіша історія, що торкається Софії Тарновської. Як ми вже знаємо з волі батька вона була православною. Саме через шлюб Софії Тарновської і князя Констянтина Василя Острозького, для Тарнополя почався новий період, як власність роду Острозьких.

Всі дослідники, які добре знають історію 16 століття, погоджуються, князь Констянтин Острозький за жодних умов не дав би згоди на одруження свого сина з Софією, якби вона, або її батьки були поляками. Це просто незаперечний факт!

Відомо що цей шлюб відбувався в Тарнові (тепер Польща), в місцевій руській церкві, за православною літургією, а тому мав величезний розголос як на Русі, так і в Польщі. Наслідком цього шлюбу було те, що після смерті Яна Тарновського, всі його маєтки перейшли до Острозьких, що збільшило їхні статки вдвічі.

Ну, а вплив Острозьких на пробудження релігійної свідомості у Тарновських був таким великим, що Ян Христофор, заявив про свій намір повернутися до віри батьків (він буквально кілька років пробув у католицтві, у яке перейшов заради шлюбу) і тільки нервовий зрив його фанатично налаштованої дружини католички змусив утриматися його від цього кроку. Це вам маленька частинка правди про так звану «польську» руську шляхту!

Серед українських магнатів існувала давня звичка одружуватися у власному середовищі, яка забезпечувала змогу тримати руські землі в своїх руках і не передавати їх етнічним полякам. Саме це мали на меті Острозькі і Тарновські, одружуючи Василя з Софією. Після одруження, річний прибуток Острозьких становив 1,2 млн. злотих і перевищував бюджет цілої Речі Посполитої. От і подумайте будь-ласка, хто керував на українських землях Речі Посполитої. Король? Польська шляхта? Ні. Тільки своя українська шляхта.

Анатолій Лещишин

Коментарі вимкнені.