Кордон, як і раніше – на замку, але перетнути його можна буде швидше і простіше

Новий Митний кодекс став цього тижня темою номер один і для бізнесу, і для працівників митної служби. На прес-конференціях, які пройшли в різних регіонах країни, митники розповідали про те, що час оформлення вантажів скоротилася в шість разів, імпортери та експортери отримали право на додаткові преференції, а митні брокери тепер відповідатимуть грошима за неправдиву інформацію, зазначену в декларації. Перед державою митна служба бере на себе досить серйозні зобов’язання: поліпшення інвестиційної привабливості країни, захист внутрішнього ринку і жорстка протидія так званої «класичної» контрабанду, до якої законодавець відніс зброю, наркотики та культурно-історичні цінності, пише МАІР.

Коментуючи основні новели кодексу, за яким країна житиме з 1 січня 2012 року, якщо його підпише глава держави, представники Європейської бізнес-асоціації відзначили, що в цьому документі враховано 70% пропозицій, які були внесені підприємцями. Але навіть до такого, на перший погляд, ліберальному і компромісного документу пообіцяли поставитися «з усією строгістю». «Вже найближчим часом ми проведемо ряд зустрічей членів асоціації, в яких візьмуть участь представники консалтингових компаній. Спільно проаналізуємо кожну статтю. За підсумками підготуємо додаткові пропозиції », – розповів глава Західноукраїнської філії Європейської бізнес-асоціації Антон Подольчак.

Крім того, нове законодавство дозволяє імпортерам та експортерам самостійно вибирати митницю для оформлення вантажів. Сьогодні ж існує «прив’язка» суб’єкта до місця державної реєстрації. Якщо суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності зареєстровано в Києві, то може оформитися лише тут. Якщо йому необхідно оформити вантаж уже в області – доводиться це погоджувати. Хоча процедура і не складна, все одно потрібно витратити час на залагодження формальностей.

Значно зменшиться – з 25 до 2 – перелік документів та відомостей, які необхідні для митного контролю. У кодексі передбачена подача разом з митною декларацією тільки рахунки (або іншого документа, який визначає вартість товару) та декларації митної вартості. Що стосується інших документів, то декларант зобов’язаний буде зберігати їх протягом не менше 3 років і надавати у разі необхідності митному органу в, але вже в процесі пост-аудиту.

А ось за самою процедурою пост-аудит-контролю митникам так і не вдалося досягти компромісу з депутатами. Хоча, за словами першого заступника голови Державної митної служби України Олександра Дороховського, європейський варіант такого механізму значно спростив би процедуру оформлення товарів. «Підприємці перетиналися б з представниками митниці не в процесі митного оформлення, а – в крайньому випадку – через рік-два після нього, під час пост-аудит-контролю, – розповів Олександр Дороховський. – Ми також пропонували закріпити за митницею повноваження з контролю над законністю перебування ввезених товарів на території Україні. У митника має бути право на те, щоб прийти в магазин і зажадати документальне підтвердження того, що товар імпортовано легально. Це поширена європейська практика. Сьогодні основні претензії до роботи митної служби стосуються термінів оформлення товару на кордоні. Пост-аудит-контроль якраз прискорив би всі ці процеси. Ми ввели електронне декларування товарів, але цього недостатньо ».

Серед основних нововведень митники також відзначають появу інституту уповноважених економічних операторів. Фактично це формальний аналог режиму сприяння, який на сьогоднішній день митники застосовують до підприємств, внесених до «білих» і «зелені» списки. Кодексом визначено перелік спрощень митних процедур, які надаються уповноваженим економічним операторам відповідно до отриманого ними увазі сертифіката («Сертифікат на спрощення митних процедур», «Сертифікат щодо надійності та безпеки», «Сертифікат на спрощення митних процедур і щодо надійності та безпеки»).

На законодавчому рівні було визначено й таке поняття, як система аналізу ризиків, яка вже сьогодні використовується при митному оформленні та дозволяє істотно знизити кількість митних оглядів.Закладено норми кримінальної, адміністративної та дисциплінарної відповідальності працівника митного органу за прийняття неправомірних рішень.

Відповідаючи на питання журналістів про те, наскільки реально реалізувати на практиці норми, які стосуються часових нормативів, Дмитро Поліщук зазначив, що і сьогодні інспектори на місцях намагаються максимально швидко провести всі процедури. «На сьогоднішній день середній час митного оформлення декларації в імпорті становить 1 година 41 хвилина, експорт – 1 година 17 хвилин. І це з урахуванням досить великого кількості документів, які подаються разом з декларацією.А після вступу кодексу в законну силу, як ми вже говорили, вони будуть скорочені, – говорить він. – Ми постійно відстежуємо ситуацію, щоб ніде не виникало черг або якихось затримок з оформленням ».

В останньому журналісти змогли переконатися самі, глянувши на монітори, де в режимі реального часу відображалося те, що відбувається в митних відділах, на вантажних митних комплексах, місцях прибуття транспортних засобів. Встановлена ​​система відеоспостереження дозволяє оперативно реагувати на складні ситуації, якщо такі виникнуть.

Микола ХАРКАВИЙ  начальник Тернопільської митниці:

–       Згідно теперішнього Митного кодексу, громадяни України мали право ввозити товари загальною вартістю не більше 200 євро, то згідно нового Митного кодексу України, тепер громадяни України будуть мати право везти на територію України товар, вартістю до 1000 євро вагою до 50 кілограм. Знову ж таки, поріг збільшено від 200 євро до 1000 євро – це вже суттєво. 

Товар ціною до тисячі гривень і важить до п’ятдесяти кілограм, оподаткуванню не підлягає, кажуть на Тернопільській митниці. А от за товар на суму від тисячі до десяти тисяч євро доведеться заплатити десять відсотків ввізного мита (зараз двадцять) і двадцять відсотків податку на додану вартість. Новий Митний кодекс скорочує перелік видів порушень митних правил і переглядає стягнення за їх скоєння. У новій редакції Митного кодексу прописано вісімнадцять правопорушень, за п’ятьма з них передбачена конфіскація предмета контрабанди. А в чинному Митному кодексі таких правопорушень двадцять сім, конфіскація передбачена в одинадцяти випадках. Також згідно з новим Митним кодексом, будь-який підприємець має право здійснювати розмитнення товару на будь-якій митниці, незалежно від реєстрації.

 Микола ХАРКАВИЙ  начальник Тернопільської митниці:

–       Нам на сьогоднішній день навіть трошки лячно, тому що ми вже думаєм про те, як ми маєм забезпечити в 2012 році виконання планових очікуваних показників і як суб’єкти зовнішньо-економічної діяльносі – чи будуть вони здійснювати митне оформлення в Тернопільській митниці, чи вони поїдуть на Львівщину, чи вони поїдуть на Рівенщину. Цк в тому числі створює процедуру того, що та чи інша митниця може в деякій мірі може навіть між собою конкурувати. 

І ще одне нововведення, пише ТВ-4 – українські підприємці, які тривалий час працюють на ринку, не мають заборгованості і не допускають правопорушень, зможуть отримати статус уповноваженого оператора економічної діяльності. Це значно спростить митні процедури з їх товаром.

 

Коментарі вимкнені.