Свято живих трупів, або З Новим роком!

Вчора знову знову проходила повз величезне звалище трупів. Вкотре. Трупний запах, довкола якого так радіють люди, зовсім не додавав святкового настрою. Навпаки – руйнував його зародження в корені. В коренях тисяч-мільйонів прекрасних дерев, що залишилися без стовбурів і хвої в нещасних лісах нашої планети.

Ніколи не зрозумію, чому цивілізовані свідомі дорослі люди вперто відмовляються купувати штучні ялинки. Це і дешевше, бо не потрібно щороку витрачатись на купівлю ялини, і комфортніше – нема клопоту з опалою хвоєю по всій хаті. І найголовніше – ти залишаєшся непричетним до масового вбивства легенів нашої планети. Бо купувати живе деревце означає провокувати вирубування лісів.

І не треба шукати відмазок: я знаю, їх можна придумати тисячі. Не кажіть мені, що ялинки вирощують спеціально для свята у лісових господарствах. Спеціально для чистоти нашого повітря їх не вирощують, правда? Не вирощують спеціально, аби рятувати Землю від кисневого голодування. А в цілях комерції – «вирощують спеціально». Так, давайте відмазуватися комерцією. Бізнес – гарне виправдання загниванню мільйонів дерев у братських могилах звалищ.

З вирваними букетами квітів теж не проводьте аналогій. Безглузде порівняння. Залишені в землі квіткові корінці наступного літа знову проростуть барвистою радістю. А що проросте з ялинкових пеньків, окрім моху?..

А найбезглуздіша відмазка – це переконування всіх довкола і себе самого, що штучна ялинка ніколи не створить святково настрою, що нема в неї запаху свята і на дотик вона «не така». Інша справа хвойний трупик, хоч колись живим був, не те що ця кольорова пластмаса. Кажете, подавай вам усе «натуральне», не любите штучності? А як щодо макіяжу? Чи кажете ви собі або своїй дружині/дівчині: «Оце штучне обличчя зовсім зіпсувало мій святковий настрій…»?

Кілька днів тому студентам мого курсу поставили запитання: якби на Землю прилетіли представники високорозвиненої іншопланетної цивілізації, чим вони були б вражені насамперед? Я переконана – найбільше їх вразить загидження й запаскудження нами всіма свого рідного дому. Ми перетворили свою планету в бридке звалище відходів. Все, що продукує наша життєдіяльність – це вуглекислий газ, сміття і лайно.

Ми не збираємося нічого змінювати – нехай це роблять «у верхах». Ми залишаємо відповідальність «світлим умам» і владі, бо де ж це бачено – півжиття витрачати на сортування сміття? Як добре, що в Україні не треба сортувати сміття… Для чого? Планету ж все одно не врятувати і всі ми загинемо. Он Голівуд вже стільки яскравих сценаріїв намалював…

Вбивства ялинок – з тієї самої категорії. З тієї ж, що й «по-бичому» кидати сміття на тротуари, а не в урни. З тієї ж, що й викидати на вулицю тварин, яких дедалі більше тиняється містами, голодних, злих і… спантеличених. І не кажіть мені, що ці речі – не до порівняння. Це лише ще одна відмазка, в якій абсолютно немає сенсу. Бо від жодних відмазок дерев на планеті не стане більше, а наших гріхів не поменшає.

Я живу в малесенькому містечку на 20 км південніше Львова. Останнім часом свідомі мешканці моєї Бібрки почали саджати ялинки на власних подвір’ях. Але щороку знаходиться бидло, яке зрубає й вкраде ялину з-під чужої хати. А навесні цього року кількаметрову ялину посадили на центральній площі міста. Вона важко приживалася, хворіла, проте за нею доглядало місцеве лісове господарство – і ялинка видужала, прийнялася. Цього року не зрубають високої хвойної красуні, що росла у лісі багато десятиліть, а прикрасять справді живе дерево, зі свіжою хвоєю й корінням в землі. Мене це тішить невимовно. Я палко сподіваюся, що ніяке бидло не зрубає, не поламає, не знищить дерево, а що ростиме ялина в центрі міста багато-багато років, зберігаючи життя своїм лісовим сестрам.

Юлія Марищук, Сумно

-1 thoughts on “Свято живих трупів, або З Новим роком!

  • 22:11 | 14.12.2011 о 22:11
    Permalink

    Шановна Юлія (Юліє?)!
    Наперед висловлю припущення, що Ви є ровесницею незалежної України (+/-).
    А тепер – по суті. Я мешкаю у Тернополі. З Вами погоджуюся, але є кілька “але”.
    1. Спеціально, для чистоти нашого повітря, дерева вирощують, і це – правда.
    2. У співвідношенні “знищені-насаджені” переважає перше, але тільки в Україні.
    3. Не потрібно бути ультра-категоричним, особливо щодо “відмазок”.
    4. Штучні ялинки – це також у майбутньому сміття.
    5. Жива ялинка на свята – це справді свято (+ кутя, узвар і т.п.).
    Перелік “але” можна продовжувати, але годі…
    Руслан

    • 08:57 | 15.12.2011 о 08:57
      Permalink

      хто дав вам право нищити життя?
      чи ви його розпочали?
      скільки дерев ви посадили за своє життя (байдуже, чи довге, чи коротке) і скільки дерев пішло на обслуговування цього життя (меблі, папір, побутова хімія, спирт тощо)?

      якби ви жили у власноруч посадженому лісі, який самі і використовуєте (і лише його), то мали б право дорікати Юлі, а так, то авторка цілком права і ніякі відмазки та відбілювання чисто людського егоїзму не пройдуть…

  • 13:01 | 15.12.2011 о 13:01
    Permalink

    Ну тоді уже взагалі слід відмовитись від ялинки,бо штучна ялинка не одна, а тисячі (уявіть собі скільки їх лише у Києві, і за років 5-6, нехай і за 10 їх почнуть активно викидати) це пластик і інша хімія з якою природа не зуміє дати собі ради і будуть наші синтетичні ялиночки забруднювати легені нашої планети, коли їх спалювати і отруюватимуть грунт і лежатимуть купами на сміттєзвалищах, і трупного смороду буде не менше, а значно більше, і шкоди для екології теж. Тож коли ви уже так проти трупів, то ратуйте за те, аби взагалі відмовлятись від ялинок і штучних і живих. Втім ялинка під вікном непоганий вихід/ чи як святково прибрана гілочка або ялиночка у горщику. Словом емоцій у статті надмір, аргументації мізер. На жаль.

    • 13:17 | 15.12.2011 о 13:17
      Permalink

      або садити у себе на подвір’ї, або купляти таку, яку потім можна буде переробити на якийсь інший продукт… технології дозволяють…

  • 12:37 | 16.12.2011 о 12:37
    Permalink

    А ось цікаві аргументи
    НЬЮ-ЙОРК, 5 декабря. /Корр. ИТАР-ТАСС Олег Зеленин/. Тем, кто даже в суете зимних праздников не забывает об окружающей среде, американские экологи настоятельно советуют украшать свой дом исключительно живой елью.
    “У многих людей сложилось мнение, что, покупая искусственное дерево, ты приносишь пользу окружающей среде. На самом деле всё с точностью до наоборот”, – предупредил директор нью-йоркского отделения природозащитной организации “Нейчур” Билл Улфелдер.
    По его словам, даже за непродолжительный срок жизни праздничные хвойные деревья приносят большую пользу экологии планеты. “Они вырабатывают кислород, защищают почву от эрозии, делая нашу воду чище, а также служат пищей и кровом живым организмам – будь то насекомые, птицы или млекопитающие”, – отметил он.
    Улфелдер опроверг распространенную теорию, что, срубая деревья к Рождеству или Новому году, наносится ущерб природе. “Да, их срубают. Но тем самым поддерживается целая индустрия по лесопосадке”, – подчеркнул он. Улфелдер сообщил, что “в данный момент в США растут 400 млн рождественских деревьев”. “Каждый год срубается не более 10 проц из них. Это, скажем так, один из самых восполняемых ресурсов”, – сказал он.
    По его словам, ещё одним доводом в пользу приобретения живых ёлок является то, что они полностью перерабатываются. Пункты приёма “отслуживших” деревьев открываются после праздника в каждом крупном городе США.
    Что же касается плюсов искусственных деревьев, то их всего два – они служат по несколько лет и тем самым экономят деньги своих владельцев. В остальном же они наносят экологии вред. “Их массовое производство требует большого количества нефтепродуктов, что приводит к выбросам в атмосферу солидных объемов парникового газа”, – объяснил Билл Улфелдер .
    Ко всему этому следует добавить, что искусственные ёлки вредны для здоровья человека. “Большинство из них содержат опасные вещества, в том числе свинец. По статистике, люди пользуются пластиковым деревом четыре-пять лет, после чего выбрасывают. Таким образом, они повторно наносят ущерб экологии – ведь вещества, из которых они созданы – не разлагаются”, – сказал эксперт.
    В заключение Улфелдер напомнил, насколько красива живая ёлка по сравнению с “рукотворной” и каким чудесным запахом она наполняет дом. “Как можно отказаться от всего этого в пользу безжизненного куска пластмассы?” – вопросил он.

Коментарі вимкнені.